in samenwerking met een reisbureau georganiseerd. Een vereniging met voldoende leden en een gezonde financiële basis moet zelfs in staat zijn om tegen scherpe prijzen chartervluchten te organiseren. De voetbalreizen zullen natuurlijk kostendekkend moeten zijn, maar ordinair winstbejag zoals bij de Roever-reizen is uit den boze. 5. Voetbalsouvenirs Aangezien de contributie voor de leden zo laag mogelijk wordt gehouden zijn er andere inkomstenbronnen noodzakelijk om de vereniging goed te kunnen laten functioneren. Belangenbehartiging kost nu eenmaal geld. De verkoop van zelf ontworpen kwalitatief goede voetbalsouvenirs zou een welkome aanvulling zijn op het verenigingsbudget. Het spreekt voor zich dat de verkoop aan alle wettelijke vereisten zal moeten voldoen (vergunning, rechten, afdracht BTW enz). 6. Administratie Er dient een deugdelijke administratie op poten gezet te worden, vooral van het financiële gedeelte. Naar de leden toe moet ten alle tijden volledige opening van zaken gegeven kunnen worden. Uiterste zorgvuldigheid moet worden betracht in de omgang met de privacygevoelige ledenadministratie. 7. De Ajax Ster Elke vereniging moet kunnen communiceren met zijn achterban. Fanzine De Ajax Ster stelt per uitgave een aantal pagina's ter beschikking voor verenigingsnieuws. Leden van de vereniging die wat minder gecharmeerd zijn van DAS (en die zijn er natuurlijk ook!) ontvangen een aantal malen per seizoen een nieuwsbrief. DAS blijft grote waarde hechten aan een onafhankelijke positie. Censuur, in welke vorm dan ook, vanuit de vereniging is voor ons onbespreekbaar. Mocht het supportershonk ooit worden gerealiseerd dan zullen er ongetwijfeld nieuwe mogelijkheden ontstaan die wij op dit moment niet kunnen overzien. Dit zal in nauwe samenwerking met de supporters die bij het honk zijn betrokken te zijner tijd verder uitgewerkt moeten worden. De contributie De vereniging moet zichzelf kunnen bedruipen en mag, om de onafhankelijke positie te waarborgen, niet afhankelijk zijn van gulle giften of subsidies van "derden". De contributie van de leden dient zo laag mogelijk te zijn en zal in ieder geval concurrerend moeten zijn ten opzichte van het SVA-lidmaatschap. Om een indicatie te geven een bedrag van maximaal 25 gulden per seizoen is redelijk. De contributie van een gezinslidmaatschap zal beduidend goedkoper zijn dan dat van de SVA. Het bestuur en de vrijwilligers van de vereniging Het grote probleem van bijna elke vereniging is het vinden van geschikt kader, zeg maar de denkers, de regelaars en de doeners die de handen uit de mouwen weten te steken. Een succesvolle oprichting van een nieuwe vereniging staat of valt bij de bereidheid van een aantal supporters om de kar te trekken. Zij vormen de 'harde kern' van de vereniging en zullen zeker in het begin moeten 'pionieren' om de vereniging van de grond te tillen. Van alle betrokkenen wordt verwacht dat zij affiniteit hebben met supporterszaken, over redelijke contacten beschikken met de achterban, strijdvaardig zijn en last-but-not-least beschikken over voldoende vrije tijd (het is een illusie om te veronderstellen dat een half uurtje per dag voldoende is). Minstens zo belangrijk is dat bestuursleden door hun achterban geaccepteerd worden als hun vertegenwoordigers. Het spreekt voor zich dat er aan de kandidaten voor de belangrijkste bestuursfuncties (voorzitter, penningmeester en secretaris) nog wat zwaardere eisen gesteld worden. Met nadruk wijzen wij erop dat alle werkzaamheden voor de vereniging op vrijwilligersbasis uitgevoerd worden en dat er hooguit sprake kan zijn van een vergoeding van werkelijk gemaakte kosten (voor zover de financiële situatie dat toestaat). Het tijdschema Het is weinig zinvol om kostbare tijd te verdoen met een uitgebreide studie over de opzet van de nieuwe vereniging. In zekere zin is de definitieve vorm van de vereniging toch onvoorspelbaar, de toekomst zal moeten uitwijzen in welke richting een en ander zich zal gaan ontwikkelen. Het motto moet zijn niet praten, maar doen Belangrijk is dat de vereniging bij aanvang van de nieuwe competitie van start kan gaan. Het spreekt voor zich 6

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 6