$$$:§!$=fantastisch; $#$$=erg goed; $«®=goed; $$=matig; $=slecht THE GEEZERS'GUIDE TO FOOTBALL FANWFP Boek: The Geezer's Guide to Football van Dougie Brimson (Uitgeverij Mainstring Publishing Company, ISBN- nummer 1 84018 114 1, prijs 7,99). Te koop of te bestellen in de boekenwinkel "Waterstones", hoek Kalverstraat-Spui (Dougie Brimson schreef eerder onder andere de supportersboeken 'Capital Punishment', 'Everywhere we go' en 'Derby Days'.) Het bezoeken van een voetbalwedstrijd kan een ingewikkelde aangelegenheid zijn. Dat de mensensoort 'supporters' een klasse apart is, moge duidelijk zijn. Maar de veelheid aan subgroepen binnen supporters, de verschillende gedragscodes en maatregelen die door clubs en autoriteiten rond wedstrijden worden getroffen, DOUGIE BRIMSON Author of the best-selling books Everywhere We Go, England, My England, Capital Punishment an«l Derby Days maken het er voor de onwetende bezoeker niet gemakkelijker op. The Geezer's Guide to Football is opgezet als handleiding voor de supporter die nu eindelijk wel eens wil weten wie tot welke groep behoort, bij welke groepen het goed toeven is en hoe je de verschillende soorten, van televisiefans tot hooligans, moet aanspreken en behandelen. In de pikorde van auteur Dougie Brimson staan de hooligans bovenaan. Maar daarover gaat de gids niet. Het boek behandelt tot in de fijnste details het leven van de 'geezer', de supporter die zich net onder de hooligan bevindt. De geezer mist geen wedstrijd van zijn favoriete club (die hij uiteraard voor het leven kiest) en richt zijn agenda in rond het competitieprogramma. Hij lokt rellen niet uit, maar rent ook niet weg als het 'los' gaat. Verder dient hij in het bezit te zijn van een gezonde portie arrogantie. Niet alleen laat hij daarmee blijken ver boven de overige voetbalkijkers te staan, het is bovendien een houding die bij uitstek geschikt is het bloed onder de nagels van de tegenpartij vandaan te halen. En dat is, samen met het steunen van de eigen club, levensdoel nummer één van de geezer. Dougie Brimson leidt de lezer in cursusvorm door het leven van een geslaagde geezer. De cursus is zeer humoristisch opgeschreven, maar behandelt onderwerpen die voor sommige fans bloedserieuze aangelegenheden zijn. Voor de niet-geezers staan er handige tips in (hoe voorkom ik dat ik me belachelijk maak in en om het stadion, hoe toon ik mijn respect voor de allertrouwste fans en hoe bouw ik langzaam aan mijn status als geezer), voor de gelukkige lezer die al tot het geezerdom is toegetreden, is het boek een feest der herkenning. De juiste keuze van kroeg, vriendenkring, kleding, ja zelfs van partner: Brimson levert lijstjes met wat kan, moet en wat absoluut niet mag. Zo weigert Watford-aanhanger Brimson een Vauxhall aan te schaffen, omdat de automobiel wordt gemaakt in de thuisstad van aartsrivaal Luton Town. Het eten van een zakje Walkers chips (sponsor van Leicester City) is eveneens uit den boze. Dit gedrag zal de Ajax- supporter die zijn huis heeft gezuiverd van producten van de schijnbaar immer op de rand van faillisement verkerende gloeilampenfabriek uit het zuiden waarschijnlijk doen glimlachen. Achterin de guide maken een verklarende woordenlijst en een collectie (Engelse) stadionliedjes de cursus compleet. Het bezoeken van uitwedstrijden, eerst in eigen land en uiteindelijk in Europa, is een belangrijke aangelegenheid voor de geezer. Ook daarvoor 30 de ajax ster nr. 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 30