Van de redactie Nog even en we moeten afscheid nemen van Danny Blind, Jari Litmanen en dertien andere Ajacieden. Het afscheid nemen valt ons zwaar, maar het sfeerteam zal volgens de beste F-Side tradities een spetterend afscheid verzorgen. Positief is de ommezwaai van Ajax dat via Frank Kales heeft laten weten toch toestemming (eenmalig?) te willen geven voor het afsteken van fakkels, zij het dat hiervoor wel een toeziend oog nodig is van een vuurwerkmeester. Supporters die zelf van plan zijn fakkels mee te nemen wordt verzocht dit even met een van de leden van het sfeerteam op te nemen. Zowel Danny als Jari zullen namens de supporters ook een blijvende herinnering ontvangen. We laten nog even in het midden wat dit is, maar het collectegeld is goed besteed! Waarom krijgt een speler van het kaliber Blind, zoals in Engeland heel gebruikelijk is, geen testimonial aangeboden? Kost het nu werkelijk zoveel moeite voor een topclub als Ajax om een aansprekende afscheidswedstrijd te organiseren? Opnieuw heeft een kaartverdeling tot commotie geleid. Slechts 6.200 kaartjes voor de bekerfinale zijn er beschikbaar gesteld. De supporters zijn schaakmat gezet in een één-tweetje tussen de gemeente rotterdam en de spoorwegen. De gemeente eiste dat alle Ajax-supporters per trein vervoerd moesten worden en op haar beurt stelde de NS niet meer dan 6.200 supporters te kunnen vervoeren. De KNVB weigerde de wedstrijd te verplaatsen en beriep zich op het in stand willen houden van een voetbaltraditie. Dat de finalisten dan ook het recht hebben zoveel mogelijk supporters mee te nemen, vergeet de bond voor het gemak maar even. Opnieuw worden supporters bestolen van een deel van hun voetbalbeleving, en moet een groot aantal fans voor de buis de wedstrijd volgen, een schandalige zaak. Het is overigens nog maar de vraag hoeveel supporters zich voor 75 piek in het combi-keurslijf laten dwingen. Hoe lang is het geleden dat ruim 20.000 Heerenveen en Ajax-supporters een geweldig voetbalfeest van de bekerfinale maakten? Op 13 april j.l. is een door Ajax georganiseerde supportersbijeenkomst volledig mislukt. In tegenstelling tot vorig seizoen (800 supporters) kwam nu slechts een handjevol supporters opdagen. Volgens Van Praag diende de bijeenkomst om tegengas te geven aan de eenzijdige berichtgeving van DAS. De Ajax Ster heeft gemeend op te moeten roepen tot een boycot aangezien er in het verleden teveel loze beloftes zijn gedaan door de voorzitter. Op de valreep ontvingen wij het Ajax-Magazine waarin de voorzitter reageert op onze aantijgingen. Uit de reactie blijkt opnieuw dat de praeses het subtiele woordenspel tot in de perfectie beheerst. Natuurlijk is DAS niet tegen stadionverboden, wij vinden dat alleen een rechter dit als bijzonderde voorwaarde zou mogen opleggen. Dit staat haaks op het eigenmachtige optreden van de club zoals dat momenteel gebeurt, waarin Ajax/KNVB tegelijkertijd de n rol van aanklager en rechter vervullen. Een formele rechtsgang anders dan in een achterkamertje een gesprek aan te vragen, ontbreekt volledig. Zo kan het gebeuren dat voor de meest eenvoudige overtredingen (het ontsteken van een fakkel, geen legitimatie) al een verbod wordt gegeven. kent Het is vreemd dat de voorzitter beloftes ontkent die in aanwezigheid van een aantal supporters en Arena directeur Henk Markerink zijn gedaan. Het maakt ook duidelijk dat wij in 1996 in het supportersoverleg terecht hebben aangedrongen op een onafhankelijke notulist die verslag doet van het besprokene. Onze gespreksnotities bewijzen het ongelijk van de voorzitter. Wat tevens merkwaardig is, is dat de voorzitter van het machtige Ajax zich bij diverse niet nagekomen beloftes verschuilt achter instanties als de Arena (waarvan Ajax aandeelhouder is), de KNVB en de gemeente. Het lijkt hier dan ook meer een kwestie van 'niet willen' dan 'niet kunnen' te zijn. In het laatste nummer van het seizoen steken wij opnieuw onze nek uit door een lans te breken voor een nieuwe supportersvereniging. De onmacht (of is het onwil?) van de SVA om daadwerkelijk op te komen voor supportersbelangen heeft ons tot dit initiatief gebracht. Verder besteden wij aandacht aan de toekomst van het voetbal, de fans van AEK Athene (door een supporter van de nieuwste lichting!), Danny Blind en de gruwelijke praktijken van de F-Doctors. Aangezien het zinloos is om bij dit volledig mislukte seizoen stil te staan, rest ons nog de vele vrijwilligers die zijn betrokken bij DAS te danken voor hun geweldige inzet. Zonder jullie is het onmogelijk om dit fanzine te maken. Wij wensen alle supporters een prettige vakantie. Tot volgend seizoen! 3

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 3