f van Eunen gaat diep Q door mr. Ed Ad van Eunen J De return van de patatgeneratie Er zijn zo van die zomertjes dat je hoopt dat alles vooral hetzelfde blijft bij Ajax. De zomer van '99 is er bepaald niet zoéén. Aan de vooravond van het Jubileumjaar heeft de selectie dan ook een facelift ondergaan, die herinneringen aan oude tijden doet herleven... Ja fantastisch, wat een zomertje. Het is net de zomer van '92, toen ik ook even geld had als water. De aanleiding was destijds een zeer riant quootje in de zwarte toto, Ajax speelt in april de beroemde halve finale van de UEFA cup in en tegen Genoa. Een uur lang geeft Ajax voetballes en lijkt de fina le al in de knip. Dan komt Genoa in een paar minu ten met twee goals op gelijke hoogte en is alles weer open. Gelukkig heeft Arie pal voor tijd nog wat lucht over en begint van achteruit aan een enorme rush. Eenmaal voor de keeper van Genoa rondt hij z'n actie af met een weergaloos stiffie en heb ik een financieel zorgeloos zomertje. Haha, zo doen echte Goden-zonen dat. Ik neem er nog maar een biertje op, die ligt immers binnen handbereik naast me in m'n pierebadje in de tuin. Verlaat, dat is ook zo'n mooi verhaal. Niemand scheen 'm te kennen. Ik weet nog hoe hij na afloop van de finale in Athene in '87 bijna de bus terug naar het vliegveld miste. Niemand minder dan good old Herman Kuiphof presteerde het bijna om deze topper uit de spelers bus te weren. Hij had net namens Eurosport op de voor hem typerend blinde wijze de wedstrijd van commentaar voorzien, waarbij het 'm waarschijnlijk was ontgaan dat niet Danny Blind maar Frank Verlaat rechts in de zone speelde. Op het moment dat Verlaat de bus betreed bijt Kuiphof 'm toe dat ie op moet rotten, dat er geen plaats voor F-Side sup porters in de spelersbus is. Pas na tussenkomst van Johan mag Frank alsnog de bus in. Dat Kuiphof vervolgens met een taxi naar het vliegveld kan is niet meer dan logisch. De entree van Stanley Menzo staat me ook nog helder voor de geest. Het moet één van zijn eerste wedstrijden in Ajax 1 zijn geweest, als psv op bezoek komt in De Meer. Hij speelt vermoedelijk meteen al z'n beste wedstrijd voor Ajax, alle ballen houdt ie eruit. Het fenomenale optreden wordt dan ook beloond met een ereronde nr. 24 de ajax ster op de schouders van een paar supporters. Het was de tijd dat over het hek klimmen een normaal gebeuren was na afloop van alweer een gewon nen wedstrijd. Ik kan me nog herinneren dat m'n vader altijd erg emotioneel werd als dit gebeurde. Het doet me deugd dat Ajax deze Drie Musketiers heeft teruggehaald. Het is met name ook fijn voor Richard Witschge, die zich al afvroeg met wie hij het komende seizoen in godsnaam patat moest gaan eten. Jonkies als Bobson, Pique en Mokoena komen ook wel eens bij de FEBO, maar die raken 'm toch niet zo als Witschge, Roy en Frank de Boer dat konden. Nee, die jonkies hebben louter aan dacht voor hun GSM, waarmee ze elkaar continu SMS-berichten pompen. Goed beschouwd moet de carrière van Frank Verlaat in Ajax 1 eigenlijk nog beginnen. De voor malige abwehrchef van Lausanne Sports, Auxerre en vfb Stuttgart heeft tot op heden slechts een handjevol wedstrijden in de hoofdmacht achter de rug. Desondanks zal hij ook bij Ajax de verdediging gaan leiden. Arie, die bij Oranje altijd twaalfde man was, komt in Amsterdam terug als onbetwiste aan voerder. Een rol die hij ongetwijfeld goed gaat invullen. Bij Menzo ligt dat anders, maar dat is voor hem misschien wel zo prettig. Niet meer de druk van eerste doelman, maar rustig vanuit de reser verol wachten op de speelminuten die Fred Grim hem gaat gunnen. Ook de overige aankopen lijken een nieuwe greep naar de macht mogelijk te maken: Machlas gaat bescheiden starten met 38 goals, Jan van Halst gaat zich onsterfelijk maken door julio cruz eindelijk eens echt te laten vliegen (de eerste duikelpartij van de Argentijn die geen schwalbe is) en ook Brian Laudrup heeft eindelijk eens een goede keuze gemaakt in z'n loopbaan. Nou ja, Ajax is natuurlijk geen keuze, het is niet meer dan een logische gang van zaken. Hoewel er in New York en op het Amsterdam Tournament geen verplet-terende indruk is achtergelaten, gaat het toch goed komen dit seizoen. Het kan ook niet anders. Sinds 6 april 1999, de dag van de Johan Memorial, is de hand van de Messias terug. De combinatie van internettende patateters zal een gouden greep blijken. Op de valreep van het millennium is Ajax terug bij de basis: het evangelie van de Verlosser wordt weer gepredikt. "Solis sacerdotibus" 41

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 41