Regels rege|S. Bij vrijwel alles waar je als burger in de maat schappij betrokken raakt, wordt je geconfronteerd met regels. Ook voor voetbalsupporters gelden regels, veel regels zelfs. En ieder jaar komen er weer nieuwe bij. Afgelopen zomer werden we geconfronteerd met nieuwe regels omtrent EURO 2000, de seizoenkaart en de Uitkaart. Nadere bestudering hiervan leert dat ze niet altijd verbe teringen voor de toch al beproefde fans opleveren en dat er voor het bezoek aan uitwedstrijden van Ajax zelfs een soort ontmoedigingsbeleid wordt gevoerd. Oordeel zelf maar eens! Algemene Voorwaarden EURO 2000 Nederlanders die EURO 2000 willen bijwonen moesten al vóór 7 mei 1999 kaarten bestellen (en in juli '99 betalen), ondanks dat er op dat moment geen enkel zicht was op welke wedstrijden je voor de veel te hoge prijzen gaat bezoeken. De enige zekerheden zijn immers de poulewedstrijden van Nederland en België. Daarnaast kon je wel voor een tweede persoon kaartjes aanvragen, maar deze tweede persoon moest dan wel voor alle wedstrijden één en dezelfde persoon zijn. Je kunt dus niet met je zus naar Nederland-ltalië en met je broer naar Nederland-Engeland. Een andere regel stelt doodleuk dat als de ver zonden kaarten niet bij de aanvrager terechtko men, de organisator het recht heeft geen vervan gende kaarten te leveren en niet over hoeft te gaan tot terugbetaling van het al ontvangen geld. Met andere woorden: de organisator heeft geen enkele verplichting om de kaarten ook daadwer kelijk af te leveren. Erg vreemd, want welke 'nor male' leverancier kan zonder terugbetaling onder zijn leveringsplicht uitkomen? In de stadions is het verboden je te vermommen of onherkenbaar te maken. Een toupet op een kaal hoofd of beschilderde kindergezichten zullen leiden tot onmiddelijke verwijdering. Daarnaast staat de zondaar een boete van 1.000,-- te wachten en moeten nog in het bezit zijnde kaartjes zonder recht op terugbetaling worden afgestaan. Als klap op de vuurpijl kan de organisatie om redenen van veiligheid, onvoorziene omstandig heden of in geval van overmacht wedstrijden afgelasten zonder dat kaartbezitters hun geld terugkrijgen. Hierdoor is het voor de organisatie geen groot probleem meer als een burgemeester een wedstrijd zou verbieden, iets dat tegenwoor dig niet geheel ondenkbeeldig is. nr. 24 de ajax ster Voorwaarden Verstrekking Club Card Bij de aanschaf van een Ajax-seizoenkaart ver bind jezelf aan verrassende verplichtingen. Zo moetje je Club Card na het verstrijken van de ver valdatum vernietigen, op straffe van een stadion verbod en een boete van 1.000,-. Goedmoedig stelt Ajax dat je je seizoenkaart wel mag uitlenen, maar dat je dan wel aansprakelijk bent voor het gedrag van 'lener'. Mocht hij, met jouw kaart in zijn achterzak, in een dolle bui de Arena in de fik steken, dan kun jij als uitlener van de kaart een fikse rekening van ome Jan Gaasterland tegemoet zien. Daarnaast ben je je kaart de rest van het seizoen kwijt. Ook het uitlenen van je seizoenkaart aan iemand met een stadionverbod leidt tot inbeslagneming. Net of je aan iemands neus kunt zien of hij of zij een stadionverbod heeft. Uitkaart-Reglement Ajax stelt voor het in aanmerking komen voor een Uitkaart enkele criteria. Ze sluit echter af met de mededeling dat alleen zij bepaalt of de Uitkaart daadwerkelijk wordt afgegeven. Dus iemand die aan alle criteria voldoet kan toch naast een Uitkaart grijpen doordat Ajax deze persoon bij voorbeeld niet mag. Een supporter die om wat voor reden dan ook ergens voor veroordeeld wordt (bijv. het 'zwart' verkopen van een Rolling Stones-kaartje), zal de Uitkaart worden afgeno men. Wat het één nu met het ander te maken heeft, is ons niet duidelijk. Ajax stelt dat zij zich het recht voorbehoudt om het Uitkaart-Reglement te wijzigen en dat de Uitkaarthouder bij voorbaat met de gewijzigde bepalingen dient in te stem men. Iets waar je nu niet bepaald vrolijk van wordt! En tot slot de uitsmijter: indien er sprake is van een combiwedstrijd, is de Uitkaarthouder verplicht om met de combibus mee te gaan, of hij of zij nou wel of niet de wedstrijd wil bezoeken. Gaat hij of zij niet, of op eigen gelegenheid met een ander kaartje, dan wordt de Uitkaart afgenomen. Bij het lezen van sommige regels denk je waar schijnlijk dat het flauwe grappen zijn. Niets is ech ter minder waar. De afgelopen zomer zijn zowel EURO 2000 als Algemeen Directeur Frank Kales op de belachelijkheid van bovenstaande regels attent gemaakt. Hun reacties hierop (deels schrif telijk) waren kort en vrijwel identiek: "Bent u het niet eens met de regels, dan neemt u toch geen kaartjes/seizoenkaart/Uitkaart. Regels zijn regels!"

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 35