<i^^O^=fantastisch; #$$$=erg goed; ##$=goed; $$=matig; $=slecht FAN B niP IF Boek: The Homes of Football van Stuart Clarke. Uitgeverij Little, Brown en Company, ISBN- nummer 0-316-64798-5, prijs 62,50 Te bestellen bij "Waterstones", hoek Kalverstraat-Spui. De nieuwe 1999 editie "Supporterscultuur", het is een term die niet in woorden te vatten is en onmogelijk is uit te leggen aan buitenstaanders. Toch wordt de term de laatste jaren vaak gebruikt. Meestal kom je hem tegen in klaagbrieven of in artikelen die gaan over de veranderingen van die cultuur. Dat de supporterscuituur de laatste seizoenen een enorme gedaantewisseling heeft ondergaan is een feit. Fotograaf Stuart Clarke besefte dit gelukkig ook en besloot in 1989 deze veranderingen vast te leggen. Zonder woorden te gebruiken slaagt hij er voor 100% in duidelijk te maken wat "supporterscultuur" nu precies inhoudt. In honderden kleurenfoto's verbeeldt hij het supportersgevoel. In dit boek geen foto's van verwaande voetbalvedetten, mooie doelpunten of voetbaltheaters. Ook geen langdradige wedstrijdverslagen of saaie discussies over de ajax ster nr. 26 tactische opstellingen. Wel staantribunes, souvenirverkopers, pisbakken, kleedkamers en heel veel supporters. Het afgekloven cliché "één plaatje zegt meer dan duizend woorden" doet het prachtige boek dan ook te kort. Hoe langer je het boek doorbladert, hoe meer je het gevoel krijgt dat supporterschap een nationaal cultuurgoed is dat nodig beschermd dient te worden. Het boek is een "update" van een in 1996 uitgebrachte editie. In de recente druk zijn veel foto's toegevoegd van het EK96 en het WK98, wat helaas ten koste is gegaan van veel andere mooie foto's. De foto's uit de eerste uitgave zijn als een serie ansichtkaarten verschenen (verkrijgbaar bij Sportpages, Londen). De mooiste foto is te vinden op bladzijde 47. Een jonge engelse moeder, gekleed in een foeilelijk lila zomeroutfit, legt in een typisch engelse straat haar arm om de schouders van haar zoontje. Ze kijkt trots de lens in. Het lelijke roodharige jochie is gehuld in het shirt van het Engelse team. Cultuur! Oud-basketballer, halve Amerikaan, en wannabee Ajacied Frank Kales adviseren we het prijzige boek tegen een vriendenprijsje te huren van de DAS-redactie. Het maakt ieder verder gesprek met supporters overbodig. Dit boek vertelt het hele supportersverhaal. De "oude" 1996 editie 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 29