Foto: Hans 50 Vorig seizoen moest zelfs de F-Side eraan geloven. In navolging van enkele andere side's werd er door het sfeerteam voor een klein vermogen een aantal trommels aangeschaft, die zich tweewekelijks lijken te vermenigvuldigen, want het aantal groeit gestaag. We gaan het nog meemaken dat er bij binnenkomst geen plastic vlag meer in de handen wordt gedrukt, maar een stel rood-witte trommelstokjes. Ergens mogen we nog van geluk spreken dat men niet de fata le keus maakte door met kerkorgels te beginnen. In dat geval zou de gehele eerste ring nu met deze instrumenten en hun bespelers kunnen worden gevuld, terwijl de supporters naar de tweede ring zouden zijn verbannen. Wij moeten dus aan de trommel. Een op zich te verdedigen beslissing van het sfeerteam, dat de ondankbare taak op zich heeft genomen om leven in het morsdode voetbaltheater te bren gen. Dat we van een trendsettende "side" opeens veranderden in een trendvolgende "side" moet dan maar op de koop toe worden geno men. Onder het motto "vooruit met de geit, ram men maar" begon het muzikale experiment. Een klein maar niet onbelangrijk detail is dat de instrumenten dienen te worden bespeeld door supporters die beschikken over elementair ritme gevoel. Een voltooide conservatoriumopleiding is wellicht wat overdreven, maar om een toeval lige passant zonder enige instructie wat stukken hout in de handen te duwen is het andere uiter ste. In verband met de verkoop van dit blad beland den wij bij de wedstrijd tegen Vitesse iets later op de tribune dan gebruikelijk. Gezien de volle tribune moesten wij genoegen nemen met een plaats bij de opgang van vak 127. Wij wisten toen nog niet dat er amper één meter boven onze hoofden een reusachtige trommel hing van het onheilspellende merk Damocles. De wedstrijd is al begonnen en vanaf de F-Side weerklinkt gezang. Opeens gaat de hellepoort open en begint de trommel-side onderaan vak 127 aan haar beulswerk. Een handvol supporters beukt als door de duivel bezeten op trommels. Door de volstrekte kakofonie van lawaai stokt het gezang en wordt precies het omgekeerde bereikt van wat de bedoeling is. Moe geworden van de noeste arbeid staken de trommelaars hun activi teiten. Een tijdelijke zaak, zo blijkt even later als ons gehoor wordt geteisterd door een nieuwe geluidsterreur. We lijken te zijn beland in een test studio voor slaginstrumenten, waar een aantal Neanderthalers namens de consumentenbond bezig is met een duurzaamheidstest. Flet voeren van een normaal gesprek met de buurman is nagenoeg onmogelijk, laat staan dat er gezangen kunnen worden ingezet. Even later zwijgen de trommels. Uit de kleine rookkolom die opstijgt in de trommelzone leiden wij af dat er zo hard is geslagen dat de gloeiend heet geworden vellen moeten afkoelen voor de volgende ronde. De F-Side ruikt zijn kans en zet massaal een song in. Voor één keer gedogen de muzikanten het. Na het doelpunt van Vitesse zakt de sfeer langzaam maar zeker in. Dan breekt de pleuris uit. Als aan de grond genageld en volledig overdonderd grijpen wij in een reflex naar onze oren teneinde een gruwelijk lawaai te keren. Flet is de grote Damocles vlak boven ons hoofd, die wij al lang weer vergeten waren, die tot een eruptie komt in een zelden vertoond staaltje geweld. Een schuimbekkende paukenist doet minutenlang een vergeefse poging om 250 beats per minuut te halen, ondanks de hulp van een secondant die voor de gezelligheid af en toe ook wat roffels aanslaat. Het kan zijn dat ervaren bezoekers van houseparty's deze herrie aange naam vinden, maar het werd ons op dat moment wat te veel van het goede. We besluiten enkele meters op de overvolle trap af te zakken. Ook hier staan we niet veilig, want opnieuw wordt ons gehoorgestel op de proef gesteld, ditmaal door paukenisten die zich op de tweede ring heb ben verschanst. Er is geen ontkomen meer aan. We zitten gevangen in een soort Bermuda-drie- hoek waarbij de hoekpunten worden gevormd door de Neanderthaler boven de opgang, de bat terij half-apen bij de tankgracht en een onzichtba re paukenist op de tweede ring die, gezien de druppelende slierten fluim waarmee het gebeuk begeleid wordt, ook van dierlijke afkomst moet zijn. Namens onze oren smeken wij het sfeerteam om orde te scheppen in deze geluidschaos. 16 de ajax ster nr. 26

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 16