E N KOMEN! thuishaven. De buurt waar op wedstrijddagen altijd duizenden Celtic-fans rondlopen en waar geen Rangers-hooligan zich dan durft te vertonen. En die buurt is vanmiddag door de Engelsen ingenomen! De Engelsen lopen trots en provocerend rond. Zij zijn de baas en niemand betwist dat. Zij vallen die middag geen kroegen aan in Gallowgate omdat dat niet nodig is. zij hoeven zich hier niet te bewijzen. Hun voor iedereen te aanschouwen aanwezigheid is genoeg. Zij zijn superieur, en dat in één van de meest beruchte buurten van Glasgow. Ik klop op het ijzeren luik van mijn stamkroeg. Er klinkt een vertrouwde stem vanachter het metaal. Ik noem mijn naam en het luik gaat een halve meter omhoog. Ik kruip snel op mijn knieën naar binnen en direct daarna sluit het luik zich met een krachtige knal achter mij. Binnen hoor ik dat ook in andere buurten de Engelsen heersen. Ze blijken ongelooflijk goed georganiseerd te zijn. Overal lopen verkenners die de stad als hun broekzak blijken te kennen. Eén oproep per mobiele telefoon is genoeg om binnen enkele minuten 150 man naar een bepaalde plek te dirigeren. Ik knik, ik heb het immers met mijn eigen ogen mogen aanschouwen. De Engelse hooligans blijken geen van allen kaarten voor de wedstrijd te hebben en ook helemaal geïnteresseerd te zijn in deze wedstrijd. Ze hebben dan ook geen enkele poging gedaan om Hampden Park binnen te komen. Wel is een deel van hen tegen het eind van de wedstrijd naar het stadion getrokken om daar de naar buiten komende Schotse fans op te wachten. Er breken daar dan ook diverse gevechten uit. Omdat er echter veel te veel politie aanwezig was en de Engelsen bij bosjes worden gearresteerd, besluiten ze weer snel het centrum en omliggende buurten in te trekken. Het gerucht doet inmiddels de ronde dat de Engelse hooligans de hele actie in Schotland als een generale repetitie voor EURO 2000 beschouwen, waar ze indien nodig in meerdere steden tegelijkertijd willen vechten. Dit gerucht zou wel eens op waarheid kunnen berusten. Een grote groep Engelsen heeft namelijk dezelfde middag in het 60 mijl verderop gelegen Edinburg gevochten met een grote groep Hearts- en Hibernians hooligans. Ook hier hadden de Schotten niet veel in te brengen. En ook hier losten de Engelsen na hun triomf in het niets op. In totaal zijn er vandaag waarschijnlijk ruim duizend Engelse top-hooligans in Schotland actief geweest, die de gehele dag als één groot georganiseerd geheel heeft geopereerd. Ik houd mijn hart vast voor jullie Nederlanders en benijd jullie absoluut niet. Een tip: ga tijdens EURO 2000 lekker op vakantie, naar Timboektoe of zo. En sluit nog even gauw een molestverzekering voor je huis af bij Lloyds. Epiloog: Die zaterdag werden 197 arrestaties verricht. Daarbij zaten 150 Engelsen. Volgens het Schotse recht moeten gearresteerden zolang hun schuld niet is bewezen zo snel mogelijk worden voorgeleid. Het gevolg was een tumultueuze rechtszitting op de maandag na de wedstrijd, toen alle Engelsen tegelijk moesten voorkomen. Door massaal te blijven zingen, werd de zitting herhaaldelijk geschorst. Ook hier dus weer het pure machtsvertoon. Omdat de Engelsen begrepen dat ze dit niet eeuwig konden volhouden en bovendien wel weer eens naar huis toe wilden, stopten ze op een door hun verkozen moment de gezangen. Nog een merkwaardig tintje aan de Schotse rechtspraak is dat de rechter begint met het voorlezen van de aanklacht en daarna eindigt met de vraag "Bent u hieraan wel of niet schuldig". Indien het antwoord "niet schuldig" is en er geen bewijsmateriaal voorhanden is dat het tegendeel aantoont, mag de verdachte direct naar huis om een tijd daarna nog eens te worden opgeroepen voor een rechtszitting zoals jullie die in Nederland kennen. Het behoeft geen betoog dat de Engelsen massaal verklaarden "niet schuldig" te zijn. En zo konden ze allemaal direct weer terug naar hun thuisland, waar ze ruimschoots op tijd waren om de acties voor de terugwedstrijd in Londen te kunnen voorbereiden. de ajax ster nr. 27 43

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 43