Kort nieuws Uitbreiding politiebevoegdheden op komst Opnieuw worden de grenzen van de wet verder opgerekt om politie meer armslag te geven bij ongeregeldheden of dreigingen daartoe. Nu het EK voor de deur staat is de tijd rijp om de bestaande wetgeving eens tegen het licht te houden. Al snel wordt dan de conclusie getrokken dat de politie over te weinig bevoegdheden beschikt en dat er één of andere leemte opgevuld moet worden. Als ei van Columbus wordt de preventieve aanhouding gezien, hetgeen er op neer komt dat supporters voor maar liefst twaalf uur van de straat geplukt kunnen worden. Ajax- supporters hebben de twijfelachtige eer hiervoor in 1989 als proefkonijn gebruikt te zijn. Ongeveer 200 Ajacieden zonder kaartje waren destijds in eindhoven bijeen gedreven en hebben enkele uren zonder eten, drinken of sanitaire voorzieningen in een betonnen sleuf op het politiebureau doorgebracht. Ook onze oosterburen beschikken over dit geweldige "instrument", de paar honderd Ajacieden die nietsvermoedend van de Bochumse straat zijn afgeplukt kunnen er over meepraten. De juridische basis wordt gelegd in een wijziging van de Gemeentewet, hier worden twee bepalingen toegevoegd (voor de liefhebbers: artikel 154a en 176a) die de burgemeester respectievelijk de Gemeenteraad de bevoegdheid geeft om groepen personen tijdelijk onder te brengen naar een geschikte locatie met voorzieningen (bijvoorbeeld een sporthal). De maatregel mag alleen worden afgekondigd bij een noodsituatie en een vrees voor het ontstaan van ernstige ongeregeldheden. Omdat het hier om een bestuursmaatregel gaat is er strikt genomen niet sprake van een arrestatie zoals dat voor strafrechtelijke zaken van toepassing is. Opgehouden supporters zijn niet verplicht om hun naam op te geven, maar voor degenen die beroep tegen de maatregel willen aantekenen is dit noodzakelijk. Het wetsvoorstel verkeert nog in een informeel stadium en zal binnenkort naar de Ministerraad, die zich eerder al op hoofdlijnen akkoord heeft verklaard, worden verzonden. Deze maand zal de Raad van State zich over het wetsvoorstel buigen, waarna het parlement zich zal moeten uitspreken. Het is nog maar de vraag of de wet nog voor het EK in werking zal treden, de resterende tijd is erg kort. Rechtsgeleerden worstelen met de vraag in hoeverre de nieuwe wet op gespannen voet staat met de Grondwet, het Europese Verdrag van de Rechten van de Mens en het Internationale verdrag Burgerrechten en Politieke rechten. Wat ons betreft kan de juridische haarkloverij niet lang genoeg duren. De ervaring leert ons dat wetten die alleen bij uitzonderlijke situaties toegepast mogen worden, in het geval van voetbalsupporters schering en inslag zullen zijn. Wie op de bonnefooi zonder kaartje naar een uitwedstrijd wil gaan, loopt een gerede kans voor twaalf uur in een sporthal opgesloten te worden. Toestemming voor fakkels bij afscheid Blind, Litmanen en Nu supporters zich steeds minder lijken aan te trekken van de constante dreiging van een stadionverbod zien we dat in steeds meer vakken van de Arena fakkels worden ontstoken. Het afscheid van De Boertjes was een goede testcase voor de apotheose van dit seizoen het afscheid van Danny Blind, Jari Litmanen en misschien Edwin van der Sar. Veel supporters reageren vol onbegrip op de weigerachtige houding van Ajax en zeggen bewust een verbod te willen riskeren om op hun manier afscheid te kunnen nemen. Onverwacht heeft Ajax (via Frank Kales) laten weten toch toestemming te willen geven voor het ontsteken voor fakkels op de F-Side vakken, mits dit gebeurt onder toezicht van een vuurwerkmeester Voor degenen die zelf iets willen meenemen verzoeken wij om (als dat nog kan tenminste) contact op te nemen met een van de leden van het sfeerteam. Het is op het moment van schrijven (4 mei) nog niet duidelijk of fakkels ook door de security heen komen, maar ga er vanuit dat er gecontroleerd wordt. Het sfeerteam beschikt overigens over een grote voorraad fakkels, dus niets staat een indrukwekkend afscheid in de weg. Wij hopen dat alle stadionverboden in verband met het "illegaal" afsteken van fakkels door Ajax nietig worden verklaard en dat er in de toekomst duidelijke spelregels afgesproken kunnen worden over dit soort zaken. Ombudsman verklaart klacht over politieoptreden FC Utrecht - Ajax ongegrond Met teleurstelling hebben wij kennis genomen van het feit dat de Nationale Ombudsman na een onderzoek van bijna twee jaar heeft geoordeeld dat de klacht tegen het politieoptreden voor de wedstrijd FC Utrecht - Ajax (oktober 1996) ongegrond is. In vogelvlucht ging het om het volgende verhaal. Ongeveer tweehonderd Ajax-supporters gaan per trein op eigen gelegenheid naar Utrecht. De groep beschikt over kaarten voor verschillende Utrecht-vakken. In de binnenstad van Utrecht worden ze opgewacht door een groep FC Utrecht supporters die de Ajacieden onthaalt op een stenenregen. De Ajacieden laten dat niet op zich zitten en weten uiteindelijk de Utrechters te verjagen. Na enige tijd worden zeventig Ajacieden door de politie ingesloten en in bussen afgevoerd naar een binnenplaats van het politiebureau. Na uren wachten zonder verhoor, waarbij voor de vorm nog een foto wordt gemaakt die naamloos in een kartonnen doos wordt gegooid, worden de supporters vrijgelaten. De wedstrijd is inmiddels al gespeeld (uitslag 1 -1Niemand krijgt proces-verbaal, laat staan dat er vervolging plaats vindt. Desalniettemin worden alle supporters wel als vandalen geregistreerd bij het CIV (Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme). Een DAS-redactielid heeft de zaak aanhangig gemaakt bij de Nationale Ombudsman. Geklaagd is over een 44

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 44