TRUBBELS^ TILBURG Wat vooraf ging Willem II - Ajax was in het verleden een wed strijd waar op supportersgebied weinig misging. Ajax-fans konden er op eigen gelegenheid heen en hadden een ruim uitvak tot hun beschikking. Geen enkele reden dus om problemen te ver oorzaken, mede doordat Willem II geen aanhang had die de confrontatie met de Ajacieden wilde aangaan en deze hier andersom ook geen enke le behoefte aan hadden. Helaas wordt in deze tijd aan alles wat goed is, door niet nadenkende (club)bestuurders een einde gemaakt). Dankzij Co Adriaanse begon Willem II eindelijk eens wat te presteren en zoals dat overal het geval is, waren ook hier de glorie-supporters en geldsnuivende sponsors niet te stuiten. Commercieel en traditieloos als het Willem ll-bestuur is, besloot men vorig seizoen de capaciteit van het uitvak met meer dan de helft te verminderen en terug te brengen naar 500 zit plaatsen. Het vrijkomende vak (rechts naast het hedendaagse uitvak) werd verder als 'sponsor vak' gebruikt en leverde zodoende de "broodno dige" inkomsten op. Verder was het meegeno men dat de uitspelende vereniging van een deel van zijn aanhang en dus ook steun werd beroofd. Dat leverde immers punten op (en kost, naar nu blijkt, het Nederlandse voetbal handen vol 'Europese' punten). De KNVB, die nooit vies is geweest van competitievervalsing (zie het rommelige competitieprogramma), deed hier helemaal niets tegen, zoals zo vaak het geval is. Ook burgemeester Johan Stekelenburg liet zich niet onbetuigd. Om onduidelijke redenen besloot hij vorig seizoen dat iedere Ajacied met de com bibus mee moest. De eerste rellen (25 april 1999) Zonder het te beseffen droegen het Willem ll- bestuur en Stekelenburg de ingrediënten aan voor de eerste massale rellen in Tilburg. De combinatie combivervoer en te weinig kaarten voor bezoekende fans heeft tot gevolg, dat er groepjes supporters zonder kaartje naar het sta dion gaan en daar iets proberen te 'regelen'. Het heeft ook tot gevolg dat de aanhang van de thuisspelende vereniging kansen ziet om zich eens te manifesteren. Door de combi is het gebruikelijke machtsevenwicht immers ver stoord! En wat een klein kind kon zien aankomen gebeurde: de king-side zocht de loslopende Ajacieden op, die hier uiteraard niet voor weg liepen. Vanaf dat moment staat Tilburg ook op de 'rellenkaart'. 3 oktober 1999: Willem II - Ajax Stoot een ezel zich in het algemeen niet aan dezelfde steen, het Willem ll-bestuur en Stekelenburg slaagden hier wel in. Ondanks een verzoek van Van Praag (jawel!) om Ajacieden zonder combibus naar Tilburg te laten afreizen en protesten uit Ajax-gelederen tegen het te kleine uitvak, bleven zij bij hun standpun ten. Als motivatie voor de combireis werden de rellen van vorig seizoen opgegeven. Dat dat juist één van de oorzaken van de rellen was, ontging Stekelenburg volledig. Omdat sponsors niet vies zijn van het verdienen van een extra centje, kostte het een aantal Ajax- supporters niet al te veel moeite om toch in het bezit te komen van 'losse' kaarten. Toen een deel van hen gewoon het stadion dacht in te gaan, werd hun kaartje in beslag genomen en werden zij zonder meer het stadion uitgezet. Anderen werden met een smoesje naar het uit vak gedirigeerd en daar aangekomen uit het sta dion verwijderd. Weer anderen werden toen zij in de rust het vak verlieten om de inwendige mens wat te versterken, het vak niet meer inge laten. De enige motivatie hiervoor was dat er valse kaarten waren gesignaleerd. Dat er ook supporters met geldige kaarten het stadion wer den uitgezet, deerde de stewards en politie niet. Een bevestigend knikje op een "Ben je voor Ajax" of "Kom je uit Amsterdam" was voldoende reden om de wedstrijd niet te mogen bijwonen. Een wel heel aparte vorm van apartheid! DAS zou DAS niet zijn als we niet om ophelde ring zouden vragen. Stekelenburg ontkende daarbij in alle toonaarden dat er supporters met geldige kaarten uit het stadion zijn verwijderd. Voorlichter Edo Peterse van Willem II daarente gen bevestigde ons dat er in ieder geval vier supporters met geldige kaarten uit waren gezet. Waarom Stekelenburg tegen ons loog is niet dui delijk. Misschien omdat het een feyenoorder is? Epiloog: Zoals voorspelt braken er tijdens en na de wedstrijd buiten het stadion weer rellen uit. Wanneer worden de beleidsbepalers nu eens wakker? de ajax ster nr. 26 17

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 17