Waar dit allemaal toe gaat leiden is moeilijk te voorspellen. In ieder geval zal er door de hogere inkomsten van de clubs na het Bosman-arrest een tweede loonexplosie volgen. De selecties van de clubs zullen verder uitdijen, vooral bij de rijkere clubs. Zij moeten immers steeds meer wedstrijden spelen en zullen de echte topspelers regelmatig rust moeten gunnen. Het is goed mogelijk dat zich dezelfde taferelen als in de Amerikaanse sportwereld gaan afspelen. Daar wordt dit seizoen vanwege een lange staking van de spelers slechts een halve basketbalcompetitie afgewerkt. (Er is gestaakt omdat de spelers van het tweede garnituur meer wilden verdienen, wat uiteindelijk niet gelukt is.) Het spelen van meer wedstrijden betekent zondermeer dat de kwaliteit van het voetbal achteruit gaat. Trainers hebben immers geen tijd meer om nog gericht te trainen op bepaalde spelsituaties. Dit probleem speelt al jaren in Engeland, waar ook ieder seizoen heel veel wedstrijden worden afgewerkt. De trainingen dienen alleen nog om te herstellen van de laatste wedstrijd en als voorbereiding op de komende wedstrijd. Het voetbal zal er de komende jaren niet mooier op worden. Snelheid en kracht zullen bepalend worden. Deze trend tekent zich al af in de Champions League. De strijd wordt vooral op het fysieke vlak gestreden, waarbij spelers die het louter van hun techniek moeten hebben het onderspit delven. Bovendien eisen de clubs, verblind als ze zijn door het korte- termijn denken, direct succes van een trainer. Jarenlang bouwen aan een elftal is er niet meer bij en het inpassen van talent gaat niet meer zo makkelijk als vroeger. Waar staat Ajax in dit hele verhaal? Ajax is een van de weinige clubs die kiest voor overname van buitenlandse clubs om zo de jeugdopleiding te exporteren. Geen vreemde keuze aangezien de jeugdopleiding Ajax heeft gemaakt tot wat het vandaag de dag is. De vraag is alleen voor wie al die talenten worden opgeleid. Het is nu al zo dat bijna iedere betaald voetbal club in Nederland een speler heeft rondlopen die ooit bij Ajax heeft gevoetbald. Als de strategie van Ajax slaagt zullen de Afrikaanse talenten uit de jeugdopleiding over Europa uitzwermen en voor bayern münchen en Manchester United geld gaan verdienen. Ajax zal niet in staat zijn de beste spelers voor zichzelf te houden, omdat Ajax financieel gezien een Europese middenmoter wordt. Het klint nogal cynisch, maar voor Ajax verandert er niet veel: de club blijft een opleidingsinstituut voor de grote jongens uit Italië, Spanje en Engeland. Uiteraard zal Ajax gaan meedoen aan de Europese competitie en dus ook aan pay-per-view. Eigenlijk is het vreemd dat Ajax nog niet, zoals Manchester United, een eigen televisiestation heeft. Manchester United-Fans demonstreren tegen de dreigende ovename van hun club door Rupert Murdoch De supporter ontbreekt nog. Die wordt geacht braaf te betalen en zijn mond te houden. Hij zal blijvend gedwongen worden op vreemde tijdstippen voetbalwedstrijden te bezoeken. De uitwedstrijden zijn niet meer te bereizen. Het wordt te duur en je zou bijna voortdurend onderweg zijn. Bovendien verdwijnt het unieke karakter van Europese uitwedstrijden als je weet dat je AC Milan en Juventus voortaan ieder seizoen zult tegenkomen. De clubs zullen afspraken maken over wat wel en niet mag in stadions, de wedstrijden zullen nog meer dan nu het geval is geregisseerd worden. Omdat de clubs zelf alle controle hebben over televisiebeelden zal iedere kritische benadering onmogelijk worden. Het is duidelijk: de ware supporter wachten zware tijden. 14

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 14