op acht van Europa oude logo terug willen? Dan zou je het serieus moeten overwegen vind ik. Maar ik denk niet dat het zo is. Ik hoor het ook niet, behalve van de harde kern van supporters. Dat is een kleine groep. We zouden het natuurlijk kunnen gaan onderzoeken, maar ik vind dat Ajax met andere acties bezig moet zijn. Het stadion kan gezelliger, sfeervoller. Wat zou er dan nog bij moeten komen? Het geluid van de speakers is ergernis nummer één. Het is op sommige plaatsen veel te hard en op andere plaatsen veel te zacht. Als iemand de hele wedstrijd met zijn oren dicht moet zitten kun je niet echt spreken van een goede sfeer. Het is dus tekent iedereen van die leeftijd voor minstens vijfjaar, die houden we tot hun 24ste vast. In de VS worden alle inkomsten van de clubs uit televisierechten en merchandising gelijk over alle clubs verdeeld. Het Europese voetbal zou ook op deze wijze gereguleerd moeten worden. Bent u het daarmee eens? In de Major Soccer League wordt alleen maar heel veel geld verloren. Daar zitten tien miljonairs achter, die stoppen er een hele hoop geld in. Dat kan nooit zo blijven, maar zij zeggen tien jaar nodig te hebben voor het voetbal daar een belangrijk onderdeel van de hele beleving van de wedstrijd. De wedstrijd zelf blijft echter het allerbelangrijkste. Je hoopt dat er twee keer vijfenveertig minuten goed gevoetbald wordt en dat iedereen laaiend enthousiast is en op de banken staat. Clubliefde bestaat al lang niet meer, maar spelers permitteren zich tegenwoordig (soms terecht) wel heel erg veel, vooral omdat ze financieel onafhankelijk zijn. Heeft u ideeën over hoe de voetbalwereld hiermee om zou moeten gaan? Ik denk dat we terug moeten naar wat voor Ajax het enige model kan zijn. Een sterke jeugdopleiding met eventueel aanvoer vanuit het buitenland en zorgen dat we 17-, 18- en 19- jarigen hebben die vijfjaar bij ons blijven spelen. Als die spelers heel goed zijn, proberen we binnen die vijf jaar het contract te verlengen, zodat we ze tot hun 25ste, 26ste in Nederland houden. Als ze dan op een gegeven moment ergens drie keer zoveel kunnen verdienen, laat ze dan maar gaan, dan kunnen we nog een mooie transfersom krijgen, waar we dan weer een stukje jeugdopleiding mee kunnen financieren. Als je een talent hebt, laat hem dan maar voor vijf jaar tekenen, met het risico dat je iemand vastlegt die niet doorbreekt. Het risico om iemand niet vast te leggen is daarentegen ook erg groot. Op dit moment is er vanuit de jeugd een enorm gat geslagen met de mensen van 18 tot 20 jaar die weggingen ais gevolg van het Bosman-arrest. Nu weten we dat allemaal de ajax ster nr. 27 draait. Als je bij de andere sporten kijkt, dan is er een gezonde verhouding tussen centraal en decentraal. De Yankees verdienen verreweg het meeste geld met hun eigen televisiecontract, maar de wedstrijden van de Yankees worden ook verkocht als onderdeel van de baseball-league. Ze hebben een mix en ik denk dat dat een heie gezonde verhouding is. Als we dat in

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 35