Fanstuff (Een rubriek waarin CD's, fanzines en boeken worden besproken en met een aantal sterren worden gewaardeerd. De waardering is als volgt:$^$^$ fantastisch;$$$t> erg goed;$$$ g0ed;$$ matigt slecht) Boek: De voetbalmaffia van David Yallop (Uitgeverij Van Gennep Van Halewijck, ISBN-nummer 90-5515-266-9, prijs ƒ39,90) Alles is over dit boek al gezegd en geschreven. Toch willen wij er nog wel het een en ander over kwijt. Ten eerste moet iedereen die zich zorgen maakt om de toekomst van het voetbal dit boek lezen. Onze sport wordt ingepikt door een stel op geld beluste machtswellustelingen. Helemaal aan de top zit het grootste schorem. David Yallop levert daarvoor in dit boek overtuigend bewijs. Ten tweede is het boek te lang. De schrijver geeft complete wedstrijdverslagen van alle WK-eindrondes. Hiermee worden alle gebeurtenissen duidelijk in de tijd geplaatst. Nadeel hiervan is dat al deze wedstrijdverslagen afbreuk doen aan de lijn van het verhaal. Het boek was honderd bladzijden korter geweest als de schrijver zich beperkt had tot de schandalen. Ten derde zitten er twee slordige fouten in het boek (dat kan ook aan de vertalers liggen of een ongelukkige drukfout zijn). Argentinië zou in 1978 met 2-1 de finale van Nederland hebben gewonnen (terwijl iedereen weet dat... nou ja, blz. 146). In 1986 zou de Argentijnse speler Valdona hebben meegedaan (dit moet natuurlijk Valdano zijn, blz. 185). Ten vierde ziet David Yallop af en toe spoken. De gebeurtenissen tijdens het WK van 1978 zeggen niet zoveel over corruptie bij de FIFA. Het betekent hooguit dat de FIFA dat toernooi niet aan Argentinië had mogen toewijzen. Verder is dit gewoon een goed boek waarin geen loze beschuldigingen geuit worden. De FIFA heeft niet voor niets geprobeerd dit boek te verbieden. Boek: Een vuile oorlog van Meindert van der Kaaij (Uitgeverij Kwadraat, ISBN-nummer 90-6481-297-7, prijs ƒ20) Wie alles over het WK van 1978 nog eens wil nalezen doet er goed aan dit boekje aan te schaffen. Enerzijds wordt het voetbal tijdens het toernooi deskundig besproken. Anderzijds wordt veel aandacht gegeven aan de niet van het voetbal los te koppelen politieke situatie in Argentinië. De perikelen rond het Nederlands elftal voor aanvang van het toernooi, de groei van het team tijdens het toernooi, de boycotacties tegen het toernooi (o.a. Bloed aan de paal van Freek de Jonge en Bram Vermeulen), de invloed van de militaire junta op het toernooi en de zinderende finale. Allemaal uitvoerig genoeg beschreven in een boekje dat je in een avond uitleest. Boek: He always puts it to the right (x>t>$$) van Clark Miller (Uitgeverij Victor Gollancz, ISBN-nummer 0-575-06587-7, prijs ƒ53,90) Dit boek is niet goedkoop, maar je hebt er dan ook wel iets voor. Een boek dat alleen maar over strafschoppen gaat, in al hun aspecten. Bijzonder interessant zijn de eerste twee hoofdstukken waarin uitgebreid op de ontstaansgeschiedenis van de strafschop wordt ingegaan. Er wordt een realistisch beeld geschetst van het ontstaan van het voetbal in Engeland in de vorige eeuw. Hoe werd er gespeeld? Hoe zat het met sportiviteit? Wat verdiende een voetballer toen? Hoe zag zijn leven er uit? Al deze vragen worden beantwoord. In de rest van het boek wordt ingegaan op de vorens en tegens van het nemen van strafschoppen om een beslissing te forceren (die mogen bekend zijn). Er wordt een schriftelijke cursus penaltyschieten gegeven, alsmede een schriftelijk cursus penaltystoppen en natuurlijk blijft de rol van die vermaledijde scheidsrechter niet onbesproken. Ook in dit boek een paar storende fouten waarvan wij de uitgever in kennis zullen stellen. De schrijver rept over een Gullit-Olsen penalty (terwijl, de ouderen onder ons weten het 34 Van Gennep Amsterdam

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 34