'«■K-ia Alberti. Tante Leen, Johnny Jordaan en Willy Alberti waren samen verantwoordelijk voor een achttal Ajax-singles. Vroeger was de bekende distilleerderij Van Wees in de Jor daan gevestigd. Het is een aardig weetje dat Heini Otto hier gewerkt heeft voor zijn professionele voetbalcarrière een aanvang nam. Op de Elandsgracht 96-98 vinden we sportwinkel Smit-Cruijff. Eén van de (voorheen) drie tot het Cruijff-imperium behorende sportwinkels, waar je boven dien nog T-shirts en sweaters met het oude Ajax-embleem kunt kopen. We trappen rap de Kinkerstraat door en slaan na de tweede brug rechtsaf. Op de Jacob van Lennepkade vinden we het geboortehuis van een man die nauwelijks toelichting behoeft, Frank Rijkaard. Later verhuisde het gezin Rijkaard naar de Chasséstraat 56 één hoog en dat is ook waar wij via de Kostverlorenkade en de Baarsjesweg naartoe fietsen. Onderweg komen we ook de kleuterschool van Frank tegen, de Okkie Pepernootschool. Het belangrijkste in deze buurt is echter het befaamde Balboapleintje. Daar komen we als we de Admiralengracht oversteken. Mogelijk kunnen we hierbij gebruik maken van hetzelfde kippenbruggetje dat Frank zelf altijd overstak als hij naar het Balboaplein ging. Daar voetbalde hij altijd tegen Ruud Gullit. Het was uitgesloten dat ze bij eikaar in één team zaten. Later waren het Tarik Oulida en Dries Boussatta die hier hun technische vaardigheid aanscherpten. Je zou zeggen dat het geen probleem mag zijn hier talent te spotten. We kunnen hier dus even blijven hangen, wellicht bewijzen we Ajax daar mee een dienst. Het is tijd voor een tussensprintje, want het duurt even voor we de volgende attractie tegenkomen. We fietsen over de Hoofdweg en vervolgens een flink stuk van de Amstelveenseweg om bij het mooiste stadion van Amsterdam uit te komen, het Olympisch Stadion. Als het aan Michael van Praag had gelegen, zou dit stadion er niet meer zijn geweest. In dat licht is het leuk om te weten dat zijn zus nu werkt bij een reclamebedrijf dat zich in een kantoorruimte van het stadion heeft gevestigd. Het is onbe kend of deze mogelijke controverse tot spanningen bij de Van Praagjes heeft geleid. Bij het zien van het Olympisch Stadion zal een ieder net als bij De Meer de behoefte voelen herinneringen op te halen. Het is tijd voor een plaspauze en mensen die echt niet buiten de pislucht in voetbalstadions kunnen, mogen hier op zoek gaan naar de pisbakken en aldaar hun nostalgische lusten botvieren. Herinneringen ophalen kan natuur lijk onder het genot van een kroket of broodje hamburger van Febo. Ze zullen daar niet weten wat ze over komt. Waarschijnlijk is sinds de laatste Ajax-feyenoord de klandizie nooit meer zo goed geweest. Het is overigens opmerkelijk dat deze vestiging alle relle tjes zo goed doorstaan heeft, want menigmaal stonden ME en hooligans vlak voor deze Febo tegenover elkaar. Meestal waren het de op het plein gepar keerde auto's die het moesten ontgelden. De dorstigen onder ons zouden een kijkje kunnen nemen bij Café Van Dijk. Ooit een baken in het leven van iedere Ajacied, als ontmoetingsplek en afspreek- plaats. Verder heeft het Stadionplein natuurlijk al zijn herkenbare plekken. De brug over het Zuideramstelkanaal, een strategisch punt bij iedere Ajax-feye- noord. Het sluisje over datzelfde kanaal, voor velen een vaste en zekere glip- plaats. Aan de andere kant van het sta dion liggen de voetbalvelden die ook een redelijke glipplaats waren. Mits je de poli tiehonden kon ontwijken. Twee DAS- redacteuren verschaften zich toegang tot het stadion door met wat knip- en plak werk van twee oude kaartjes één nieuw kaartje te maken. Zo wisten zij zich vele seizoenen lang verzekerd van iedere Ajax-wedstrijd die hier gespeeld werd. de ajax ster nr. 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 45