HONDELUL! Al zolang als er wordt gevoetbald, wordt er door scheidsrechters slecht gefloten. Bij iedere voor één van beide clubs nade lige beslissing is hij de gebeten hond. De scheids kan het dus nooit goed doen. Zeker niet bij de altijd kritische stadionbezoeker die vanaf de tribune beter ziet. In het begin van de jaren zeventig raakte in de Nederlandse voet balstadions de kreet 'hi ha hon- delul' in zwang. Men sprak er schan- van. Het voetbal dreig de naar een nieuw dieptepunt af te zakken. Bijna dertig jaar later blijkt dat men toen ongelijk had. Tegenwoordig krijgen scheids rechters de ergste ziektes naar hun hoofd geslingerd alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Om van een nieuw dieptepunt te spreken zou onvoorzichtig zijn, want de dag dat de scheids na de wedstrijd wordt opgewacht en afgetuigd komt steeds dichter bij. Er is een verschil tussen het 'hi ha hondelul' van de jaren zeventig en bijvoorbeeld het 'kankerjol' van de jaren negentig. Het 'hi ha hondenlul' klonk ludiek en diende waarschijnlijk echt om een scheidsrechter op zijn falen te wijzen. In het geschreeuw van nu klinkt veel opgekropte frustratie en agressie door. De scheidsrechter is een kop van jut die verant woordelijk wordt gehouden voor alles wat er met de eigen ploeg mis is. Opvallend is dat er veel meer toeschouwers zijn die zich tegen de man in het zwart keren dan die de eigen ploeg aan moedigen. De smeekbedes van de stadionspea ker mogen niet baten. Ze hebben zelfs een aver echts effect en komen daardoor nogal nutteloos over. Luinge nare, nare man. Roelof is woest! Schelden is prima, is zelfs nodig om de scheidsrech ter scherp te houden. Het gaat om de manier waar op het gebeurt. De F-Side heeft altijd bekend gestaan om zijn originele liedjes. 'Dick Jol weet de uitslag al' is daar een voorbeeld van. Ergens in de jaren tachtig vergat een scheidsrechter Ajax bij een ruime voorsprong een overduidelijke penal ty te geven. Niemand maalde er meer om en dus werd er, heel leuk 'Hij krijgt een video' ingezet Zo kan het ook! (om het nog eens rustig na te kunnen kijken). De door veel spelers geha te Roelof Luinge viel ooit in De Meer een applaus ten deel op het moment dat hij voor de warming up het veld op kwam. Een week eerder had hij ten onrechte een doelpunt van feyenoord afgekeurd (voor zover dat onterecht kan zijn). Ook een duidelijk geval van humor. Zou het niet beter zijn het 'kankerjol' en 'hoerenjong' voor taan achterwege te laten. Wordt er alleen nog gescholden met gevoel voor humor. Daar is de F-Side ten slotte groot mee gewor den. Maar gewoon weer een keertje 'hi ha honde lul' mag natuurlijk ook. de ajax ster nr. 26

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 20