-V. cumm tegen clubpas LUCHTKASTELEN VAN DE F-SIDE Het afgelopen week einde benadrukten supporters van Ajax nog eens hoe groot de af schuw is voor de zoge naamde voetbalpas, die de Nederlandse voetbal bond (KNVB) op korte termijn wil invoeren. De manier waarop de F-side haar ongenoegen kenbaar maakte, wekte voldoende nieuwsgierigheid voor een plek in de kolommen van Simpelveld. die was verzonnen om het EK in duitsland te kunnen bezoeken. Onder het mom van een servicekaart (waar hebben we dat meer gehoord) werd dit keer geprobeerd een kaart te slijten die door cynische sup porters al werd vergeleken met de discri- d e Amsterdamse postkantoren bezocht door fanatieke F-Siders. Vele duizenden folders zijn op deze manier verzameld. Om nog wat meer zand in de machinerie te strooien wer den honderden nep-aanmeldingen verzonden aan de KNVB. Loketmedewerkers verbaasden zich steeds meer over de populariteit van Precies tien jaar geleden werd de voet balcompetitie geopend met de uiterst bela den wedstrijden FC Den Haag - Ajax en FC Utrecht - feyenoord. Zouden deze wedstrijden norma liter al beschouwd worden als toprisico, dit keer werd er een extra dimensie aan toegevoegd. De KNVB had maanden eerder in alle wijsheid besloten dat sup porters van risicoclubs die een uitwedstrijd wilden bezoe ken, in het bezit moesten zijn van een clubkaart. Zonder pas geen wedstrijd. Met een inten sieve reclamecampagne ("Met 'n KNVB Clubcard blijf je winnen") werd geprobeerd om voetbalsupporters over de streep te trekken. Voor "slechts" 25 gul- den (later zelfs 35) werd een breed scala aan vage voordelen in het vooruitzicht gesteld. Je moest je alleen even laten registreren. Niemand reageerde enthousiast op dit twee de clubkaart-gedrochtGeen wonder, want amper een jaar eerder mislukte een andere voetbalpas minerende pasjeswetten in Zuid-Afrika. Alleen de uit-supporters moesten een pas bij zich dragen, waardoor het onoplosbare pro bleem ontstond dat de politie kenne lijk aan de neus moest zien voor welke club een supporter was. En hoe bewijs je dat? Bij de Ajax-supporters was de belang stelling voor de clubcard uiteinde lijk nihil, maar dat was de maanden eerder bij de introductie hiervan nog niet te voorzien. Tegen elke prijs moest voorkomen worden dat een deel van de F-Side overstag zou gaan en zich, al dan niet in het geniep, een voetbalpas zou aanschaffen om ermee naar een uitwedstrijd te kunnen. Alle toenmalige kopstukken waren het erover eens dat er een forse tegen-campagne gevoerd moest worden om de pas te laten mislukken. Alle middelen waren geoorloofd en al snel werden de eerste snode plannen gesmeed. De eerste actie bestond uit het systematisch plunderen van alle aanvraagformulieren zoals die klaarlagen bij de postkantoren. Zonder een formulier kon niemand zich immers opge ven. Dag-in-dag-uit, week-in-week-uit werden nr. 24 de ajax ster 49

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 49