Beste Jan Beste Jan, Amsterdam, 13 mei 1999. Of moet ik misschien "Beste meneer Wouters" schrijven? Gezien mijn leeftijd waarschijnlijk niet, ik ben immers ouder dan u. Ik schrijf wel "u", omdat ik u als trainer van Ajax benader. Of eigenlijk solliciteer ik. Nee, niet naar uw functie, omdat ik gewoon te weinig verstand heb van voetbaltechnische zaken. Al denk ik dat ik er wel in zou slagen elf gedreven spelers op het veld te krijgen en een Champions League-plaats af te dwingen. Maar goed, daar gaat het in deze brief niet om. Waar het wel om gaat is dat ik mij aanbied om in het eerste elftal van Ajax te gaan voetballen. Niet als keeper, om de doodeenvoudige reden dat ik dat gewoon niet kan en omdat daar het probleem niet ligt bij Ajax. Verder kunt u mij op bijna iedere plek stallen. Even wat gegevens over mijzelf. Ik ben 41 jaar en daarmee niet meer één van de jongsten. Ik ben nooit een goede voetballer geweest en zal dat ook niet meer worden. Hoger dan een invalbeurt in het eerste team van een amateurvereniging uit Amsterdam-West heb ik nooit gevoetbald. Wei heb ik door die ene wedstrijd nog de regionale pers gehaald (zie de foto rechts). Overigens heb ik bij die club wel mijn gehele voetballeven gespeeld. Een gebrek aan clubtrouw zal mij dan ook nooit kunnen worden verweten. Waarom ik mij dan toch bij Ajax aanbied? Gewoon omdat ik al sinds mijn zestiende praktisch alle wedstrijden bezoek en de neergang van dit seizoen mij zoveel pijn doet dat ik bereid ben mijn amateurcluppie te verlaten om die neergang te doen stoppen. Ik heb trouwens toestemming van het bestuur van mijn vereniging om een tussentijdse overgang naar Ajax te maken, hoewel ze mij eigenlijk niet kwijt willen. Maar ook die bestuurders zijn in hart en nieren Ajacied en willen zich graag onderschikt maken aan de Amsterdamse club die nog niet zo lang geleden 's werelds beste was. Mocht u mij willen hebben dan kan ik volgende week tegen NAC al worden ingezet. Vanwege mijn hoge leeftijd ben ik transfervrij, dus dat hoeft geen beletsel te zijn. Verder hoef ik geen salaris te hebben, ik doe dit immers uit clubliefde. De enige extra kostenpost is een zuurstoffles die na afloop van een wedstrijd voor mij klaar zal moeten staan; ik ben namelijk bang dat ik mij voor Ajax 1 bijna letterlijk zal doodvoetballen. Mijn voetbalkwaliteiten mogen geen naam hebben. Ik moet het gewoon voor 80% van mijn inzet hebben, voor 18% van mijn tactisch inzicht en voor 2% van mijn techniek. Een pass over 30 meter heb ik niet, wel komen 99 van mijn 100 passes over een kortere afstand aan. Per wedstrijd leid ik niet meer dan één keer knullig balverlies. Als u mij als vleugelverdediger posteert zal ik er voor zorgen dat mijn directe tegenstander niet één keer onopgemerkt achter mij langs kan komen. Ook zal ik ervoor zorgen dat hij mij niet passeert, althans niet met een bal. Daarnaast beloof ik dat ik per wedstrijdhelft minimaal drie keer met een knappe voorzet vanaf de achterlijn zal komen. Uiteraard zal ik niet van afstand blijven toekijken hoe onze vleugelspits in zijn eentje een hele verdediging moet uitspelen. Ik zal gaten voor hem trekken tot ik er bij neerval. Verder zal ik het begrip "mandekker" weer eens nieuw leven inblazen. Tot en met drie meter buiten de krijtlijnen geef ik mijn directe opponent geen halve centimeter ruimte; hij zal geen bal op z'n dooie akkertje kunnen aannemen. Zet u mij als laatste man neer dan beloof ik dat ik niet ga pingelen op mijn eigen doellijn en dat ik niet met te korte passjes door het midden ga uitverdedigen. Ook ga ik tegen hele snelle spitsen niet op één lijn verdedigen. Op "vier" zou ik waarschijnlijk ook wel tot mijn recht komen, maar ik vind dat die plek gewoon aan Splintertje toebehoort. Discussie gesloten. Mocht u mij op het middenveld inzetten dan beloof ik dat ik er meer dan tien op jaarbasis scoor. Er komen zoveel goede voorzetten dat ik mij niet kan voorstellen dat ik dat aantal niet zal halen. Voor wat betreft de vrije trap van net buiten het strafschopgebied bied ik mij aan om de rol van Frank de Boer over te nemen. Ik zal ervoor zorgen dat de bal in ieder geval in een beneden- of bovenhoek terecht zal komen. De supporters achter het doel hoeven dan in ieder geval niet meer bang te zijn dat ze een bal in hun porem krijgen. Om te zorgen dat ze toch wel een balletje zullen krijgen, trap ik er voor of na de wedstrijd wel eentje hun vak in. Bij een corner voor ons zal ik er in ieder geval voor zorgen dat de keeper niet zomaar het balletje kan opvangen. Dan zal hij toch eerst even om mij heen moeten. En dat is moeilijker dan het lijkt. Wilt u mij als aanvaller posteren dan zult u daar ook geen spijt van krijgen. Ondanks dat ik gezien mijn leeftijd niet 31

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 31