dusdanig goed georganiseerd zijn dat ze exact weten wie de tegenstander is en waar ze 'm kunnen vinden. Wat de animo voor de gevechten bevordert is dat de supporters er op kunnen rekenen dat er tijdens de gevechten geen wapens worden gebruikt, iets wat ze ooit eens onderling hebben afgesproken. Dat die regel tegen buitenlandse supporters niet geldt, hebben Ajacieden in het verleden wel eens ondervonden. Vele malen hebben we tegen met boksbeugels en knuppels bewapende duitsers gestaan. Op de reeperbahn in hamburg werden we zelfs bestookt met lichtseinen. Tijdens het WK '98 in Frankrijk waren de duitsers metzo'n 700 man naar Lens gereisd. Vooraf wist men precies wat er moest gebeuren, al is het niet zo gelopen als de bedoeling was. Zo is het nooit hun intentie geweest om de Franse politieagent Daniël Nivel zo ernstig te verwonden, zeker niet door het gebruik van wapens. Opvallend was ook dat zelfs door één van duitslands' beruchtste hooligans wapens werden gebruikt. De gevolgen voor een van de daders was dat een aantal inmiddels ex- vrienden van hem de volgende dag zijn tattoo- shop in de brand staken. De daders van de mishandeling van Nivel werden allen zwaar gestraft met celstraffen oplopend van 3 tot 10 jaar. Ook werden foto's van hun gezichten zonder pardon in kranten gezet of op de televisie vertoond. Overigens zijn de straffen in duitsland niet te vergelijken met de straffen in Nederland: voor de kleinste vergrijpen kun je al gauw een boete van 3.000 mark tegemoet zien. Vriendschapsbanden In duitsland kent men vele vriendschappen tussen clubs. Het is echter niet zo dat de ultras en de hooligans dit waarderen. Zo hebben de ultras vaak een hekel aan alles wat niet tot hun club behoort en trekken de hooligans vaak hun eigen plannen met andere clubs. De vriendschappen worden vaak wel gewaardeerd door de gewone supporters die dit aangeven door het dragen van vriendschapssjaals en -emblemen. Enkele concrete voorbeelden van vriendschapsbanden zijn die tussen de (gewone) supporters van schalke 04 en 1.fc nürnberg, 1860 münchen en kaiserslautern en bochum en bayern münchen. Een voorbeeld van een vriendschapsband bij de hooligans is die tussen stuttgart en bayer leverküsen en schalke en greuter furth. Ook zijn er enkele vriendschappen met Nederlandse clubs. Zo steunen de casuals van Roda die van alemania aachen en andersom en helpen de gelsenzsene van schalke 04 en de Twentenaren elkaar ook wel eens. De jongens van NAC hebben goede contacten met supporters van sankt pauli, al is het de vraag of dit als een hooligan-vriendschap moet worden beschouwd. Kledingstijlen en leeftijden De beruchte Schotse casualstyle is de laatste jaren ook overgewaaid naar onze oosterburen. Zo zijn er al enkele duitse merken op de markt de ajax ster nr. 28 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 25