A ic I» $$$$$=fantastisch; $$$$=erg goed; $$$=goed; $$=matig; $=slecht Nederlandse Sportbibliotheek PaKm» nr. 24 de ajax ster FANQl?W[p[? Boek: De Lieverdjes (W) van Marcelle van Hoof (Uitgeverij Thomas Rap, ISBN-nummer 90- 6005-520-9, prijs ƒ27,50) Jongere Ajacieden zullen zich misschien maar moeilijk kunnen voorstellen dat er naast Ajax ooit ken kan Arie van Os nog een puntje zuigen. Het boek is verder vooral een chronologische weer gave van de wapenfeiten van FC Amsterdam. Het boek leest weliswaar makkelijk weg, maar door de steriele schrijfstijl springen de op zich vermakelijke anecdotes er niet echt uit en blijft ook het verhaal niet hangen. Niettemin is dit verplichte kost voor wie enig belang stelt in de voetbalgeschiedenis van Amsterdam. Wellicht zou er door de verzakelijking in de voetballerij binnenkort wel weer een gat in de markt kunnen zijn voor een club als FC Amsterdam. een tweede 'grote' Amsterdamse club geweest is. FC Amsterdam, want daar hebben we het over, ont stond in 1972 uit een fusie tussen DWS en Blauw Wit. In de volksmond was het al snel 'De Lieverdjes', een logische bijnaam vanwege de keuze van de afbeelding van Het Lieverdje (als standbeeld te bewonderen op het Spui) als clubem bleem. In de korte tijd dat FC Amsterdam bestond ging de club over hoge bergen en door diepe dalen. Er werd in het San Siro gewonnen van Inter Milan, maar de club verloor de laatste wedstrijd van haar bestaan met 1 -0 van Telstar op een bijveld van het Olympisch Stadion voor slechts 1400 toeschou wers. 'Humor is het karakter in de ploeg' was de lijf spreuk van De Lieverdjes. Ze zijn dan ook legend arisch geworden vanwege de vele verhalen die bewaard zijn gebleven. Berucht waren de salaris onderhandelingen met voorzitter Dé Stoop. Frank Kramer kreeg na lang zeuren 4.500 gulden, maar hij mocht het vooral niet verder vertellen anders kwa men de andere spelers ook weer om geld vragen. Later kwam uit dat hij veruit de slechtst betaalde speler was. Aan dit soort onderhandelingstechnie- »IK> Fanzine: Tiocfaidh Ar La - Celtic ("7000)prijs in de losse verkoop £1 Wie vindt dat sport en politiek ten allen tijde gescheiden moet blijven, kan het Celtic-fanzine Tiocfaidh Ar La (afgekort TAL, spreek uit "tsjokkie ar laa") beter niet lezen, laat staan kopen. Voor dege ne die geïnteresseerd is in de verwevenheid van politiek - de Ierse kwestie in het bijzonder - en Schots voetbal, de Engelse taal redelijk beheerst en een boeiend fanzine wilt lezen, is TAL een echte aanrader. Tiocfaidh Ar La is Iers voor "Onze dag zal komen", waarmee niet wordt bedoeld de dag dat Celtic kampioen wordt, maar de dag waarop heel Ierland (dus inclusief Noord-lerland) 'Vrij" zal wor den. De titel zet dan ook gelijk de toon, want voet bal en Celtic raken enigszins ondergesneeuwd 21

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 21