Ajacieden helemaal niet in de gaten hadden gehad dat zij aan een gigantisch pak slaag waren ontkomen. Het relatief kleine groepje Nederlanders had waarschijnlijk geen schijn van kans gehad tegen de drie keer zoveel duitsers die buiten het vak stonden alsmede de honderden, veelal oudere, duitsers die zich in het Ajax-vak zelf bevonden. Dat je ook die oudere duitsers niet moest uitvlakken, bleek direct na de wedstrijd. Vele Ajacieden verlieten het vak direct nadat het laatste fluitsignaal had geklonken, een deel van hen op zoek naar duitse leeftijdgenoten om de schande van de pijnlijke nederlaag uit te wissen. Een groepje jongere Ajacieden moest toen nog hun vlaggen van het hek afhalen en liep naar beneden om dit te doen. Op het moment dat zij bij het hek stonden, werden ze plotseling in de rug aangevallen door de "oudere" duitsers, waarvan een niet onaanzienlijk deel de leeftijd had om in de 2e wereldoorlog te hebben meegevochten. Dan hebben we het over duitsers die de vijftig al ruim waren gepasseerd. Door hun enorme overtal hadden ze blijkbaar de moed gevonden om de vaak nog maar 14-jarige jochies af te ranselen. De jonge Ajacieden vochten nog wel even terug maar besloten uiteindelijk maar het hazenpad te kiezen: het fanatisme van de oudere duitsers was gewoon angstaanjagend. Opvallend was dat toen er uiteindelijk een paar goed georganiseerde groepen Ajacieden rond het stadion gingen lopen, er geen strijdvaardige duitser meer te zien was. 21 oktober 1987: hsv-Ajax Zeven jaar later bezochten enkele duizenden Ajacieden hamburg, de reeperbahn en de wedstrijd hsv-Ajax. Overdag werd er geen hsv- fan waargenomen en ook voor en tijdens de wedstrijd waren er geen problemen. Omdat Ajax door een doelpunt van Hennie Meyer met 1-0 wist te winnen, verwachtten we een paar hete kwartiertjes in pikdonkere volkspark wat het stadion omzoomde. De Ajacieden liepen dan ook zoveel mogelijk in één grote groep naar het centrum. Maar nee hoor, wederom geen duitse hooligan te zien. Een aanzienlijk aantal Ajacieden besloot nog een paar afzakkertjes te gaan halen op de reeperbahn. Net toen iedereen geen gevaar meer verwachtte en zich in kleinere groepjes verspreid had, sloegen de duitsers toe. Vanuit een metro-uitgang stormden honderden hsv-hooligans en nazi-skinheads de reeperbahn op, sloegen op alles wat Nederlands was en verdwenen nog geen minuut later de duisternis in. Supporter R. kon zich hiervan nog het volgende herinneren: "Het was rustig en gezellig op de reeperbahn. Ab, die nog nooit op een vrouw had gelegen, keek z'n ogen uit. Om hem, maar ook onszelf, een plezier te doen, liepen we even een ondergrondse parkeergarage in die als bordeel fungeerde. Beneden gekomen kreeg de door drie vrouwen tegelijk belaagde Ab het zo benauwd, dat hij direct weer naar boven vluchtte. Onder het motto "samen uit, samen thuis" liepen wij hem maar achterna. Weer op straat aangekomen zagen we direct dat er iets heftigs was gebeurd. Omgevallen terrasstoelen, licht gewonde Ajacieden en zich hergroeperende groepjes Ajax-supporters maakten duidelijk dat er net een veldslag had gewoed. En dat terwijl we nog geen twee minuten weg waren geweest! Ook wij sloten ons bij een groep aan om die duitsers te gaan zoeken en revanche te nemen, maar na een zoektocht van een minuut of tien kwamen we tot de conclusie dat er in geen velden of wegen meer duitse hooligans waren te bekennen.". De gelijkenis met zeven jaar geleden in münchen was treffend. Ook toen vielen de duitsers aan op een moment dat er een vrijwel zekere overwinning voorhanden was. Op het moment dat er meer tegenstand was, gaven ze niet thuis. Herfst 1991: Vier keer naar duitstand Door het staafincident was Ajax in het seizoen 1990-1991 uitgesloten van Europacup-voetbal en moesten ze in het seizoen 1991-1992 de de ajax ster nr. 28 27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 27