DE ENGELSEN KOMEN! verslag van een ooggetuige Kon je op de vorige bladzijden lezen wat we zijn ontlopen doordat de Polen zich niet voor EURO 2000 hebben gekwalificeerd, in dit artikel wordt duidelijk wat we aan supportersgeweld kunnen verwachten nu Engeland is geplaatst. Dat wil zeggen als ze zich zullen manifesteren zoals ze dat rond de wedstrijd Schotland-Engeland hebben gedaan. Schreven de Nederlandse kranten over 'rellen die na een uur weer onder controle van de politie waren', de werkelijkheid was vele malen afschrikwekkender. Een Celtic-supporter die in dit verband zelfs niet met zijn voornaam in DAS genoemd wil worden, maakte een deel van de gebeurtenissen van dichtbij mee en berichtte ons per telefoon van zijn bevindingen. Wat hij niet zelf had meegemaakt, vernam hij uit eerste hand van andere directbetrokkenen. Lees zijn verslag en huiver! otterdam, twee jaar geleden. Zo'n twee rjaar terug vernam ik via via van de strak geregisseerde actie van Manchester United-supporters in rotterdam. Hoe de eerder op pad gestuurde verkenners een groep van 100 a 150 Mancunians met militaire precisie naar een paar feyenoord-kroegen leidden, die daar aangekomen de volkomen verraste plaatselijke trots finaal in de pan hakte. Ik moet eerlijk bekennen dat dat verhaal bij mij sterk overdreven over kwam en ik het schouderophalend voor kennisgeving aannam. Dumbarton, donderdag 11 november 1999. Laat in de middag kwamen kleine groepjes mannen per trein, auto en vliegtuig in Glasgow aan. Veien van hen waren onberispelijk gekleed. Opvallende kenmerken waren de brede posturen en de bobbels in de maatpakken die de mobiele telefoons verraadden. Zakenmensen, zou je zeggen, ware het niet dat doorsnee zakenmensen niet van zulke lugubere hoofden zijn voorzien als deze bezoekers'. De meesten laten Glasgow die avond voor wat het is en trekken in kleine groepjes naar het 20 mijl verderop gelegen plaatsje Dumbarton. De kleding van hen is inmiddels wat meer 'casual' geworden. Een taxichauffeur verklaart die avond in zijn achteruitkijkspiegel een complete verkleedpartij te hebben aanschouwd van vier met een Engels accent sprekende klanten. Die avond vallen zo'n 100 nog nooit in Dumbarton geziene mannen een pub met 'locals' aan en verdwijnen na een korte maar hevige kloppartij in het duister. Dit herhaalt zich een aantal keren bij andere pubs. Het is overduidelijk dat de 'bezoekers' goed de weg kennen in het centrum van dit provinciestadje. De volkomen verraste politie verschijnt steeds veel te laat ten tonele en besluit het gebeurde in de doofpot te stoppen; bang als ze waarschijnlijk zijn voor negatieve publiciteit. De Schotse autoriteiten hadden immers vooraf gebluft dat ze er wel voor zouden zorgen dat Engelse hooligans geen kans zouden krijgen om rotzooi te trappen. Want dat de 'bezoekers' van Dumbarton tot de gevreesde harde kern voetbalvandalen van hun zuiderburen behoren, is ze op dat moment wel duidelijk. Die avond blijft het rustig in Glasgow, al duiken er opvallend veel onbekende en vooral vreesaanjagende koppen op in de pubs in het centrum. Glasgow, vrijdag 12 november 1999. Op vrijdagavond is het doorgaans erg gezellig in het centrum van Glasgow. De pubs puilen uit, live-muziek schalt door geopende deuren naar buiten en het is gezellig druk op straat. Heel jong en iets minder jong Glasgow onttrekt zich die avond van het over het algemeen als saai ervaren werk. Vrijwel nergens op aarde tref je zulk ongemotiveerd personeel aan als in Glasgow, wat verklaart dat ze zich in het weekend op een gigantische i 40 de ajax ster nr. 27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 40