Ook hier weer de dreigementen vooraf: duitse hooligans van diverse clubs zouden zich verenigen en op Jodenjacht gaan. dortmund- supporters daarentegen zouden zich met de Ajacieden tijdens een zogenaamd 'fantreff' gaan verbroederen. Hiervoor was op een marktplatz een podium neergezet waarop beurtelings duitse en Nederlandse 'artiesten' optraden. Omdat er verder in het wel erg saaie centrum niets te beleven viel, waren er zowaar nog Ajax-fans aanwezig op de marktplatz. Zoals verwacht bleven de duitse hooligans weer weg, al was het op weg naar het stadion vrij rommelig. Na de wedstrijd viel er alleen een door de duitse politie gesmoord knokpartijtje tussen Nederlandse bobo's en Ajax-fans te bewonderen. De wedstrijd eindigde trouwens in een vrij simpele 2-1 overwinning. 9 december 1997, vfl bochum-Ajax Ook hier nauwelijks agressie van de kant van de duitse supporters. Het enig bekende incident was de aanval van met mondbeschermers en boksbeugels voorziene groep duitse hooligans op een - uiteraard - veel kleiner groepje Ajacieden. Ook hier hielden de Ajacieden stand en vielen er geen zwaargewonden. De duitse politie deed die dag meer van zich spreken. Met het grootste gemak wisten ze een kleine 800 Ajax-fans 'preventief' te arresteren. Meer hierover valt in DAS 12 en 14 te lezen. Oefen- en thuiswedstrijden Verder heeft Ajax vele oefenwedstrijden in het land van onze oosterburen gespeeld. Ook hier hebben zich nooit echt grote incidenten voorgedaan, al waren er bij vrijwel iedere wedstrijd wel kleine schermutselingen. Maar ja, duitsers en Nederlanders mogen elkaar over het algemeen dan ook niet. In Amsterdam hebben we eigenlijk nooit iets van duitse supporters gemerkt. Altijd kwamen ze met georganiseerd vervoer onder begeleiding naar de wedstrijden. Nooit kwam je groepen duitse supporters in de binnenstad tegen. EK 2000 De duitse clubsupporters hebben op hun Nederlandse collega's voor dat ze minder moeite hebben om zich bij landenwedstrijden te verenigen; alleen de als anarchistisch bekend staande supporters van sankt pauli doen hier niet aan mee. Tijdens het komende EK kunnen we dan ook nog wel wat verwachten van de duitsers. Als zij komen, zullen ze met grote groepen komen die in vergelijking met Nederlandse hooligans perfect georganiseerd zullen zijn. Vooral de feyenoorders zouden wel eens een doelwit voor ze kunnen zijn; de kakkerlakken zijn niet echt geliefd bij de duitsers na de incidenten van de laatste jaren. En als de duitsers zo goed georganiseerd zijn als ze zelf beweren, valt ook van hen wel een actie te verwachten zoals de aanval van aanhangers van Manchester United ruim twee jaar geleden op feyenoord-kroegen in het centrum van rotterdam. Of de duitsers grote confrontaties aandurven, bijvoorbeeld met de Engelsen, is de vraag. Uit wat Ajax-supporters in duitsland hebben meegemaakt zou je zeggen van niet. Maar een paar jaar geleden gingen ze voorafgaand aan de vriendschappelijke wedstrijd Nederland- duitsland in rotterdam, op het voorplein van de kuip wèl een grote groep Nederlanders te lijf. Een groot voordeel voor de duitsers is dat de afstanden tussen de steden waar de wedstrijden gespeeld worden en duitsland zelf, voor hen niets voorstelt. Zij zijn dit soort afstanden gewend en hebben dan ook eigenlijk geen enkel excuus om de wedstrijden niet te bezoeken, en dat weten ze. Net zoals ook de Engelsen dat weten en deze de duitsers ook al hebben laten weten dat ze dit weten. Met andere woorden: de duitsers kunnen zonder gezichtsverlies niet wegblijven, ze moeten dus wel komen. Of zouden ze, zoals zo vaak in het verleden, ook nu wegblijven? De toekomst zal het uitwijzen. de ajax ster nr. 28 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 29