The Valley (Zuid-Londen, slechts 250 meter vanaf het treinstation Charlton, wat weer te bereiken is vanaf het metrostation Waterloo) is het sfeervolle stadionnetje van Charlton Athletic. Hier is de gemoedelijk troef, althans bij de wedstrijd die wij bezochten. Ook hier een clubshop met enkele mooie kledingsstukken. Wat stoort aan Charlton is het embleem. Ondanks dat het op zich wel mooi is, doet het in een eerste oogopslag aan het embleem van onze nationale kampioen denken. Als je goed kijkt zie je weinig echte overeenkomsten, maar door al die honderden eerste oogopslagen krijg je een beetje raar gevoel als je er rondloopt. The Valley ligt, zoals de naam al zegt, in een natuurlijke vallei, wat het stadion zijn gezéllige karakter geeft. In het verleden bevond zich achter één van de goals de grootste staantribune ter wereld, genaamd de "Bottleneck". Hier konden meer dan 40.000 toeschouwers op. Hoeveel er precies op konden plaatsnemen is nooit bekend geworden, omdat de Bottleneck nog nooit helemaal vol is geweest. Charlton had hier gewoon te weinig supporters voor! Vooral door de Bottleneck was The Valley tot voor veertien jaar terug het grootste clubstadion van Engeland. Na de brand bij Bradford City in 1985 raakte heel bestuurlijk Engeland in paniek en werd iedere brandgevaarlijke tribune die niet direct brandveilig kon worden gemaakt, gesloten. Zo ook de Bottleneck, en wel om de dóódsimpele reden dat Charlton Athletic gewoon het geld niet had om deze tribune op te knappen. Toen de eigenaar van The Valley te kennen gaf het stadion voor bebouwing te gaan gebruiken, werd Charlton gedwongen te verhuizen. Gekozen werd voor het nabijgelegen Selhurst Park. Door de cultuurverschillen tussen deze stadsdelen is deze verhuizing nooit een succes geworden. Het werd er nooit echt gezellig. Later verhuisde Charlton naar West Ham's Boleyn Ground, maar ook hier voelden de supporters zich (uiteraard) niet thuis. Omdat de bebouwing van The Valley uitbleef, gingen steeds meer supporters proberen Charlton Athletic hiernaar terug te halen. Hierbij werden ze echter steeds tegengewerkt door de lokale autoriteiten, de Greenwich Council. Uiteindelijk besloten de fans een politieke partij op te richten met als doel de terugkeer van Charlton naar The Valley te bewerkstelligen, The Valley Party. Doordat de in mei 1990 gehouden verkiezing voor deze partij geweldig succesvol verliep, werd de Greenwich Council hierdoor als het ware gedwongen om in te stemmen met de verlangde terugkeer van Charlton Athletic. Omdat The Valley al de tussenliggende jaren verwaarloosd was, bleek het niet rendabel het stadion op te knappen en werd besloten op dezelfde plek een geheel nieuw stadion te bouwen. In het begin van 1992 werd dit in gebruik genomen. We hebben hier niet alle clubs vermeld maar ons beperkt tot de clubs die volgens ons het meest aantrekkelijk zijn om te bezoeken. Uiteraard kunnen smaken ook hier verschillen. Hoe kom ik aan kaartjes? Tenzij je iemand kent die het voor je kan regelen, is het niet eenvoudig om van tevoren aan kaartjes te komen. Je moet namelijk in het bezit zijn van een creditcard om bij de ticket line van de thuisspelende club kaartjes te bestellen. Je kunt er uiteraard ook voor kiezen op de bonnefooi naar een club te gaan, die niet iedere wedstrijd voor een uitverkocht huis speelt, zoals Wimbledon. Een andere mogelijkheid is zwarte kaartjes, maar die kunnen zeer prijzig zijn. Bij de derby Arsenal - Chelsea kostte een kaartje vijf minuten voor aanvang van de wedstrijd nog 50 pond, omgerekend ruim 150 gulden. Uiteraard kun je ook naar lager spelende clubs gaan kijken. Bij Millwall of Fulham is het echt niet minder leuk dan bij Chelsea. De sloop van The Valley in 1991 27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 27