IMmftmJL nomen-vlag te ontwaren. Verder kent vrijwel elke Italiaanse club wel een zogenaamde groepering 'skins', die onder wat voor naam dan ook hun rechtse denkbeelden uiten (zelfs bij Fiorentina). Deze 'skins' zijn dan vaak weer een onderdeel van een grotere sup- portersgroep. Overigens zijn niet alle 'skins' rechts: bij Genua is er ook een groep linkse skinheads. Over het algemeen zijn zowel de linkse als rechtse groeperingen gemakkelijk herkenbaar. Rechtse groeperingen heb ben vrijwel allemaal een kale kop (skin head) en dragen een bomberjack, spijker broek en legerschoenen. Op de bomber- jacks zitten de emblemen van de betreffende groepering bevestigd. Vaak hebben ze tatoeages (hakenkruisen e.d. niet uitgezonderd), dragen een extreem rechts T-shirt (bijvoorbeeld met Hitler of dat van hun groepering) en dikwijls heb ben ze ook bretels aan. Linkse groeperin gen dragen vaak wat alternatievere kle- Roma Ultras op bezoek bij Fiorentina ding; je moet niet verbaasd zijn ze met een oude supporters-sjaal of sandalen aan te treffen. Voorts hebben ze in de regel lang(er) haar, af en toe tatoeages van een alternatievere soort en merkte kens van de Italiaanse communistische partij of Ché Guevara. De uniformiteit zowel binnen 'rechts' als binnen 'links' is vaak verbluffend, al vormen deze twee groeperingen wel uitersten. Er is natuur lijk een hele grote groep die zich tussen deze twee verschijningsvormen bevindt. Hooligans Het hooliganisme in Italië is halverwege de jaren zeventig ontstaan. De eerste clubs met hooligans waren onder andere Fiorentina, AS Roma, Juve en Hellas Verona. In de loop der jaren kreeg iedere club zijn hooligans. Maar de laatste jaren is het erg teruggelopen, onder andere door het overlijden van Vicenzo Spagnolo, een Genua-supporter die bij een treffen tus sen enkele Genua-supporters en een groep Milanezen tussenbeide wou komen en ongelukkig en lafhartig gestoken werd. Het gevolg hiervan was dat er een speel ronde rust werd genomen, honderden rouwadvertenties werden geplaatst en duizenden bloemen, sjaals en vlaggen afkomstig uit geheel Italië werden neerge legd bij een hek ergens in Genua. Ook bezochten Ultras uit alle hoeken van Italië uit eerbied voor het slachtoffer deze plek. Maar de laatste speel ronde in Italië bewees dat ook het hooliganisme daar nog lang niet is uitgestorven. Zo waren er op verschillen de plaatsen in het land rel len, met als dieptepunt vier in de trein gedode suppor ters van Salernitana na een brand in de supporterstrein die hun na afloop van de wedstrijd huiswaarts voerde. Al was dit laatste eigenlijk een uit de hand gelopen "grap" van medesupporters(ter informatie: er waren slechts vier politieagenten op deze trein aanwezig). Rest ons een ieder een fantastisch Ajax-seizoen te wensen met veel Italiaanse sfeer. 34 de ajax ster nr. 24

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 34