De jeugdopleiding Johan Cruijff en wim jansen uitten in de VI een halfjaartje terug forse kritiek op de Nederlandse jeugdopleiding en aangezien Ajax de beroemdste opleiding ter wereld heeft, was dat vooral kritiek op Ajax. Er braken geen talenten door en de toekomst zou diepe droevenis worden omdat Ajax sowieso verkeerd opleidde. Cruijff is (terecht) Europees voetballer van de Eeuw. Hij kreeg een benefietwedstrijd en wij kregen allemaal ex-Ajacieden die van Ajax weer Ajax zouden maken. Nou, daarvoor hartelijk bedankt. Onder Olsen werd de jeugd al tegengehouden door tientallen buitenlandse miskopen, nu zet onder Wouters die trend zich gewoon door. Niet alleen werden er middelmatige Amsterdammers teruggehaald, maar dankzij Cruijff kregen we ook nog een buitenlandse verrassing: Laudrup 2, die de jeugd weer gaat blokkeren. De jeugd is niks, dus haal je Laudrup, een speler die in eerste instantie niet eens voor Ajax wilde spelen. Nou mooi is dat, zitten we weer tegen zo'n truttebol aan te kijken, die niet in het Ajax-systeem past, waar Henk Spaan weer mee kan slijmen, maar net zo min iets met Ajax te maken heeft als zijn oudere broer. Laudrup is volstrekt overbodig. Niet alleen hebben we Reuser, die ik al vele malen beter vind, Cruijffs ongelijk werd tegen Lazio ook nog eens even fijntjes bewezen: Richard Knopper! Het gros van vak 407 was vorig jaar al fan van hem. Hij verzaakte nooit, blonk uit tegen feyenoord en liet al zien een talent te zijn. Onbegrijpelijk dat Wouters Rudy in de bekerfinale liet spelen in plaats van Knopper. Tegen Lazio liet hij het weer aan het hele stadion zien, maar nu viel het ook mensen op, omdat hij twee fantastische doelpunten maakte. Knopper wordt een topper! Trouwens, net op tijd want anders was hij vast ook naar Willem II gegaan, alwaar Co Adriaanse wel een topper van hem had gemaakt, zoals Dennis 2 Schulp nog wordt. (Jammer voor Splinter dat hij naar De Graafschap moest). Maar behalve Knopper is er veel meer! ledereen heeft kunnen zien dat wij absoluut geen linksback uit Polen nodig hebben. Wat was er mis met Piqué? De opleiding was natuurlijk erg slecht, maar op een of andere manier was hij met Knopper de uitblinker en één van de weinige spelers die liet zien het spel te snappen. Een echte Ajax-topper, wat een lef om zo over je half- en buitenspelers op te blijven komen. Jammer voor De Cler, maar gelukkig hebben we nu twee goeie Nederlandse door Ajax opgeleidde linksbacks. Was Cruijff nooit opgevallen (en trouwens Wouters ook niet, want waarom heeft hij nummer 30?). And what about Kevin Bobson, ons door Bijlmer opgeleidde linksbuiten, die mij pas echt blij maakt dat Bryan Roy niet is teruggekeerd (wilde Cruijff Roy terug omdat Van Gaal hem had weggestuurd?). Wat Bobson tegen Santos deed was ongelooflijk, gelukkig maakt hij soms nog wel eens een fout, anders begon je bijna aan Grankjaer te twijfelen. Iets anders is dat Ajax zijn buurman Bijlmer best wel eens mag sponsoren, die club zit in de problemen, maar heeft een goede organisatie en wordt door geen scout overgeslagen. Wel hun beste spelers pakken, maar Ajax hun helpen, ho maar, wat een beleid... In de Bijlmer loopt de komende tien jaar de toekomst van Ajax, let op! Hoe dan ook, het goede spel van Knopper. Piqué, Bobson, maar ook De Cler en Hosé (die nog wel doorkomt) toont aan dat de jeugdopleiding van Ajax twee jaar verwaarloosd is door trainers die die jongens gewoon niet durfden op te stellen (terecht dat Reuser weg ging). En door Cruijff die zijn vete met Louis van Gaal op elke manier probeert te winnen, maar op alle fronten op trainersniveau verliest. Ik hoop dat Ajax weer gewoon Ajax wordt, door niet ex- Ajacieden terug te halen (hoewel ik met Winter tevreden ben), maar door nieuwe Ajacieden te kweken. Dat heeft Ajax altijd gedaan en dat moeten ze blijven doen! Als Ajax met een jeugdige Amsterdamse ploeg een jaar zesde wordt, geen probleem. Als Ajax met een vreemdelingenlegioen zesde wordt, dat ook nog eens niet het systeem snapt, heb ik daar wel problemen mee. Dan vind ik dat dramatisch. Dan kijk ik liever naar goed voetbal met een Amsterdamse coach, al wordt dat dan in Tilburg gespeeld.... Cruijff moet zich weer eens echt met Ajax gaan bemoeien in plaats van dit halve geleuter. Maar de afgelopen jaren heeft hij elke uitdaging laten lopen, omdat het allemaal niet goed georganiseerd zou zijn (Ajax, Oranje). De werkelijke reden is dat hij bang is dat het niet goed gaat en dat Van Gaal hem eens een peer terug kan geven. Ik zeg: doe het of goed, of niet. Op voor de helft zit niemand te wachten en de jeugd al helemaal niet. Neem eens een uitdaging aan en breng ons goed voetbal met: 1: Van der Ban; 2: Nieuwenburg; 3: Vierklau; 4: Splinter; 5: Piqué; 6: Winter; 7: Grankjaar; 8: Witschge; 9: Machlas; 10: Knopper; 11. Bobson. Stel weer alleen de top-buitenlanders op en maak van Ajax weer echt Ajax. Geef de jeugd eerst een kans voordatje ze afkraakt. Wouters kan het niet. En als jij het niet durft, weet ik een hele goeie.... Met vriendelijke groet, Jorrit Smink. de a:ax ster nr. 25 41

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 41