mm. en andere citaten van Johan Cwjtf Vraten..., ali ik alles so èou kunnen als praten...'' InsidetheGame nog welbiz. 132) en er wordt verondersteld dat Eric Viscaal een Belg is (ook een vreemde fout, blz. 195). Afgezien hiervan is dit een heel leuk boek dat met enthousiasme, gevoel voor humor en liefde voor het voetbal is geschreven. Vooral de vele anekdotes maken het de moeite van het lezen waard. Boek: Football, Inside the game van Chris Nawrat (Uitgeverij Icon Books, ISBN-nummer 1-84046-028-8, prijs ƒ41,75) Alles wat je altijd al over Engels voetbal wilde weten, maar niet durfde te vragen. Je vindt het in dit boek. Het boek is eigenlijk geschreven voor mensen die niets van voetbal weten. Er worden dus ook spelregels en dergelijke uitgelegd en dat maakt het boek er niet interessanter op. Dit is slechts een van de weinige minpuntjes. De schrijver is zelf een groot liefhebber hetgeen blijkt uit de inleiding. Hij slaagt er in duidelijk te maken wat mensen drijft hun club door dik en dun te steunen en beargumenteert dat voetbal een hoop voor heeft op andere sporten. Verder beschrijft hij in het boek de ontwikkeling van het Engelse voetbal vanaf de oprichting van de FA in 1863 tot nu. Ook wordt er ruim aandacht besteed aan tactiek en speelsystemen. Bijzonder goed is het hoofdstuk over de toekomst van het voetbal. Nagenoeg alle nu spelende kwesties zoals verzakelijking, teruglopende kwaliteit van het voetbal en technische hulpmiddelen voor de scheidsrechter komen ter sprake. Het boek is doorspekt met anekdotes en opgeleukt met belangrijke jaartallen in de Engelse voetbalgeschiedenis. Ook is er een aantal quotes opgetekend, twee daarvan willen we je niet onthouden: "Football hooligans? Well, there are ninety-two club chairmen for a start"(Brian Clough) en "I'd rather have a guy take me to a football match and have a drink afterwards than go to bed with someone" (Samantha Fox). Boek: Je moet schieten, anders kun je niet scoren van Henk Davidse (Uitgeverij BZZTöH, ISBN-nummer 90-5501-538-5, prijs ƒ19,50) Verplichte kost voor iedere Cruijffiaan, vandaar ook de vier sterren. Werkelijk alle oneliners van de meester zelf zijn hier verzameld, zelfs een obscuur advertentieblaadje alsAspekt (Amsterdammers weten om welk blad het gaat) behoort tot de bronnen. Ten onrechte doen veel mensen lacherig over zijn taalgebruik. Het is al vaker gezegd, hij praat zoals hij voetbalt. Voor leken en klunzen is hij onnavolgbaar, de liefhebbers hangen aan zijn lippen als hij spreekt. Wat dat betreft is het jammer dat hij de Champions League wedstrijden van commentaar voorziet. Hij zegt dan weinig opmerkelijke dingen en dat is de schuld van Mart Smeets. Die vindt het veel te leuk dat hij Jopie mag zeggen en heeft bovendien totaal geen verstand van voetbal, waardoor hij juist aan iemand als Johan Cruijff nooit een goede vraag kan stellen, maar dit terzijde. Als aardigheid is in het boekje de hele carrière van de Messias opgenomen: de gewonnen prijzen, alle gespeelde wedstrijden en doelpunten, maar ook alle nevenactiviteiten, onderscheidingen en rode kaarten. Maar de citaten blijven toch het mooist: "Voetballen is simpel, maar het moeilijkste wat er is, is simpel voetballen."

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 35