dat supporters eigenlijk zelf moesten bepalen wanneer er getrommeld moest worden. Het sfeerteam laat daarop een complete verzameling kostbare trommels aanrukken, waar zelfs het Concertgebouworkest jaloers op zou zijn. Helaas is ook deze moeite vergeefs, er zijn te weinig vrijwilligers om de trommels te bemannen (ook wij slaken nu een diepe zucht). Ajax-supporters hebben de naam lastig te zijn, maar dit overtreft zelfs onze verwachtingen. Gemengde reacties op versterking sfeergeluiden Supporters op de andere tribunes klaagden tot voorheen regelmatig over de slecht verstaanbare gezangen van de F-Side. Dit ligt deels aan de beroerde akoestiek van de Arena, waarin gezangen vanaf de tweede ring veel beter tot zijn recht komen dan vanaf de eerste ring. Zo is de zanggroep op vak 430 (ongeveer 150 supporters) beter hoorbaar dan het gezang van de gehele F-Side. Tijdens de wedstrijd tegen Vitesse is geƫxperimenteerd met het versterken van sfeergeluiden vanaf de F-Side. Onder de tweede ring is een aantal microfoons geplaatst, die naar wij hopen alleen bedoeld zijn om sfeergeluid op te vangen en niets meer. Verschillende supporters hebben korzelig gereageerd op deze, in hun ogen, zoveelste geregiseerde vorm van sfeer. Zij verwachten de volgende keer ook op commando te moeten applaudiseren of te juichen. Het sfeerteam denkt met versterking van het geluid, die overigens in de Italiaanse stadions heel gebruikelijk is, andere supporters te inspireren om ook mee te zingen; aan de onverstaanbaarheid kan het immers nu niet meer liggen. Wel is duidelijk dat de afstelling van het geluid nog voor verbetering vatbaar is. "F-Side" gepatenteerd In supporterskringen is enige commotie ontstaan over het gerucht dat de naam "F-Side" door de eigenaar van de F-Side Fun Fanshop (dit is de grote souvenirkraam voor de Zuidzijde Arena) zou zijn gedeponeerd bij het merkenbureau. Supporters die een shirt willen maken met bijvoorbeeld de naam F-Side of het logo (davidster met een F) zouden voortaan om toestemming moeten vragen of, nog erger, moeten betalen voor het gebruik hiervan. Ook dit fanzine zou toestemming moeten vragen om het "F-woord" te gebruiken. Het zou natuurlijk van de gekke zijn als iemand het in zijn hoofd zou halen om deze naam te deponeren, niemand kan en mag deze naam exclusief claimen. Het blijkt na overleg met de eigenaar allemaal nogal mee te vallen. Er is inderdaad het nodige gedeponeerd, maar dit zijn de woorden "F-Sider", "F-Side gang" en "F-Side Hooligan". Als voornaamste reden wordt opgevoerd het beschermen van de zelf ontworpen kleding met daarop de genoemde namen, zodat niet jan-en-alleman er mee aan de haal kan gaan. Een niet onredelijke gedachte, vinden wij. Kortom, er is helemaal niets aan de hand. (Foto: Hans) Prijs combi-vervoer rijst de pan uit Maar liefst 71,50 moest er afgetikt worden voor een combi-kaartje voor de wedstrijd psv-Ajax. Voor Cambuur- Ajax moeten de supporters met zes tientjes ook weer diep in de buidel tasten. Het begint er steeds meer op te lijken dat de fanatiekere supporters tot de laatste cent uitgemolken moeten worden. Door de sluipende prijsverhogingen dreigen de uitwedstrijden vooral voor de jongere voetbalsupporters steeds onbetaalbaarder te worden, nog even afgezien van de geweldige moeite die vaak gedaan moet worden om aan een kaart te komen. Ergerlijk is dat volstrekt onduidelijk is hoe de prijs is opgebouwd en dat alle partijen er belang bij hebben om dit vooral ook maar zo te houden. Het wordt hoog tijd dat de KNVB ingrijpt en regels gaat vaststellen om dit soort uitwassen in te dammen. 38

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 38