Leeuwarden Wezep Amsterdam betekent een verplichte buscombi. Dit heeft tot gevolg dat supporters uit Wezep geacht worden om eerst even naar Amsterdam te reizen, om aldaar in een bus te stappen die enige tijd later met een slakkengang weer door de eigen regio rijdt. Of niet? Nee, het kan nog erger. Knurftige routeplanners hebben gekozen voor de route over de Afsluitdijk, zodat deze supporters niet 100 kilometer maar 250 kilometer afstand moeten overbruggen om de wedstrijd te zien. Met de terugreis erbij wordt er van de fans verwacht dat zij op een vrijdagavond even 500 kilometer afleggen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de groep besloot om op eigen gelegenheid af te reizen, botte maatregelen vragen tenslotte om botte reacties. Na enige discussie met de politie in Leeuwarden wordt de groep toegelaten tot het stadion, net zoals alle andere aanwezige Ajax-bobo's met een Porsche maar zonder uitkaart. Het gezonde verstand lijkt hiermee alsnog te zegevieren. Dit is maar schijn, want de geheimzinnige Commissie orde en veiligheid (wij stellen ons hier een soort Ajax-KGB bij voor), spuugt enkele dagen later op schriftelijke wijze vuur. In een anoniem Ajax- schrijven wordt met hel en verdoemenis gedreigd als dit ooit nog een keer voorkomt. Voor het gemak worden alle uitkaarthouders lastig gevallen met dit soort flutbriefjes, zodat de eerste irritaties van het seizoen alweer opdoemen. I Landelijke boycotactie tegen combi-reizen in voorbereiding Het maatwerk dat door de Commissie Stekelenburg wordt aanbevolen blijkt in de praktijk uit te draaien op een beleid om het bezoek van uitwedstrijden zoveel mogelijk te frustreren (zie voorgaand artikel). Het neemt zo langzamerhand dusdanige vormen aan dat de tijd rijp lijkt om samen met andere fanzinebladen een landelijke actie voor te bereiden. Het zijn immers niet alleen de Ajax-supporters die met de bizarre regelgeving worden geconfronteerd, maar alle supporters uit het betaald voetbal. De meest effectieve wijze van actievoeren is een landelijke boycot, waarbij supporters van alle clubs betrokken zullen betrokken. Gedurende twee weekeinden zullen zij worden opgeroepen om massaal zonder combi-trein, combi-bus, uitkaart, goldcard of wat dies meer zij, naar een uitwedstrijd te reizen. Alternatieve vormen van vervoer hierbij zijn de auto, normale passagierstreinen en zelf gehuurde bussen. Teneinde het verrassingseffect te verhogen zullen de verzamelpunten en tijdstippen gespreid worden. Door de opzet van de actie krijgt elke supportersgroep de gelegenheid om deel te nemen aan het protest. Het meest gunstige tijdstip om de wantoestanden aan de kaak te stellen zal de slotfase van de competitie zijn. De kans op afgelastingen door overspannen burgemeesters is dan het geringst, aangezien de voorbereidingen van het EK niet uitgesteld kunnen worden. Weike burgemeester zal het landsbelang dan willen schaden? Of de actie een succes wordt hangt sterk af van de actiebereidheid, de eerste informele reacties zijn echter bemoedigend. De komende maanden zal geprobeerd worden een zo breed mogelijk actiefront te vormen (fanzines, georganiseerde en ongeorganiseerde supporters). Het geeft de KNVB, de clubs en de overheid bovendien de laatste kans om nu eens echt keiharde toezeggingen te doen over het op een normale manier kunnen bezoeken van uitwedstrijden. In memoriam Remco Douwes Maandag 30 augustus 1999, de ochtendkrant verhaalt over een ongeval bij het Lowlands Festival waar een onbekende persoon uit een lichtmast is gevallen met een fatale afloop als gevolg. Temidden van het andere rampennieuws vallen dit soort berichten nauwelijks op en er wordt routineus doorgebladerd. Enige tijd later wordt duidelijk dat het slachtoffer een fanatieke supporter blijkt te zijn die Ajax bij de thuis- en uitwedstrijden volgde. Opeens sta je er bij stil. Tevergeefs probeer je er een gezicht bij voor te stellen en je vraagt je af wat iemand heeft bezield om het noodlot zo te tarten. Remco Douwes, of "Kale" voor zijn vrienden, is door een stom ongeluk slechts 23 jaar geworden. de ajax ster nr. 25 33

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 33