m Engeland hun brood verdienen. Naarmate de jaren verstreken realiseerden de clubs zich dat BSkyB toch wel het meest geprofiteerd had van de toegenomen populariteit van het voetbal. Het nieuwe contract dat in 1997 voor vier jaar werd afgesloten had dan ook een nieuw prijskaartje: £670 miljoen. Groot en klein Door het zo succesvol onderhandelen over de televisierechten zijn de verschillen tussen de Premier League en de overige divisies bijna onoverbrugbaar geworden, zowel sportief als financieel. De Premier League-clubs kunnen aan de eisen van topspelers voldoen terwijl kleinere clubs een onzekere toekomst tegemoet gaan. Ze zitten gevangen in een situatie waarin ze de keus hebben uit het vasthouden aan bescheiden ambities, waardoor men de supporters niet echt iets kan bieden, of zich zwaar in de schulden moeten steken om betere spelers aan te kunnen trekken en te kunnen hopen op betere tijden. In het ongunstigste geval zit een First Division-club vast aan dezelfde salarissen als een Premier League-club, terwijl de inkomsten uit de zo belangrijke televisierechten vijf keer zo laag zijn. Ondertussen groeien de verschillen en maken de grotere clubs steeds vaker duidelijk dat ze de kleintjes liever kwijt dan rijk zijn. Een grote vergissing, want de grote clubs hebben de kleintjes wel degelijk nodig om tegen te spelen en, om het zo maar te zeggen, zelf groot te kunnen zijn en hun positie op de ranglijst te rechtvaardigen. Veel kleine clubs kunnen alleen met de grootst mogelijke moeite het hoofd boven water houden. De dreiging van het failliet gaan van meer dan honderd jaar oude clubs is in Engeland de komende jaren zeer reëel aanwezig. Nederland Net als de rest van Europa hobbelen wij een beetje achter Engeland aan. Het Taylor-rapport heeft ook hier zijn uitwerking niet gemist in die zin dat de laatste verbouwingen aan stadions kortgeleden gerealiseerd zijn (Sparta) zodat wij ook opgezadeld zijn met stadions met louter zitplaatsen. De Eredivisie NV doet, ondanks voortdurende interne onenigheid, verwoede pogingen meer inkomsten uit televisierechten te genereren. Op dit moment betalen alle voetbal uitzendende omroepen samen 80 miljoen. Een schijntje vergeleken bij de Premier League. Ajax' algemeen directeur Frank Kales laat er geen misverstand over bestaan dat hij dit wil veranderen. Ajax moet meer geld aan televisie uitzendingen gaan verdienen dan de huidige 2,6 miljoen. De kleinere clubs, zoals het net gepromoveerde FC Den Bosch, zullen hiervoor moeten bloeden, want in Kales' redenering is Ajax populairder en heeft het dus recht op een groter deel van de televisiegelden. Hiermee dreigt dezelfde situatie te ontstaan als in Engeland, voor zover dat al niet het geval is. Een traditierijke club als Sparta kan immers al jaren alleen met de grootst mogelijke moeite het hoofd boven water houden en heeft het afgelopen seizoen ternauwernood degradatie kunnen ontlopen. Het failliet gaan van clubs kan desastreuze gevolgen hebben voor de voetbalsport. Het is immers niet zo dat een supporter van een failliete club overstapt naar een andere club. Faillissementen betekenen onherroepelijk dat een groot aantal liefhebbers het voetbal definitief de rug toe zal keren. Europese competitie Om aansluiting te houden met de Europese top pleiten de Nederlandse topclubs al jaren voor een Europese competitie, eventueel in combinatie met een kleinere nationale competitie. De vraag is echter wie daarop zit te wachten. In Engeland, Duitsland, Spanje en Italië heeft men genoeg aan de eigen competitie de ajax ster nr. 25 37

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 37