competitie zes noemenswaardige relletjes buiten de hekken van het stadion voor (dus onafhankelijk van een combi- of niet-combireis) en wel bij AZ, Vitesse, Twente, Heerenveen, Cambuur en Willem II. Van deze wedstrijden waren er vijf een combi-wedstrijd. Bij de zesde wedstrijd (Heerenveen) ging het bovendien mis tussen het stadion en de buiten het sportpark gereed staande bussen, dus stond ook dat stond los van de niet-combiwedstrijd. Statistisch gezien blijkt hieruit dat een combireis geen rellen buiten de stadions voorkomt, maar juist veroorzaakt. Ook blijkt dat de doelgroep van Van Praag, de vaste combireiziger, waarschijnlijk niet allemaal uit brave lieden bestaat (niet dat dat van ons moet, overigens). Van Praag moet zich toch dan ook nog wel eens even achter zijn oren krabben voordat hij door middel van het Gold Card-systeem alleen nog maar deze supporters naar uitwedstrijden wil meenemen. Stewards/Security In de loop van het seizoen ging het steeds vaker mis tussen stewards en supporters. Een deel van de stewards ging zich steeds meer een politierol toebedelen, wat vaak furieuze reacties van supporters uitlokte. Helaas werden daarbij ook de vele goedwillende stewards beschadigd, met als tragisch dieptepunt het opsluiten van twee stewards in een brandend toilet. Nadat de stewards bij Zwolle al pamfletten hadden uitgedeeld waarin stond dat het zo niet langer door kon gaan, is er een goed gesprek geweest tussen beide partijen. Gelukkig worden de verhoudingen nu weer wat beter. Wat blijft is de slechte verhouding tussen World Wide Security (WWS) en de supporters. Het wordt tijd dat Ajax eens een keer gaat evalueren wat het nut van deze groep beveiligingsmensen is. Het moet toch voldoende zijn om met stewards en politie de Arena veilig te houden? In ieder geval is het duidelijk dat vele supporters de autoriteit van WWS niet accepteren. En op het moment dat de ene partij een bepaalde autoriteit niet accepteert en de andere partij het van diezelfde autoriteit moet hebben, kun je serieuze problemen verwachten. En dat is wel het laatste wat alle partijen willen hebben. Dus Ajax, doe hier iets aan! Stadionverboden Ajax blijft onverdroten doorgaan met het uitdelen van stadionverboden voor relatief kleine overtredingen. Als je al van een overtreding kunt spreken ingeval iemand netjes op de voorste rij gaat staan, een bengaalse fakkel ontsteekt en deze na gebruik keurig in de gracht laat vallen. Of als iemand bij een controle geen legitimatiebewijs kan tonen maar dit een uur later wel zou kunnen. Ook worden er stadionverboden verlengd en boetes van 1.000,- geïnd als men denkt iemand in de Arena te herkennen die al een stadionverbod voor een lulligheidje heeft gekregen. Vreemd is het dat Ajax vaak na een persoonlijk gesprek ook weer een stadionverbod terugdraait. Waarom wordt dat persoonlijke gesprek dan niet eerst gehouden? Of moet je eerst voor zo'n Van Praag of Menting door je knieën? In ieder geval beginnen steeds meer supporters zich hieraan te ergeren, en dat is dan nog zachtjes uitgedrukt. Buigen of barsten Onder andere door de hiervoor genoemde punten, maar ook zeker door de matige resultaten, is er de laatste tijd het een en ander misgegaan. En het ziet er niet naar uit dat dit zichzelf zal oplossen. Er is weer sprake van een groeiende groep supporters die bereid is om buiten de combi om naar uitwedstrijden te reizen. Daarnaast is er ook sprake van supporters die dermate teleurgesteld zijn in alles wat met Ajax te maken heeft, dat het ze niet meer zoveel uitmaakt of ze een stadionverbod krijgen of dat Ajax weer een boete opgelegd krijgt. Het wordt tijd dat Ajax dit eens goed gaat beseffen en zijn beleid met betrekking tot de supporters die van een uitwedstrijd gewoon een gezellig dagje uit willen maken en die niet allerlei stompzinnige beperkingen opgelegd willen krijgen, gaat wijzigen. Het is voor vele supporters momenteel buigen of barsten. En velen weigeren te buigen! 33

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 33