31 dus een handleiding. Met wie reisje, hoe reisje en hoe gedraag je je in het buitenland? De geezer weet zich als een kameleon aan te passen aan de infrastructuur, het drank- en voedselaanbod en de grillen van de plaatselijke politie, ongeacht de stad of het dorp waar zijn club speelt. Brimson geeft ook nog een paar tips voor Engelse geezers: probeer niet de toffe peer uit te hangen bij clubs als Millwall of Stoke City: de aanhang daar bestaat al uit honderd procent geezers en hooligans. De Geezer's Guide verdeelt de supporterswereld netjes onder, met daarbij de meestal aardig kloppende kleding- en gedragscodes. Van 'armchairs' (leunstoelen, de louter televisiekijkende gelegenheidssupporter - de laagste in het soort) via 'lads' (de toffe jongens) en 'sads' (voormalige toffe jongen, maar nu door vrouw en kinderen in zijn bewegingsvrijheid beperkt) tot old gits' (ouwe lullen, maar mogelijk met een roemrucht supportersverleden, dus altijd even de kat uit de boom kijken), 'geezers' (de toffe, arrogante uithangborden van de supporterschare) en de hooligan (de geezer die de grens van zijn supporterschap niet bij geweld legt), Dougie Brimson heeft voor iedereen een woordje klaar. Zijn typeringen zijn, zoals gezegd, humoristisch. Maar het is vooral de herkenbaarheid van zijn voorbeelden die de DAS-lezerzal aanspreken. De verstokte hooligan zal zich misschien aan het redelijk geweldloze boek minder gelegen laten liggen. Tenzij hij met weemoed terug kan denken aan hoe het ooit begon. Programmablad: Kick Off (Ajax) prijs 3,50) De wederopstanding van de Kick Off tot een volwaardig programmablad doet ons erg goed. Het vouwblaadje van de afgelopen drie seizoenen was gewoon Ajax- onwaardig. Ondanks dat supporters dit al in het begin van het seizoen 1996-1997 inzagen en dit bij het Ajax-bestuur aankaartten (zie DAS 1 en 2) heeft het bijna drie jaar geduurd voordat het kwartje bij Van Praag en de zijnen was gevallen. Maar goed, beter laat dan ooit. Helaas zijn de makers van de eerste Kick Off van dit seizoen er nog niet in geslaagd om het niveau uit de periode van De Meer te halen. Van de zestien bladzijden bestaan er ruim zeven uit advertenties, waardoor je nog geen negen bladzijden leesplezier overhoudt. En dat is wel heel weinig voor drieënhalve gulden; vooral als je directe concurrent voor 48 of 52 bladzijden maar 2,50 rekent. De artikelen zijn wat te plichtmatig en mogen gerust wat dieper gaan. Op zich beantwoordt de inhoud wel aan datgene wat voor een programmablad vereist is. Zowel de redactie als -r.v Bobby Haarms vertellen iets over Heerenveen, de tegenstander van die dag, en ook wordt aandacht besteed aan een oude bekende bij de Friese club: Hennie Meijer, die er zijn brood als tweede assistent-trainer verdient. Naast een lezenswaardig artikel over Jan van Halst bestaat de Kick Off verder uit de gebruikelijke algemeenheden, waaronder een - wel heel kort - verslag van de verloren wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal. Volgens onze bronnen bestond de oplage van de eerste Kick Off uit 3.000 stuks, die allemaal aan de man zijn gebracht, en zal deze de volgende wedstrijd tegen feyenoord tot 10.000 stuks worden verhoogd. Dat klinkt in ieder geval goed. En dan nu de kwaliteit nog, heren makers! Graag de volgende keren wat meer artikelen (in ieder geval nog een goed achtergrondverhaal) en gooi er wat meer schwung en diepgang in. Dan moet het oude niveau zeker weer kunnen worden gehaald! de ajax ster nr. 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 31