duitse supporters message from the black zone De kick-off van het duitse hooliganisme Sinds het EK van '88 hebben de duitse voetbalsupporters geprobeerd zich een plek toe te eigenen in de Europese hooliganwereld. Tijdens dat toernooi hebben zich flinke ongeregeldheden voorgedaan tussen Engelsen, Nederlanders en duitsers. Over het algemeen hadden de Nederlanders weinig in te brengen tegen de Engelsen en duitsers, al heeft een Nederlandse alliantie van Utrechters, Hagenezen, feyenoorders en (jawel!) Ajacieden in de ochtend voorafgaande aan de wedstrijd Nederland-Engeland op de parkeerplaats bij het stadion in düsseldorf wel een grote groep Engelsen op de vlucht weten te jagen, 's Avonds na de wedstrijd was de stad echter in Engelse en duitse handen en was er vrijwel geen Nederlander meer in de binnenstad te bekennen. Ook in hamburg was er voor de Nederlanders een incidenteel succes toen Utrechters, feyenoorders en Ajacieden niet onderdeden voor de duitsers. Sindsdien zijn de hooligan groeperingen in duitsland flink in aantal gegroeid en is ook het aantal incidenten zowel binnen als buiten de landsgrenzen toegenomen. Je zou kunnen zeggen dat de duitsers vooral door dit EK de smaak te pakken hebben gekregen. De clubs en zijn supportersgroeperingen Elke club in duitsland heeft zo z'n supportersgroepen. Meestal kent een club drie soorten fanatieke supporters, de zogenaamde "sjaals en petten", de jongerengroeperingen (hooligans/Ultras) en de ouderen (hooligans). De beruchtere clubs in duitsland zijn schalke 04 met de gelsenszene, 1.fc köln met zijn streetfighters cologne, rot weiss essen met zijn thüringenfront en eintracht frankfurt met zijn adlersfront. De beruchtste duitse hooligans komen uit berlijn. Alleen valt niet op te maken welke club ze steunen want ze zijn zo'n beetje bij iedere club in berlijn te zien. Ook is er een aantal kjeinere clubs die toch nog altijd goeie onderlinge fights hebben. Enkele voorbeelden zijn de asoziale randgruppe van alemania aachen, het pfalzsenfront van kaiserslautern en de verückte meuten van hannover 96. In tegenstelling tot Nederlandse hooligans, hecht de duitse hooligan in het algemeen wat minder aan z'n privacy. Zo maken en verspreiden ze met trots een soort tot ansichtkaarten geformeerde foto's van zichzelf in actie. In dit artikel hebben we er twee afgedrukt, te weten die van de bremen- en de rot-weiss essen hooligans. Wat gebeurt er zoal Tegenwoordig is er nog steeds het een en ander aan de hand. Vooral in de tweede liga brandt het af en toe aardig los. Vaak heeft de politie de situatie in en rond het stadion aardig in de hand, maar kunnen zij niet voorkomen dat er in het centrum of buiten de stad gevochten wordt. Dit heeft te maken met het feit dat men in duitsland geen combiregeling kent en dat de groepen 24 de ajax ster nr. 28

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 24