JOHAN door de strijd voor een vrij Ierland. Zowel de huidi ge strijd ais de geschiedenis hiervan komt in iedere uitgave terug. En toch is TAL beslist niet saai. In vrij wel ieder nummer komen de wel zeer goed geïn formeerde schrijvers met primeurs of wetenswaar digheden waarvan je oren staan te klapperen. Zo verhalen ze uitgebreid over de zogenaamde "Schotse nazi firm" (SNF) die tijdens het afgelopen WK in Frankrijk grootse plannen had om (eventueel samen met Engelse hooligans) "gewone" Schotse supporters aan te vallen. Deze firm, bestaande uit zo'n 60 Rangers-, Hibs- en Hearts aanhangers, reisde - om hun loyaliteit ten opzichte van Engeland te tonen - ruim 2000 kilometer om supportersgroe- pen aan te pakken waartussen zich ook supporters van hun eigen clubs bevonden(i). Om minder op te vallen gingen ze eerst naar Spanje om vandaar met een gehuurde bus naar Bordeaux af te reizen. Desondanks werden ze in al in een buitenwijk van Bordeaux door de Franse politie onderschept en vervolgens weer naar de Spaanse grens terug begeleid. TAL gaat verder in dit artikel heel diep in op de criminele en loyalistische, maar ook fascisti sche achtergrond van de leiders van de SNF en schroomt niet om foto's van hen te plaatsen. Neemt DAS soms harde standpunten in, vergele ken bij TAL zijn wij gewoon softies. Van Celtic's (inmiddels ex-) voorzitter Fergus Mc Cann werd jarenlang openlijk zijn aftreden geëist. De pro- Rangers pers, en die is rijk vertegenwoordigd in Schotland, wordt tot de grond toe afgebrand. Van vrijwel iedere op politieke gronden berustende anti- Celtic daad worden de achterliggende redenen onderzocht en vervolgens op uiterst gedetailleerde wijze belicht, waarbij vooraanstaande burgers niet worden gespaard. TAL neemt sterk stelling tegen fascisme en racis me; iedere (opkomende) fascistische beweging van enige importantie wordt met de grond gelijk gemaakt, ongeacht het land van herkomst. TAL publiceerde onlangs dat de voorzitter van Croatia Zagreb, dr. Franjo Tudjman, een erkend nazi is die in één van zijn boeken beweerde dat er niet meer dan 1 miljoen Joden in de 2e Wereldoorlog zijn omgebracht. Het rood-wit geblokte shirt van Croatia blijkt te zijn gebaseerd op de nationale vlag van de onafhankelijke republiek Kroatië, een republiek die tussen 1941 en 1945 heeft bestaan en in die tijd een willig bondgenoot van hitler was. Het is dan ook opmerkelijk dat deze vlag door supporters van diverse clubs met rood-witte clubkleuren (waaron der Ajax) is geadopteerd, alhoewel bij de meesten onder hen de geschiedenis van deze 'bloedvlag' waarschijnlijk niet bekend is. Ook clubs als Manchester United, Aston Villa, Bordeaux en Sankt Pauli hebben supportersgroe- pen die zich openlijk tegen fascisten afzetten, zowel binnen als buiten het voetbal; TAL heeft dan ook een goede band met die fans en schrijft regelmatig over hun strijd tegen het fascisme. Verder is er ook veel aandacht voor muziek, boe ken en films, voorzover deze een relatie hebben met Ierland, Schotland of Celtic. Wat het voetbal betreft zul je niet veel wedstrijdverslagen tegenko men; de artikelen hierover hebben meer een analy serend karakter en richten zich vaak op gewenste verbeteringen om van Celtic weer een Europese topper te maken. Slaagt Celtic er echter in Rangers te verslaan, dan wordt hier uiteraard wel aandacht aan besteed. Heel apart tot slot is de middenpagi na. In een meestal wat sobere kleurendruk wordt een historische gebeurtenis afgebeeld; vaak om kippenvel van te krijgen. Uiteraard kun je je op TAL abonneren. Een nadeel is het dat er maar twee betalingswijzen mogelijk zijn: het toezenden van een inbare cheque of post wissel (alleen in Ponden Sterling) aan: Tïocfaidh Ar La!, TAL BOOKS, BM Box 266, Londen, WC1N 3XX, Engeland Vier nummers kosten £8, omgerekend ongeveer 27 gulden. CD-singie: Johan (OOddd) van Lijn 9 (Play It Again Sam Records, prijs ƒ10,95) Er zijn maar al te veel plaatjes gemaakt door artie sten die wilden meeliften op het succes van Ajax. Wie luistert naar de single Johan van het Amsterdamse tweetal Lijn 9, weet direct dat zij niet tot die categorie behoren. Het nummer is een eer betoon aan Johan Cruijff van een stel jongens die duidelijk zelf liefhebbers zijn en die Johan op het voetstuk willen plaatsen waar hij thuishoort. Op Acda en De Munnik-achtige wijze geven zij een soort overzicht van zijn carrière. Het lobje in de wedstrijd tegen Haarlem en de Cruijff-Olsen penal ty, Lijn 9 is ze niet vergeten. Een sympathieke plaat waar je gelukkig en weemoedig tegelijk van wordt. Verplichte kost voor Iedere Ajacied. 22 de ajax ster nr. 24

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 22