REDACTIE CU KONINKLIJK!!! Ajax niet en DAS wel! Waarom Ajax het niet is geworden, laat zich gemakkelijk raden. De laatste 4 jaar heeft het bestuur het in 96 jaar opgebouwde krediet richting de buitenwereld aardig verspeeld. Arrogant gedrag richting de kleine clubs heeft Ajax van een alom geliefde club tot een nationale pispaal gemaakt. Amsterdamse branie is verworden tot angstig en risicoloos geschuif. Blinde automatismen zijn overgegaan in Babylonische spraakverwarringen. De eigen supporters worden louter en alleen nog als een inkomstenbron en klapvee beschouwd. Seizoenkaarthouders en club- cardhouders worden uitgespeeld tegen uitkaarthouders. En tocheigenlijk zijn dit alle ingrediën ten die nodig zijn om Koninklijk te worden! De Nederlandse Voetbal Bond is immers ook Koninklijk. En die weigert in te grijpen als clubs het bordje 'uitverkocht' op de kassa's hangen terwijl het stadion nog lang niet vol is. Ook wordt je door deze Bond verplicht en gepaaid een clubcard aan te schaffen om wedstrijden in het betaald voetbal te mogen bezoeken, terwijl je eenmaal in het bezit van zo'n card al spekkoper bent als je je eigen duppie thuis kunt zien spelen. Als Peper dit allemaal in ogen schouw neemt, dan is er misschien toch nog wel een klein kansje dat Maar genoeg geklaagd. Laten we ons maar concentreren op het 100-jarig bestaan van wat nog steeds ons aller Ajax is. Kosten nog moeite zijn immers door directie en bestuur gespaard om voor zichzelf een sprankelend feest te organiseren. De ene gala-meeting na het andere champagnefeest hebben ze inmiddels achter de rug, miljoenen bobo-handjes moeten er zijn geschud. Helaas bleef er door al die drukte geen tijd meer over om iets voor de (nog steeds) hondstrouwe supporters te organiseren. But who cares. Supporters hebben de afgelopen vrijdag- en zaterdagnacht hun eigen feesten geor ganiseerd en zijn hierdoor mogelijk weer meer een eenheid geworden. En dat is hard nodig ook, want het gesol met de Ajax-supporters moet maar eens een keertje ophouden. Want wat te denken van een Patijn die verklaringen van goed gedrag van Ajax-supporters wil? Laat hij eerst maar eens het declaratiegedrag van zijn wethouders onder de loep nemen of het provocerende gedrag van zijn hoofdcommissaris Kuiper, die de F-Side wil opheffen. En hoe vind je Frank Kales, die de Ajax-inter- netsites indirect beschuldigt van het oproepen tot geweld op de omloop in de rust van Ajax-psv en Ajax-Willem II. Waar haalt hij het vandaan? Maar het summum is het verbod op het bezoeken van uitwedstrijden gedurende de rest van het seizoen voor alle Ajacieden die niet in het bezit zijn van een uitkaart. En dat omdat er tijdens Roda-Ajax nogal wat stoeltjes op de sintelbaan waren gegooid; dat de uitkaarthouders hier een net zo groot aandeel in hadden als de niet-uitkaarthouders is het duo Van Praag/Kales kennelijk ontgaan. De in ons vorige nummer opgenomen Afsluiter is niet helemaal in goede aarde gevallen bij de spe lersgroep. Zij konden onze sarcastische maar goedbedoelde geste maar matig waarderen, en dan drukken we het wel heel erg zacht uit. Het gevolg hiervan was een tegen DAS gerichte 'persboycot' |(zie verder bladzijde 15). Ook de actie op het trainingsveld (op de foto rechtsonder op blz. 2 wordt de kwaliteit van het speciaal voor deze actie gefabriceerde spandoek getest) kon op weinig sympathie rekenen, om nog maar te zwijgen over de nachtelijke blokkade van de spelersbus na het echec tegen psv. En dat terwijl dit gewoon ludieke acties waren. Helaas begrijpt een Jan Wouters, die in de bus 'kom maar op'-gebaren naar supporters maakt, dit niet. Net zomin als dat directie, bestuur en spelers begrijpen dat dit soort acties rechtstreeks uit het hart van supporters komen, die hun zo geliefde club langzaam naar de knoppen zien gaan. In deze Koninklijke DAS wederom veel aandacht voor de acties tegen het verplichte combi-vervoer (bladzijde 4 t/m 9) en de terugkeer van de rubriek "Who the fuck is...". Dit keer hebben we een nau welijks een blad voor de mond nemende hooligan opgesnuffeld (bladzijde 26 t/m 29). De meeste bladzijden wijden we echter aan de op zondag 2 april vanaf 13.00 uur te verrijden fietstocht door Amsterdam, waarbij bekende en minder bekende Ajax-plekjes uit het nabije en verre verleden wor den aangedaan. Voor alle duidelijkheid: dit is geen verlate 1 april-grap en iedereen die mee wil fiet sen, is van harte welkom. Lees voor de details de bladzijden 40 t/m 48. Kippenvel krijg je van het lite raire hoogstandje van EdAd van Eunen op de bladzijden 52 t/m 55, waarin de geschiedenis van Ajax op een wel heel erg goddelijke wijze wordt beschreven. Tot slot willen we onze dank uitspreken voor de (nog steeds) belangeloze medewerking van alle columnisten en de diverse gastschrijvers, zonder wier hulp we er niet in zouden zijn geslaagd om de dikste DAS aller tijden te produceren. Hulde hiervoor! de ajax ster nr, 29 3. Edo Ophof

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 3