f Van Eunen gaat diep j door mr. Ed Ad van Eunen J Oranje van de Eeuw De laatste maanden voor de eeuwwisseling worden we in de media overstelpt met veelal nietszeggende verkiezingen en zinloze terugblikken. Soms echter zitten er items tussen die meer inspirerend zijn, zoals Johan Cruijff's Oranje van de Eeuw. Hoofdprijs van dit spel zijn twee kaartjes voor de EK-finale, de enige wedstrijd waarvoor ik zeer onfortuinlijk ben uitgeloot. Het elftal van Cruijff speelt volgens het volgende prehistorische systeem: een doelman; achterin een vrije verdediger en twee mandekkers; op het middenveld staat een 4-mansblok met twee halfspelers en twee binnenspelers die kort achter de drie spitsen opereren; voorin speelt Cruijff uiteraard met echte buitenspelers, met daartussen hemzelf als midvoor, de enige positie die al is ingevuld. Tenslotte is ook nog de positie van Bondscoach vacant. Het is belangrijk dat een aantal Cruijffiaanse regels in acht worden genomen. Cruijff verwoordt het als volgt: "ik vind, dat je de beste voetballers negen van de tien keer moet opstellen heb je er twee of drie voor dezelfde positie, dan schuifje gewoon wat in het elftal dat ze zelfs op een andere positie veel beter zijn dan de meeste specialisten het is een team dat perfect in staat zal zijn om totaalvoetbal te spelen alles zit als een touwtje aan elkaar vast." Ja, dit zijn me toch een paar tips waar eenieder wel mee uit de voeten zou moeten kunnen. Een goede leek heeft immers aan een half woordje genoeg: gewoon op een nazomermiddag als deze lekker even Cruijff's gedachtenwereld visualiseren en bedenken hoe ideaal en mooi de lijntjes van het totaalvoetbal gesponnen worden over het veld. Dit varkentje moet ik met behulp van mijn voetbalnetwerk wel even kunnen oplossen. Laten we maar beginnen met de coach: dat kan eigenlijk alleen maar de Grootvader van het Totaalvoetbal Rinus Michels zijn, de man die succes heeft gehad met twee generaties internationals. In het doel beginnen de eerste voorzichtige problemen. Waarschijnlijk is Edwin van der Sar de beste keeper tot nu toe, maar Cruijff is groot geworden in het Totaalvoetbal waarin de keeper als laatste man fungeerde, meer nog dan Van der Sar nu doet. Dan kom je automatisch terecht bij Jan Jongbloed, die bovendien twee WK-finales heeft gespeeld, en Stanley Menzo die niet zo'n sterke indruk heeft achtergelaten in het Oranjehok. Verder is er natuurlijk nog Europees kampioen Van Breukelen, maar ja die kon alleen maar penalties stoppen met een boekje in zijn hand. Voor de positie van vrije verdediger zit ik meteen te denken aan Ronald Koeman. Zijn nadeel is echter dat ie een beetje traag is en dat vindt Cruijff geen pretje. Gullit is wat dat betreft sneller, maar zijn carrière als libero is toch niet meer dan een blauwe maandag bij psv. Misschien is Ruud Krol, nog steeds recordinternational met 83 caps, een alternatief. Nou kan Krol ook uitstekend als linkerverdediger fungeren, alwaar hij faam maakte tijdens het WK van 1974. Hij heeft op die positie echter flinke concurrentie van Frank de Boer, die eveneens centraal goed uit de voeten kan. Rechterverdediger zou op voorhand Wim Suurbier moeten zijn, ware het niet dat Frank Rijkaard natuurlijk een completere voetballer is. OokAron Winter zou op die positie trouwens uit de voeten kunnen. Dan zijn we terug bij de regels van Cruijff: de besten boven de specialisten. Mijn Heer zeg, hoe kun je nu eigenlijk in de tijd vergelijken?! Nou ja, maar verder met de halfposities. Eerst komen we dan uit bij de verdedigend ingestelde spelers. Rechts valt daarbij te denken aan Johan Neeskens, Jan Wouters of toch weer de al eerder genoemde Winter en Rijkaard. Op links komen voor deze positie in aanmerking Willem van Hanegem of Wim Jansen. Maar dan doe ik Edgar Davids veel nr. 25 de ajax ster 27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 27