elGARK^ Wij willen terug! Terug naar de top! Terug naar de sfeer! Terug naar de oude regels! Terug naar de vereniging! Allereerst wil ik de uitwedstrijdstewards bedanken voor hun interesse naar de supporters toe. Ze gaan steeds meer voor de supporters kiezen, en dat is een goede zaak. Maar hoe kan het dan toch dat de laatste tijd zoveel wedstrijden uit de hand lopen? Hoe kan dit toch? Nou kijk maar naar de bovenste regel! Dat zegt alles. Gelukkig hebben de stewards die mee naar uitwedstrijden gaan een gesprek gehad met de supporters die zelf ook een beetje steward zijn, maar dan op de bussen. Dit zijn stewards die eigenlijk meer supporter zijn, maar die, omdat zij de steward-cursus hebben gedaan, volgens de regels van de KNVB toch zonder pottenkijkers samen met de andere supporters op een normale manier nog naar uitwedstrijden kunnen gaan. Met een biertje en een pretsigaret. Dus zonder regels! En zie daar: op een enkele stoeipartij na, wordt er niet gesloopt. Sterker nog, soms is de busreis nog leuker dan de voetbalwedstrijd. Verander de regels en het zal een stuk rustiger zijn! Wat hebben wij tijdens het gesprek met de stewards aangegeven? Als er een combibus is, is dat niet leuk voor supporters die liever met eigen vervoer gaan! De beslissing voor een combiwedstrijd wordt genomen door een burgermeester die liever geen Ajax-supporters in zijn stad (dorp) ziet. Dit scheelt immers een hoop ellende. Ajax kan hier weinig aan doen, zeggen zij. Wat zij wel kunnen doen is de stewards alle medewerking te geven om ze te laten doen waar ze voor zijn, namelijk gastheer te zijn. Juist gastheer, geen politieagent! Een steward is er om problemen op te lossen op een zo soepel mogelijke manier. En de combi is een probleem. Wij hebben gezegd dat als zij zich anders opstellen, de supporters zich ook naar hun toe beter zullen opstellen. Terug naar de oude regels! Terug naar de oude sfeer! Terug naar de vereniging! Geen fouillering bij de bus. Je wordt in het stadion gefouilleerd en daar kunnen de stewards toezien dat wij op een redelijke manier betast worden, dus niet omdraaien en niet tegen de hekken staan. Vrouwen fouilleren de mannen en mannen de vrouwen! Gek eigenlijk, want binnen in het stadion valt als je wilt alles te halen, van hekken tot tegels tot werpsterren. Als zij dan (onze stewards) niet irritant in de weg gaan staan, zijn we al een stuk verder. Natuurlijk moeten zij proberen om de supporters niet al te gekke dingen te laten doen, maar politieagent spelen zal alleen maar averechts werken. Ook hangen er genoeg camara's die de boel filmen! Dus zijn wij toch de lui als we iets uithalen. Terug naar de bussen! Laat iedereen zijn eigen dranken meenemen en opdrinken (wel beperkt) en stop onderweg een keer twee of drie uur. In een broodtrommel is hetzelfde als mijn oma in een schommelstoel en daar wordt je dus dement van. Speek dezelfde taal als de supporters, maak lol en neem alleen die dingen serieus die ook serieus bedoeld worden. Laat jezelf op een Amsterdamse manier in de zeik nemen (totdat je nekharen uit je kin komen). Maak gein terug en dan zul je zien dat je niet meer voor paardenlul uitgemaakt wordt maar voor hondenlul. Terug naar de oude tijd dus. Gelukkig namen de stewards dit serieus op (dat was het ook). En zeiden "volgend seizoen gaan we dit proberen". Aan ons dus om waar wij al zolang om zeiken niet te verpesten en je maat ook te corrigeren als dit nodig is. Ik vond het positief van hun dat zij met supporters wilden praten en niet over supporters. Want daar komen alleen maar misverstanden van. De sfeer komt vanzelf wel en dan voelen wij weer dat Ajax toch geen bedrijf is. Ajax is van ons! Ons leven! En bij de wedstrijd hoort ook die gezellige dag die je verwacht! En dan terug naar de top! Als Ajax gewoon alle oude spelers die nog graag willen voetballen terughaalt, komt ook daar de sfeer weer terug en sfeer is het toverwoord voor prestatie. Neem daarbij dat deze spelers bijna allemaal kinderen hebben die graag hetzelfde worden als papa: een voetballer die trots is om voor Ajax te spelen, en zo hebben we dus gelijk een nieuwe generatie in huis. De oude sfeer en de Amsterdamse humor en bluf zijn de belangrijkste dingen om weer een topclub te worden. Voetballen komt vanzelf wel. Er zal weer voor elkaar gewerkt moeten worden. Doe daarom geen domme dingen zoals Mols laten schieten. Geloof mij maar dat als hij van dat laatste beetje geld was gekocht, je volgend jaar het spaarvarkentje stuk kon slaan omdat hij weer vol was. Kapitaalverneuking noem ik deze domste zet van het jaar. Op de F-Side is het weer een stuk leuker, ledereen beseft dat je beneden in het vak beter verstaanbaar bent dan onder die betonnen tweede ring. Zo hoeven wij ook niet de boel te versterken. Onder het motto "niet lullen maar doen" gaan we er volgend jaar weer een ouderwets sfeervol jaar van maken. Want wij willen terug naar de oude sfeer! Terug naar de oude regels! Terug naar de vereniging Ajax! Terug naar de top! Alle vrijwilligers en sfeermakers bedankt! Wij hebben weer als eerste laten zien hoe je sfeer kan maken in een betonnen klomp. Vele clubs hebben ons weer nageaapt. Een schouderklopje voor jezelf dus. Wij zijn de echte Kampioenen. Prettige vakantie, mazzel. 30

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 30