sX^ï3X»=fantastisch; £E$3>s>erg goeü; sXsó^goed; ^E$=malig £ï=slecht FANSTUFF Video: Bobby Haarms, heer van De Meer $0$$) o.a. verkrijgbaar bij The Official Ajax Fanshop in de Arena, prijs 29,95 De videoband begint gelijk goed met het verto nen van in De Meer binnenstromende suppor ters, Wat ons betreft had dit wel wat langer mogen duren, een uur bijvoorbeeld. De band gaat verder met een door Bobby Haarms van commentaar en anecdotes voorziene rondlei ding in het stadion. Bobby Haarms blijkt hiervoor de ideale man te zijn. Hij weet werkelijk overal wel iets over te vertellen. Aan zijn ogen kun je zien dat hij hier geweldig van geniet. Hij is trots om over zijn stadion' te mogen vertellen en hier te werken. Door de band leer je niet alleen De Meer kennen, maar ook een beetje Bobby Haarms. Wat aan hem opvalt is zijn onvoor waardelijke loyaliteit aan Ajax: uit zijn mond zul je geen onvertogen woord over zijn geliefde club horen. Een minpuntje van de band is de veel te korte duur. Slechts 40 minuten is wel heel erg weinig om De Meer te herdenken, want dat is het eigenlijk als je een film die in 1996 is gemaakt pas in 1999 uitbrengt. De band eindigt met beelden van een half ges loopt stadion. Velen zullen het dan niet droog kunnen houden en zich afvragen hoe dit in gods naam zover heeft kunnen komen. Boek: 100 Jaar Ajax-gevoel (0000), diverse auteurs (Uitgeverij Scheffers, Utrecht, ISBN- nummer 90-5546-014-1, prijs 24,50) Boekjes die rond een honderdjarig bestaan ver schijnen, dienen met de nodige scepsis te wor den bekeken. Er zijn immers velen die graag een graantje meepikken uit de ruif die Ajax heet. Voor dit boekje geldt dat niet, al doet de foto op de omslag anders vermoeden. Die hoort eerder thuis op een official product catalogus dan op een boekje over het Ajax-gevoel. Ook de titel is enigszins misleidend. Het gaat namelijk niet over honderd jaar Ajax-gevoel, maar over pakweg dertig jaar, van midden jaren zestig tot midden jaren negentig. Veel meer kritiek kunnen we niet leveren want bijna alle auteurs weten op hartverwarmende wijze iets met het Ajax-gevoel te doen. Voor alle maal geldt dat hun Ajax-gevoel bij de verhuizing een flinke knauw heeft opgelopen. Het is veel zeggend dat zelfs een Oegandese schrijver (Moses Isegawa) feilloos weet aan te geven wat er mis is met de Arena. Jan Tromp gaat nog ver der en spreekt van een pleisterplaats voor hoe renlopers en tollenaars. Ook de bijdrage van Hugo Borst mag er zijn, mede vanwege een paar fraaie Van Praag-citaten: Ajax geeft kwaliteit aan het leven. Hoe het zo gekomen is weet niemand. Waarom Ajax het heeft en andere niet, weet ook nie mand. Het is magie. Wij zijn Ajax, wij zijn de beste.' De vraag van Hugo Borst is of Van Praag daar nog steeds zo over denkt. Herman Kuiphof bespreekt de mistwedstrijd Ajax - Liverpool (7 december 1966, Olympisch Stadion, uitslag 5-1), één van de vele wedstrijden die deel uitmaakt van het collectie ve Ajax-gevoel. Ook als je er niet bij bent geweest. Er zijn mensen die zonder blikken of blozen Pietje zeggen, als er wordt gevraagd naar hun voorkeur voor Cruijff of Keizer. Guus van Holland maakt in zijn bijdrage duidelijk hoe dat kan. Ook de bijdrage van Mart Smeets mag er zijn. Hij ver telt over de talenten die bij Ajax vertrokken en hoe het hen verder verging. De samenstellers zijn ook het Ajax-gevoel van de fanatiekere sup porter niet vergeten en dus staat er in dit boek een stukje van Paul van Gageldonk uit de perio de voordat hij overliep naar de vijand. Juist in dit stukje komt het echte Ajax-gevoel naar voren, meer nog dan in de andere verhalen. de ajax ster nr. 28 33

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 33