$#$$$=fantastisch; «x>«o=erg goed; $$0=goed; $$=matig; «=slecht ogen, stoer in het vak waar je eerder uit gerost was! Je toonde je lef. Je ging niet janken op het politiebureau. Je lulde niet. Je verraadde niemand. Je naaide je eigen supporters niet, en deed geen aangifte van een paar klappen of stompen. Ga vooral zo door, laat je maar gaan en verdrijf het laatste beetje echte Ajax-supporters die alles voor hun club over hebben, zelfs hun leven. Doe maar je best en je wordt vanzelf een feyenoord-supporter (kotsen en lullen.) ledereen die zich niet aangesproken voelt: prettige dagen! Die oude tijd van de beginjaren tachtig tot beginjaren negentig. Ik wil alle oude jongens van toen: Oost, West, Noord, De Pijp en enkele groeperingen van buiten Amsterdam zoals Wezep, Amersfoort, Purmerend, Oss, enz. bedanken dat ik daar bij kon zijn. En dan nu aan alle kankerlijers van de F-Side en Ajax-supporters die niet weten dat je vroeger ook wel eens een paar klappen kreeg als je te bijdehand was of een te grote bek had. Op deze manier hielden wij elkaar scherp. Als je karakter had stond je de week erop met twee dikke FAN Boek: Ajax is de naam van Frits Huis (Uitgeverij BZZTöH uit Den Haag, ISBN-nummer 90-5501-659-4, prijs ƒ19,90) Alleen al de titel van dit boek is een reden om het te kopen en in je boekenkast neer te zetten, al moet je het natuurlijk wel eerst lezen. "Ajax is de naam" is de eerste in de reeks boeken die de 100-jarige geschiedenis van Neeriands meest succesvolle club aller tijden als onderwerp heeft. Het boek heeft echter niet de intentie om een compleet overzicht te geven of chronologisch alle jaren mee te pikken. Het beperkt zich tot eigen belevenissen en uit andere bronnen overgenomen anecdotes uit willekeurig gekozen stukjes verleden. Opvallend is dat onder de door Frits geraadpleegde bronnen zich ook zijn vorige drie boeken "Ik mag Johan zeggen", "Laat Louis maar schuiven" en "Compleet gestoord van Ajax" bevinden. Ondanks dat Frits het boek na een gedicht en de erelijst in het verste verleden (de oprichting) laat beginnen en langzaam naar het heden toeschrijft, springt hij qua tijd van de hak op de tak. Aan de ene kant maakt dat het boek chaotisch, aan de andere kant wordt het boek hierdoor lekker levendig. Frits heeft iets in zijn prettige leesbare schrijfstijl van "als ik nu iets wil schrijven, doe ik dat ook nu en wacht ik niet tot het volgende hoofdstuk". In "Ajax is de naam" passeren vele grote spelers uit het verleden de revue waar de gemiddelde hedendaagse Ajacied waarschijnlijk nog nooit van zal hebben gehoord, zoals clubtopscorer aller tijden "Goaltjes Piet" van Rheenen, stopperspil en rots in de branding Wim Anderiesen en enfant terrible Jan de Natris. Ook de "vier grote trainers" Jack Reynolds, Rinus Michels, Johan Cruijff en Louis van Gaal worden uiteraard niet overgeslagen. Verder o.a. stukjes over de enige echte Mister Ajax Sjaak Swart en de helaas al lang niet meer rijdende Ajax-bus 't Gooi. De hoogtepunten in het boek zijn echter een aantal onverwachts opduikende bijna achteloos vermelde gebeurtenissen of anecdotes, waar wij nog nooit eerder van gehoord of over gelezen hadden. Om niet te veel over het boek te verklappen noemen we er één. In 1943 blijkt feyenoord een THUISWEDSTRIJD uit de kampioenscompetitie in De Meer te hebben gespeeld. De reden hiervan was dat ze in die tijd door de duitse bezetters uit hun kuip waren verdreven. Het door Ajax opgestelde programmablad meldt hier onder meer het volgende over: "Maar waar feijenoord een ander terrein moest kiezen teneinde in een openbaren kamp Heerenveen te ontvangen, daar verheugen we ons als Amsterdammers wel zéér over het feit dat de keuze is gevallen op haar grote rivale Ajax". Dat tijden kunnen veranderen, blijkt hier wel uit. Tot slot de mooiste zin uit het boek. Deze heeft betrekking op de zeer trouwe duitse Ajax- supporter Martin Schlesiger, die tijdens de overgang naar de Arena, net zoals honderden andere fans, maandenlang op een nieuwe seizoenkaart heeft moeten wachten. Hij werd hierbij, evenals die andere honderden, op een hondse manier door Ajax behandeld, doch dit bleek geen merkbare invloed op zijn liefde voor Ajax te hebben. Frits hierover: "Blijkbaar hield hij zijn liefde voor Ajax strikt gescheiden van zijn teleurstelling over het functioneren van het management bij de club.". Beter kun je het niet schrijven! de ajax ster nr. 27 33

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 33