nrsjötósfantasösch; raaS'0=erg goed; sXX^goed; <n>=maJg Opslecht FANSTUFF Boek: De hand van God van Jimmy Burns (Uitgeverij Elmar, Rijswijk, ISBN-num- mer 90-389-0556-4, prijs ƒ14,95 bij De Slegte). Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dra gen, luidt een bekend Nederlands gezegde. De meeste mensen die roem vergaren hebben moeite daar op een normale manier mee om te gaan. Diego Armando Maradona is een van die mensen, zoveel wordt wel duidelijk in 'De hand van God'. Maradona wordt op 30 oktober 1960 geboren. Zijn carrière begint in feite als hij op driejarige leeftijd van zijn lievelingsoom een bal krijgt. Op achtjarige leeftijd gaat hij voor de club Cebollitas spelen. Het is zijn vader en moeder dan al dui delijk dat zij zich dankzij hun zoon aan de armoe de zullen ontworstelen. Omdat de trainer hem klein en zwak vindt, krijgt Diego al op zeer jonge leeftijd van een vage arts een kuur van pillen en injecties. Reeds op zijn tiende mag hij bij grote wedstrijden in de rust op het veld met de bal jongleren, zoals alleen hij dat kan. Op zijn der tiende stroomt hij door naar de proftak van Cebollitas, Argentinos Juniors. Tien dagen voor zijn zestiende verjaardag maakt hij zijn debuut op het hoogste niveau en vier maanden later speelt hij voor het eerst in het nationale team. Daarna is het uit met de pret. Diego wordt door coach Luis Cesar Menotti buiten de selectie voor het WK '78 gehouden, waarschijnlijk omdat hij bang is dat de dan al ongelooflijk populaire Diego hem en de andere spelers zal overschaduwen. In 1980 verhuist Diego naar topclub Boca Juniors. Het is dan al duidelijk dat hij Argentinië zal gaan verlaten. De vraag is alleen op welke termijn. Uiteindelijk is het Barcelona dat toehapt. Na een mislukt WK, Diego wordt iedere wedstrijd geschopt waar hij maar geraakt kan worden, gaat het ook mis in Barcelona. Een uitspraak van Pelé werpt dan voor het eerst zijn schaduw voor uit: "Mijn grootste twijfel is of hij als mens groot genoeg is om te rechtvaardigen, dat hij door de hele wereld wordt vereerd". Maradona begint te ruziën met de andere grote ego's bij Barcelona en wordt steeds vaker in het nachtleven gesig naleerd. Hij begint cocaïne te gebruiken en hij wordt een frequent bordeelbezoeker. De bom barst uiteindelijk na een aanvaring met de Michael van Praag van Barcelona en in 1984 ver huist hij naar Napoli. Voetballend gaat het hem voor de wind, maar zelfs de Napolitanen fronsen hun wenkbrauwen als Diego op feestjes van de Camorra wordt gesignaleerd. Het WK van '86 in Mexico is het absolute hoog tepunt in zijn carrière en dan vooral de twee doel punten die hij tegen Engeland scoort. In 1987 maakt Diego Napoli voor het eerst in de geschie denis kampioen van Italië. Daarna gaat het berg afwaarts. Hij speelt steeds minder door al dan niet gesimuleerde blessures en wordt op een ochtend door de politie van zijn bed gelicht op verdenking van drugsgebruik. Zijn verdere loopbaan wordt gekenmerkt door een vicieuze cirkel waarin hij zichzelf vetmest en volstopt met coke, om vervol gens af te slanken en af te kicken en weer opnieuw te beginnen. Het WK van 1990 wordt een mislukking en ook bij Sevilla maakt hij er een potje van. In 1994 krijgen we nog heel even de oude Maradona te zien. Opgepompt met bodybuil ding vitamientjes begint hij aan het toernooi. Zijn ster lijkt weer te gaan schitteren tot hij opnieuw wordt betrapt op het gebruik van coke. Dan is het echt over. Het is dan ook verbazing wekkend dat er nu nog steeds journalisten achter hem aan lopen. De zoge naamd erfelijke hartkwaal waaraan hij zou leiden moeten we niet te serieus nemen. Jarenlang cocaïne gebruik en vraatzucht, als mede de vele dubieuze doktoren en hun wonder- middeltjes eisen nu hun tol. De volgens sommi gen beste voetballer aller tijden is vooral het slachtoffer geworden van zichzelf. Juist daarom is hij overschat als echte vedette, iemand met zijn voetballende kwaliteiten had veel meer uit zijn carrière moeten halen en veel meer moeten laten zien. 'De hand van God' is spannend, diepgravend en met grote betrokkenheid van de schrijver geschreven. Het boek is daarmee een aanrader voor iedereen die wil weten hoe het zover heeft kunnen komen. Voor de prijs hoefje het ook niet te laten. 11 UUIM 32 de ajax ster nr. 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 32