verdienen is. Niets is minder waar. In Spanje en Frankrijk is al aangetoond dat alleen de drie populairste clubs voldoende kijkers kunnen trekken. De rest van heeft al moeite genoeg om het stadion gevuld te krijgen. Voor de meeste clubs zijn de mogelijkheden om geld te verdienen aan hun supporters, anders dan door de verkoop van kaartjes, zeer beperkt. Spelers en salarissen Bijna iedereen is van mening dat voetballers vandaag de dag belachelijke salarissen verdienen. De spelers zelf zouden redelijkerwijs kunnen beargumenteren dat het nog lang niet genoeg is, want zelfs Ronaldo behoort met een jaarsalaris van $12 miljoen nog niet tot de 40 best verdienende sporters ter wereld. (Ter vergelijking: in 1997 was basketballer Michael Jordan nummer één met een salaris van $78,3 miljoen) Eén ding is zeker, de salarissen zijn de afgelopen jaren aan een enorme inflatie onderhevig geweest. Het Bosman-arrest en de toegenomen inkomsten van de clubs zijn hier de oorzaak van. Het kapitaal van een voetbalclub hoort op het veld te staan, dus als er geld binnenkomt wordt dat bij voorkeur in betere en dus duurdere spelers gestoken. Als gevolg hiervan kunnen voetballers zich niet alleen steeds onafhankelijker opstellen van 'hun' club, maar ook openlijk kritiek uiten op de trainer (denk aan Clarence Seedorf). Deze ontwikkeling doet de kwaliteit van het spel geen goed. Het fundament van iedere teamsport is immers gebouwd op toewijding en loyaliteit. Regulering Terecht zien veel supporters de toekomst met zorg tegemoet. Op dit moment is het ieder voor zich in de voetbalwereld. Niemand is de baas en er zijn geen regels. Een gemeenschappelijk belang is niet meer te ontdekken en juist de supporters worden daar de dupe van. De oplossing voor het probleem ligt misschien aan de andere kant van de plas in de VS. De verzakelijking van de sport is daar immers al veel verder doorgevoerd. Het voetbal heeft nu nog de kans de goede elementen uit bijvoorbeeld het systeem van de NBA (National Basketball Association) over te nemen. Zo zijn in Amerika de inkomensverschillen tussen clubs minder groot. Alle inkomsten uit televisierechten en merchandising gaan in een grote pot en worden gelijk over de clubs verdeeld, ongeacht wie de meeste souvenirs verkoopt of de meeste zendtijd krijgt. Aan de top van het basketball (en iedere andere sport) staat een onafhankelijke organisatie die sterke banden heeft met de regering. Aan het hoofd van die organisatie staat een commissaris die rechtstreeks door de regering is benoemd en die snel kan optreden wanneer dat nodig is. Zo kunnen de belangen van alle partijen, dus ook supporters, voldoende aan bod komen. De situatie in het voetbal zoals die nu is vraagt om een dergelijke overkoepelende organisatie die het spanningsveld tussen alle partijen in de gaten houdt. Voetbal dient een zeer groot maatschappelijk belang en als spelers, mediamagnaten, clubbestuurders, voetbalbonden en supporters er zelf niet uitkomen moet een onafhankelijke organisatie dat doen. Voordat het zover is, zal het waarschijnlijk eerst flink mis moeten gaan. Geraadpleegde bronnen: Dempsey, P. Reilly, K. (1998). Big moneybeautiful game. Nicholas Brealy Publishing, London. Nieuwenhof, F. van den (1999). Interview met Frank Kales: Alles moet beter bij Ajax'. Voetbal International, nr.27, 14-17. Schlikker, R. Princen, M. (1999). Topvoetbal onbetaalbaar. Financieel Economisch Magazine, nr.34, 18-23. Ajax. Jaarverslag 1998. Casparie Hilversum. de ajax ster nr. 25 39

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 39