Poolse supporters message from the black zone Dat de Engelsen niet echt welkom zijn bij Euro 2000, is iedereen wel bekend. Vrijwel niemand is zich er echter van bewust dat, als de Engelsen in de voorronde door Polen zou zijn uitgeschakeld, de komst van de Poolse supporters eveneens voor een enorme chaos zou hebben gezorgd. De geschiedenis In het begin van de jaren tachtig druppelden in Polen wilde berichten binnen over het voetbalgeweld in het Westen. Langzaam maar zeker begonnen kleine groepjes jongeren zich bij bepaalde clubs te organiseren en daarmee begonnen zich kleine incidenten bij de wedstrijden voor te doen. De clubs die zich hier het meeste bij lieten gelden waren Lech Poznan, Legia Warschau en Wisla Krakow. Toen het relschoppen steeds bekender begon te worden, groeiden de kleine groepjes uit tot ware legers van soms meer dan duizend man. Vele van deze lieden hadden vaak ook een hoop frustratie die ze kwijt wilden, onder andere overgehouden aan het communisme. Vuurwerk van de Legia Warschau-fans in de Europacup 2 wedstrijd Legia Warschau - Vicenza in 1997 De supporters bij de clubs In de oude verrotte stadions (wel staantribunes) trekt zo'n beetje iedere Poolse ploeg rond de 4.000 supporters per wedstrijd. Een deel hiervan is hooligan en een ander deel gewone supporter, al kun je dat "gewone" ook wel weglaten want vaak zijn deze supporters ook te aanschouwen bij de veldslagen. Zij hebben alleen niet de echte "hooligan-mentaliteit". Bobo's kent men haast niet bij de Poolse clubs. Dit heeft te maken met het feit dat voetbal in Polen geen echte volkssport is en daardoor niet populair genoeg om voor de commercie aantrekkelijk te zijn. Daarnaast weten ze van zichzelf dat ze niet echt geliefd zijn bij het arbeiderspubliek'. Naast de veldslagen hangt er tijdens Poolse wedstrijden ook altijd een geweldige sfeer. Vrijwel iedereen heeft een sjaal bij zich en men staat de ploeg 90 minuten, vaak in blote bast, aan te moedigen. Ook worden er regelmatig choreografieën georganiseerd die uit onderlinge collectes betaald worden. De uitwedstrijden Omdat Poolse wed strijden vaak uit draaien op veld slagen is het voor de bezoekende suppor ters noodzakelijk dat er een goede orga nisatie en eenheid is. Als vervoermiddel wordt vrijwel altijd de trein gekozen. Voor delen daarvan zijn dat je altijd als één groep aankomt en onderweg niet zo kwetsbaar bent. Vooral dat als één 38 de ajax ster nr. 27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 38