»°ZeLp"ers slager wam Semsr!« -Ti de ajax ster nr. 26 Het is al weer enkele weken geleden dat ons oog viel op een krantenbericht dat voetballers in Irak gemarteld worden na een slechte wedstrijd. De zoon van Saddam Hoessein, ene Uday (ja, dat is die vent met een hangsnor), zou zich hiermee bezig hebben gehouden in de hoop dat, wij cite ren: "zij door een bestraffing zo bang zouden wor den, dat zij beter zouden gaan spelen". Wij wijzen deze originele gedachte niet op voor hand af. Sterker nog, wij begrijpen alle commotie hierover eigenlijk niet zo goed. Wat is er mis om duurbetaalde profvoetballers die voor een miljoen- tje meer al lang niet meer zijn te motiveren, een extra prikkel te geven om goed te presteren? Wordt het niet eens tijd dat een club die zichzelf als trendsettend beschouwt, het voortouw neemt? Om te voorkomen dat er straks in het wilde weg wordt gemarteld en er nodeloos slachtoffers gaan vallen, pleiten wij wel voor enige regelgeving. Allereerst zullen de grenzen duidelijk vastgesteld moeten worden. Het is natuurlijk niet de bedoe ling, althans niet in eerste instantie, om falende voetballers tot het fatale einde te martelen. Voor een lichte tot stevige marteling daarentegen zien wij wel degelijk een breed scala aan mogelijkhe den. Alle selectiespelers behoren wat ons betreft tot de potentiële kandidaten. Naarmate het falen groter wordt mag er langer en vooral gevarieerder worden gemarteld. Gemiste penalty's, ongeïnspireerd voetbal, afzwaaiende hoekschoppen, slappe voorzetten, ziekenhuisbal- len, mislukte inworpen of het niet groeten van het publiek; het kunnen allemaal gegronde redenen zijn om de betreffende speler na afloop van de wedstrijd direct door te sturen naar een geluid- dichte kamer ergens in de Arena-catacomben. De grote vraag is wie de straffen ten uitvoer moet brengen. Hier wreekt zich de democratische over- legcultuur van Nederland, waar het domweg aan ervaring op dit gebied ontbreekt. Misschien dat Uday bereid kan worden gevonden, om als een soort omgekeerde ontwikkelingshulp, ons de fijne kneepjes van het vak bij te brengen. Er zit helaas niets anders op dan de kennis van de grond af weer op te bouwen, waarbij wij de kandidaten bij voorkeur uit het Ajax-milieu zouden willen rekruteren. Wel vrezen we dat de spoeling erg dun zal zijn. Voor dit soort impopulaire maat regelen wordt immers vaak niet thuis gegeven. De bestuurders van Ajax achten wij volstrekt incapa bel voor dit soort taken. Zij zullen zich teveel zor gen maken of het Armani-pak zonder vlekken de behandeling doorstaat en dat werkt in zekere zin toch remmend. Tot de weinige goede kandi daten rekenen wij Jan yj e Wouters. Zijn persoonlijkheid en reputatie als meedogenloze speler maakt hem tot de meest aangewezen persoon om het martelen per soonlijk ter hand te nemen. Wij denken dat Jan zijn elleboog hier niet voor zai omdraaien. Hij zal het accepteren als onlosmakelijk onderdeel van zijn functie en zal, loyaal als hij is, zonder schroom de rekbank op een standje langer zetten. Bovendien is een trainer bij uitstek geschikt om het spel van zijn spelers te analyseren en te reduce ren tot de meest simpele vraagstelling: schuldig of niet schuldig? Een eenvoudig handgebaar volstaat om falende spelers kenbaar te maken dat zij nog even moeten nablijven. Tegenstribbelende spelers zullen door Arena-bodyguards met zachte drang naar de afwerkplaats worden geleid, waar de onvermijdelijke camera's van reality-TV al likke baardend wachten. Een speciale rol dichten wij toe aan de publieksju ry die, naast de Man of the Match, ook de groot ste schlemiel van de wedstrijd kan aanwijzen. De meest falende Ajacied wordt linea recta doorge stuurd naar Ome Jan, die dan al minutenlang gedachteloos met een gloeiende pook in een smeulend vuur loopt te prikken. Ook de scheidsrechters willen wij niet ontzien. Ze mogen van de daken roepen hoe professioneel ze wel niet bezig zijn omdat ze toevallig 790 meter in een Coopertest weten af te leggen, het mag niet baten. De man in het zwart moet boeten voor een falend optreden. Zodra de stadionspeaker bekend heeft gemaakt dat ook de scheids zich na afloop moet melden bij de slager van de Arena, zullen de hatelijke gezangen aan zijn adres verschrompelen tot een serene stilte. Want het publiek kent zijn klassiekers en heeft, ind achtig de huiveringwekkende reputatie van Jan Wouters als speler, weinig hoop op een coulante behandeling. Rest nog de vraag wie een falende trainer tot de orde mag roepen, want het hoeft geen betoog dat het miserabele spel van de laatste weken niet alleen aan de spelers kan liggen. Hoelang duurt een vlucht van Bagdad naar Amsterdam eigenlijk? 10

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 10