Hoogste tijd voor een nieuwe supportersvereniging Fanzine De Ajax Ster is in de loop der tijd tegen wil en dank uitgegroeid tot een merkwaardige mengeling van een fanzine en actiegroep en wordt alom beschouwd als een informele machtsfactor in het Ajax supporters wereldje. Terwijl de redactie niets liever doet dan een zo goed mogelijk fanzine proberen te maken, zijn we in de praktijk bezig met taken die eigenlijk door een goede supportersvereniging opgepakt zouden moeten worden. De SVA is kennelijk niet bij machte om de doelstellingen die zij zich statutair toedicht (bijvoorbeeld de belangenbehartiging) in praktijk te brengen. Als gevolg van deze tekortkoming worden de redactieleden opgezadeld met allerlei extra werkzaamheden, de werkdruk is hoog opgelopen en bovendien voelen we constant de hete adem van de volgende deadline in onze nek. Deze situatie beschouwen wij als ongewenst en vormt een serieuze bedreiging voor het voortbestaan van dit fanzine. In dit artikel breken we een lans voor het oprichten van een nieuwe supportersvereniging zoals die er naar onze inzichten uit moet komen te zien. Uiteraard hebben wij onze oren te luisteren gelegd bij andere Nederlandse supportersverenigingen, die ook vaak uit onvrede zijn ontstaan met de bestaande vereniging. Waarom een nieuwe SV Sinds het begin van DAS (1996) worden wij geconfronteerd met uitingen van onvrede over de supportersvereniging Ajax (de SVA) die weinig of niets zou doen voor supporters. Regelmatig wordt ons door supporters gevraagd om een nieuwe vereniging op te richten. Wij hebben de boot altijd afgehouden, in de stille hoop dat de er vanuit de supporters zélf initiatieven ontplooid zouden worden. Afgezien van een goedbedoelde poging van supporter W. vorig jaar is er niets gebeurd; de supporters verwachten nog steeds dat DAS het initiatief neemt. Een tweede reden om pas op de plaats te maken was het aantreden van een nieuw SVA-bestuur (medio 1997), dat plechtig beloofde dichter bij de supporters te willen staan. Belangenbehartiging zou voortaan hoog in het vaandel staan. Om de voorgenomen cultuuromslag bij de SVA niet te frustreren, hebben wij de vereniging sinds de bestuurswisseling bewust niet al te kritisch benaderd. Helaas heeft het allemaal niet mogen baten. We moeten constateren dat van alle mooie plannen weinig terecht is gekomen, incidentele successen daargelaten. De door de fraudezaak stuurloos geworden, nagenoeg failliete vereniging, probeert al navelstarend intern orde op zaken te stellen en mist eenvoudigweg feeling voor de omgang met de wat fanatiekere supporters. De botte weigering van het SVA-bestuur om onze demonstratieoproep in Zwolle te ondersteunen, was de druppel die de emmer deed overlopen. Het laatste restje vertrouwen was daarmee definitief verdwenen. Kan de SVA niet van binnenuit worden veranderd Naar onze mening is dit om verschillende redenen onmogelijk. Allereerst is er het praktische probleem dat er weinig fanatieke supporters lid zijn. Formeel gezien ontbreekt de mogelijkheid om invloed uit te kunnen oefenen op het beleid van de vereniging, laat staan dat de lastige supporters in bestuursfuncties terecht kunnen komen. En mocht dit laatste toch lukken, dan wacht een onmogelijk gevecht tegen de gevestigde macht binnen de vereniging. Een minstens zo groot probleem vormt de heterogene samenstelling van de SVA-leden, waarvan het grootste deel niet eens een seizoenkaart heeft. Het is per definitie onmogelijk dat de belangen van de 80.000 leden dezelfde zijn als van de paar duizend fanatieke supporters. Wat kan het bijvoorbeeld een lid uit Veendam die nog nooit in de Arena is geweest, laat staan naar een uitwedstrijd, schelen hoeveel kaarten de Ajax-supporters voor een bekerwedstrijd in Zwolle ter beschikking krijgen? En zal een inwoner uit K/look die het lidmaatschap voor zijn verjaardag cadeau heeft gekregen, wakker liggen van de stroom stadionverboden zoals die tegenwoordig voor het minste of geringste worden afgekondigd? Evenmin zal een lid uit Zierikzee problemen hebben met de Arena-card, zo hij al op de hoogte is dat het contante geld is afgeschaft. Of om een boude vergelijking te maken de Ajax-Life lezers vormen een geheel andere categorie supporters dan de DAS lezers. Het oprichten van een nieuwe vereniging is naar onze mening het enige alternatief. Wat is de doelstelling van de nieuwe vereniging Het sleutelwoord moet worden de belangenbehartiging voor de leden in de breedste betekenis van het woord. Zonder volledig te willen zijn, denken wij aan de volgende zaken 4

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 4