WEER U&ldUD&rU COMPETITIESCHEMA. - - Wat is er toch mis met voetballen op de maandagavond en waarom kan er niet gewoon 's nachts om pak hem beet drie uur worden afgetrapt. Dit zou toch geheel in de geest zijn van de zo bejubel de 24-uurs economie? Deze vragen kwamen opzetten na bestudering van het speelschema voor de komende competitie zoals dat eind juni bekend werd gemaakt. Is het voetbal of beter gezegd het "product" voetbal weer eens ondergeschikt gemaakt aan de hogere commerciële belangen van bijvoorbeeld een Canal+ of lijkt dit maar zo? Wie in een winkel een willekeurig product koopt kan op de verpakking tot soms wel in tien decimalen kennis nemen van de samenstelling van dat pro duct. Vreemd genoeg geldt dat nooit voor het "voet balproduct". Immers, om van een plaats voor het volgende seizoen verzekerd te zijn moet de nieuwe seizoenkaart al in de maand mei worden afgere kend met de penningmeester terwijl het speelsche ma op dat moment nog volstrekt onduidelijk is. Een seizoenkaart geeft het recht op het bijwonen van zeventien voorstellingen op een bekende plaats (de Arena) maar op een onbekend tijdstip. Het blijft verbazingwekkend dat supporters dit jaar in jaar uit als vanzelfsprekend accepteren. De naïevelingen onder ons die hadden gedacht om de thuiswedstrijden van Ajax op de traditionele voet balzondagmiddag te kunnen bezoeken komen, net als de voorgaande seizoenen, opnieuw bedrogen uit. Het volgende overzicht geeft aan op welke dagen de thuiswedstrijden zijn ingedeeld Met twaalf zondagen lijkt het speelschema minder dramatisch als in het chaotische seizoen '97-'98. De grote vraag is hoe vaak er dit seizoen weer gescho ven zal gaan worden en hoeveel van de zondagse wedstrijden op het eens zo normale tijdstip van 14.30 uur zullen beginnen. Als het aan Canal+ ligt zijn dat er waarschijnlijk niet al te veel. Likkebaardend zullen de commerciëlen het ijzer- sterke, op papier althans, aankoopbeleid hebben gevolgd en tot de conclusie zijn gekomen dat Ajax tot wel heel aantrekkelijk voetbal in staat moet zijn. Hoge kijkcijfers en dito advertentie-inkomsten zijn gegarandeerd. We kunnen er gerust vanuit gaan dat Canal+ minimaal zes van de twaalf zondagse wedstrijden zal claimen, waarmee tegelijkertijd de aanvangstijd wordt verplaatst naar 18.00 uur. Als vanouds zal tot op het laatste moment volstrekt onduidelijk blijven hoe laat de wedstrijd precies gespeeld zal worden. Supporters die op zeker willen spelen zullen noodgedwongen de hele zondag moe ten vrijhouden. Ook de categorie supporters die wat verder weg wonen of regelmatig avonddiensten moeten draaien zullen het competitieprogramma met gemengde gevoelens bekijken. Voor hen geldt dat ze voor vijf thuiswedstrijden sowieso al op het vreemde tijdstip van een woensdag- en zelfs de vrij dagavond moeten opdraven. Ondanks de flutwinters van de laatste jaren en het feit dat veldverwarming tegenwoordig standaard aanwezig is wordt er doodleuk weer een winterstop ingelast van zes weken. Een periode die clubs vaak aangrijpen om lummelige toernooitjes in een ver oord te spelen. Intussen zitten de fans duimendraai end thuis. Zij vergapen zich aan Match-of-the-day waar zij op Boxing-day stoere Engelse voetballers zien spelen, korte broek en shirt met korte mouwen, die maling lijken te hebben aan welk jaargetijde dan ook. Na een nutteloze winterstop moet de vaart er opeens weer ingezet worden, het EK komt er immers ook weer aan. Maar liefst vier wedstrijden moeten er tus sen 2 en 13 februari worden afgeraffeld, inclusief een psv-Ajax op een steriele donderdagavond. Het gevoel om de hele week naar een zondagse top wedstrijd toe te leven sterft een zachte dood. Supporters die voor de uitwedstrijden zijn aangewe zen op het openbaar vervoer kunnen het voor een aantal wedstrijden ook al vergeten. Wie laat op de avond nog een trein naar de randstad wil pakken vanuit Kerkrade (vrijdagavond), Maastricht (vrijdag avond), Sittard (woensdagavond) of Leeuwarden (vrijdagavond) zal van een koude kermis thuis komen en de nacht moeten doorbrengen op een leeg station. De steeds aantrekkelijker fopspeen die ons allen wordt voorgehouden verschijnt in de vorm van een decoder van Canal+. Degene die zich laat verleiden helpt onbedoeld mee om het bekritiseerde systeem in stand te houden. Waarschijnlijk zullen velen zich dat pas gaan realiseren op het moment dat er inder daad op een maandagnacht om precies drie uur moet worden afgetrapt. seizoen zo ma di WO do vr za '96-'97 9 4 1 2 1 '97-'98 4 2 4 1 1 4 '98-'99 15 2 '99-'00 12 2 3 4 de ajax ster nr. 24

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 4