Nederland ook doen gaan alle clubs erop vooruit, dat weet ik honderd procent zeker. Dat betekent voor de supporter dat Ajax elke week op TV te zien zal zijn en dat Ajax elke week op een afwijkend tijdstip speelt. Wij hebben aan de KNVB laten weten, en daar zullen we heel hard voor knokken, dat wij onze wedstrijden op zondagmiddag en op zaterdagavond willen spelen en niet op andere dagen. Alle supporters vinden de huidige situatie waardeloos en willen naar de zondagmiddag, wij ook. Alleen omdat de kantines van de amateurclubs last zouden hebben van de uitzending op televisie mogen wij niet op zondagmiddag om half drie spelen. Ik vind dat te gek om los te lopen. Waar gaat het geld van de kantine heen? Als ik de verhalen lees in de bladen dan wordt er nogal wat aan vergoedingen uitgekeerd aan amateurspelers en dat verhaal hoor ik al heel lang. Dan is het niet eerlijk dat wij niet op zondagmiddag mogen voetballen. Toen ik de functie kreeg aangeboden heb ik gevraagd: wat verwachten jullie, wat zijn jullie doelstellingen met Ajax? Wat wil je bereiken met de club? Het antwoord was: we willen bij de Top Acht van Europa horen. Als datje doelstelling is dan moet je er alles aan doen om daarbij te komen. Kijk bijvoorbeeld naar de voorzitter van Willem II. Hij is blij dat ze uit de Champions League zijn en weer gewoon in Tilburg kunnen voetballen. Als hij zegt dat ze in de CL niets te zoeken hebben, dan had hij zich terug moeten trekken. Eigenlijk kan je dan niet in dezelfde competitie blijven spelen als een club die wel bij de top acht van Europa wil horen. Want die club moet over de middelen kunnen beschikken om met die top acht mee te kunnen doen. Ik noem dat kreeftengedrag. Een kreeft die uit de emmer omhoog wil, die wordt omlaag getrokken door zijn 'maatjes'. Niemand mag ontsnappen. Als we willen dat Nederlandse topclubs bij de top van Europa blijven horen moeten we zeggen: wat moeten we daaraan doen, hoe vinden we samen een oplossing. We denken in Nederland nog steeds dat de grenzen gesloten zijn en dat we niks met Europa te maken hebben. Mijn stelling is dat sport internationaal is, omdat spelers vrij over de grenzen bewegen, sponsors bewegen vrij over de grenzen, televisie beweegt vrij over de grenzen. De markt en de omgeving zijn internationaler, we zijn op weg om meer integratie in Europa te krijgen. Denkt u dat mensen naar twee Ajax-elftallen willen kijken? Wij moeten naar alle opties kijken. Ajax nationaal en Ajax internationaal is één van die opties. Ik zeg niet dat het moet, ik zie het als een positieve mogelijkheid. Het gaat om de vraag hoe Ajax zijn aanvoer van spelers beter kan benutten. Je kunt spelers vastleggen, uitlenen, verhuren, dat mag allemaal. Als je het zichtbaarder maakt met Ajax nationaal, waar de beste jonge spelers in spelen en misschien ook oudere spelers, die wel goed zijn maar niet meer willen reizen, of spelers die herstellend zijn, dan kan dat een goede mix zijn. Ajax 2 wordt dan als het ware het nationale team van Ajax. Het is leuker voor de spelers en het Ajax nationaal kan dan wél tegen Willem II spelen. De spelers krijgen een sterke competitie en worden zo voorbereid op de stap naar het topelftal. Het doel is dat spelers op een hoger niveau komen en dat ze voetballen. Als ze niet voetballen en ze zitten alleen maar op bank of ze hebben een slechte competitie worden ze niet beter. Of je moet allemaal spelers gaan kopen en Europa rond gaan met de beurs in de hand. Maar dan mis je vind ik ook een hele hoop. Voor de supporters is het een nadeel dat ze niet meer alle wedstrijden kunnen zien. Als je naar de CL kijkt hoeveel wedstrijden daar gespeeld worden, kom je alle rondes door dan speel je ook twaalf wedstrijden. Ik denk dat het nu al ongelooflijk moeilijk is voor supporters. Als de internationale competities toenemen, dan wordt het lastiger en voor een aantal onmogelijk om dat te doen. Dat is inderdaad jammer voor die supporters, maar in andere landen is het op dit moment ook niet haalbaar omdat de afstanden te groot zijn. In Frankrijk moetje ook met het vliegtuig of de TGV als je van Marseille naar Parijs wilt en het kost veel geld. Het is jammer, maar ieder voordeel heeft zijn nadeel. Hoe lang verwacht u dat de huidige hausse in het voetbal nog zal aanhouden? Als je naar de maatschappij kijkt dan moet je constateren dat er veel interesse is voor sport en media en dat die interesse alleen maar groeiende is. Je kunt niet zeggen dat het gaat pieken. Als het economisch heel slecht zou gaan, wat niemand voorspelt, dan zal het ook in het voetbal slecht gaan. Entertainment en sport is een hele gezonde industrietak. Er zit veel groei in en mensen vinden het nog steeds leuk om naar een wedstrijd te kijken. Ik zie de aandacht ook niet verslappen, Ajax - Dukla Banska had 2,2 min. kijkers. Aan de andere kant, Ajax - Stuttgart, daar had ik ook de krant bij kunnen lezen. 4 36 de ajax ster nr. 27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 36