Een finale met veel te weinig Ajacieden Twee finalisten die elk een minimaal aantal kaarten toegewezen krijgen voor de bereikte bekerfinale om de Amstel- Cup. Met de kaartenklucht van FC Zwolle nog in het achterhoofd maakt de KNVB zich wederom belachelijk door, zelfs na het protest van Ajax (wat 200 kaarten meer opleverde), vast te houden aan het aantal van 6.200 kaarten voor de finalist uit Amsterdam, terwijl Fortuna Sittard het moet doen met niet veel meer kaarten. Zo krijgt de "bekertraditie" in ons land steeds meer een lachwekkend gehalte. Het hoon-gelach uit het land waar de Cupfinal al jaren een traditie is waar je u tegen zegt (Engeland), is nog net niet in ons land te horen. Waarom nog steeds vastgehouden wordt aan de traditie om de bekerfinale in de kuip te spelen is ons een raadsel. De KNVB wil ten koste van alles vasthouden aan de kuip terwijl een kleiner stadion met een capaciteit van pakweg 15.000 toeschouwers prima zal voldoen als men blijft volharden met deze idiote kaartverdeling. Vorig jaar was het aantal toeschouwers al minimaal, ondanks dat er meer dan 10.000 Ajacieden aanwezig waren. Het is voor de Ajax-supporters al helemaal niet te verkroppen dat een willekeurige amateurvereniging de keus heeft om door leden de finale bij te laten wonen voor het luttele bedrag van twee tientjes, terwijl er voor een verplichte combikaart 75 piek moet worden gedokt. Zo worden er weer veel supporters onnodig gedupeerd terwijl er in de kuip pakweg 20.000 "verdwaalde" toeschouwers zullen zitten die een gezellig dagje uit zijn. De neutrale toeschouwer wordt voor het gemak ook maar overgeslagen door de vrije verkoop uit te bannen, dit allemaal om eventuele excessen te voorkomen. Al met al maakt de KNVB zich volstrekt belachelijk door de bekerfinale om te toveren in een klucht die zijn weerga niet kent. En deze lieden moeten dan de EURO 2000 organiseren? Vanavond weer met de echte beker? Er valt voor Ajax toch nog een prijs te behalen na een rampzalig verlopen seizoen. Niet alleen de beker is van belang, ook kan hiermee Europees voetbal worden bereikt wat toch wel een must is (als het niet via de competitie is gelukt). Door een verdiende overwinning van 2-1 op feyenoord in de Arena werd tenslotte de eindstrijd bereikt (pakweg 2 weken later rolde Ajax de reeds "kampioen" geworden ploeg uit rotterdam ook nog even met 6-0 op, maar dit even terzijde). Fortuna Sittard is toch wel de verrassende mede-finalist geworden door in de halve eindstrijd psv op eigen terrein uit te schakelen. Ook Ajax heeft inmiddels ondervonden hoe sterk Fortuna speelt, door enkele weken geleden in de "generale repetitie van de finale" met 1 -3 thuis te verliezen (en dat terwijl wij uit ook al van ze hadden verloren). De bekerfinale is natuurlijk een wedstrijd op zich en niet te vergelijken met een competietiewedstrijd waarin Ajax vaak een te kloppen ploeg bleek te zijn. Natuurlijk hoopt iedereen die Ajax een warm hart toedraagt, dat in een zinderende kuip Fortuna de les wordt gelezen en dat Ajax winnend van het veld afstapt. De finale van vorig jaar staat iedereen nog in het geheugen gegrift door de unieke sfeer en de weergaloze wedstrijd die werd gespeeld tegen psv (5-0). Niet alleen pakte Ajax hiermee de dubbel, ook ontpopte er zich in de kuip een nooit meer te vergeten volksfeest. Hopelijk zal deze finale ook de boeken ingaan als sfeer- en succesvol. Dat de KNVB hier maar een kleine rol in speelt (maar dan in negatieve zin) zullen we ook niet vergeten. 11

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 11