DAS: "Ik had al begrepen dat je Ajax nog steeds intensief volgt. Waarin verschilt het Ajax van nu in vergelijking met dat van vroeger?" Daan: "Vroeger speelde Ajax met echte vleugelspitsen zoals Tscheu La Ling, Jesper Olsen en Simon Tahamata, die eerst naar de achterlijn liepen en dan pas een actie maakten. Tegenwoordig hebben de vleugelspitsen meer snelheid dan techniek, een mooie actie is er niet meer bij. Een speler als Babangida is voor mij geen echte rechtsbuiten. Bovendien spelen er nu heel veel middelmatige buitenlanders bij Ajax. Iedere eredivisieclub heeft wel een Nederlandse speler van het niveau van Rudy rondlopen. Ajax zou met buitenlanders van niveau moeten spelen en het zouden er niet meer dan drie moeten zijn. In mijn herinnering haalde Ajax vroeger iedere competitie moeiteloos de honderd doelpunten en voor iedere wedstrijd vroeg je je af hoeveel het nu weer zou gaan worden. Dat is tegenwoordig absoluut niet meer zo. DAS: "En als je een vergelijking moet maken tussen de stadions?" Daan: "Ik vind de Arena een mooi stadion, de grote fout is dat het stadion niet van Ajax is. De Arena heeft teveel de uitstraling van een american footballstadion, de kleur van de stoeltjes is zelfs hetzelfde als die van de Admirals. Het mooie van De Meer was dat je dicht op het veld zat. Als er 10.000 mensen zaten had je nog altijd het gevoel dat je echt naar een wedstrijd zat te kijken. Wanneer sportief succes voor Ajax langer en langer uitblijft, zullen er steeds minder mensen naar de Arena komen. Ik denk dat er weinig aan is om in een halfvolle Arena naar Ajax te kijken." DAS: "Zie je de toekomst zo somber in?" Daan: "Eerlijk gezegd wel. Als er een Europese competitie komt en die komt er, is het onvermijdelijk dat Ajax tot de middenmoot van die competitie gaat behoren. Ik denk dat ik dan definitief afhaak. Behalve dat is het ook jammer dat er in de Arena geen ludieke acties meer mogelijk zijn, zoals het gooien van aanstekers naar Kees Kist of de vuilniszakken en bezems op het veld in de wedstrijd tegen Bursaspor. Met de overgang naar de Arena is ook het Amsterdamse karakter van Ajax verdwenen. Vroeger zaten er 10.000 (zeer kritische) Amsterdammers. Die zullen er nu ook nog wel zijn, alleen maken ze nu deel uit van een groep van 50.000 mensen." DAS: "Wij storen ons sinds de introductie aan het nieuwe embleem, jij ook?" Daan, wijzend op het nieuwe embleem aan de muur van het café: "Dat is geen Ajax voor mij". Wijzend op het embleem op de voorpagina van DAS: "Als ik het over Ajax heb dan bedoel ik dat, dat is Ajax voor mij". DAS: "Hoe kijk je aan tegen het bestuur van Ajax?". Daan: "Van Praag heeft Ajax weliswaar uit het moeras getrokken, maar hij heeft van Ajax ook een bedrijf gemaakt waar geld verdienen nog de enige drijfveer lijkt te zijn. Aan de andere kant is het bestuur ook heel naïef. Ze denken nog steeds dat iedereen graag voor Ajax wil spelen, omdat dat een eer zou zijn. Zo vindt het bestuur het onvoorstelbaar dat Roy Makaay niet bij Ajax wil voetballen, maar ze willen gewoon niet begrijpen dat profvoetballer een beroep is. Voor een speler als Boudewijn Zenden is het beter om voor veel geld bij Barcelona op de bank te zitten dan bij Ajax in de basis te staan." DAS: "Waar erger je je aan als je naar Ajax gaat?" Daan: "De Amerikaanse inslag, ik schaam me als Ajax-supporter wanneer ik Champy op het veld zie lopen. Die gasten in het uitvak staan je gewoon uit te lachen, zelfs als ze verloren hebben. "Ja, maar wij hebben tenminste geen Champy, zeggen ze dan spottend". De Arenakaart is erg onhandig voor iemand die niet iedere week naar Ajax gaat. Laatst kreeg ik mijn cola in een Kinkladze-beker; als ik al prijs zou stellen op zo'n beker, geef me er dan niet één van de duurste miskoop aller tijden. Net als in iedere andere winkel zou je in de Arena met gewoon geld moeten kunnen betalen. Verder kan ik door het spel met de camera niet naar de warming-up kijken, de warming-up van de spelers is voor mij zelf ook een soort warming-up. Tot slot moet Ajax in de Champions League in een echt Ajax-shirt spelen en niet in het zoveelste andere shirt. In het algemeen geldt dat ik niet meer weet wanneer ik de televisie moet aanzetten om naar Ajax te zien. Wanneer speelt Ajax nog op zondag? Alleen psv en NAC mogen wat mij betreft op zaterdagavond voetballen, de rest van de clubs speelt op zondag en doordeweeks is er geen competitievoetbal." DAS: "Jouw band met Ajax gaat verder dan alleen het kijken, vroeger speelde je regelmatig tegen Ajax. Zou je daar tot slot nog iets over willen vertellen?" Daan: "In mijn periode bij Zeeburgia moesten we regelmatig tegen de A2 van Ajax spelen. Daar zaten toen spelers als Brian Roy, Danny Muller, Leroy Echteld en Glenn Helder. Het was eigenlijk onmogelijk om van ze te winnen. Het was natuurlijk een goed elftal, maar je moest ook nog van de scheidsrechter zien te winnen. Maar ja, voor zo'n man is het natuurlijk prachtig om na de wedstrijd in de Ajax-kantine nog een gratis kop koffie te drinken. In het uitgaansleven kwam ik ook regelmatig diverse Ajax-spelers tegen. Vroeger ging ik altijd naar het happy hour in discotheek Robinson in Landsmeer, waar het bier één gulden kostte. Vervolgens gingen we met de laatste bus terug naar het Centraal Station om in de toenmalige discotheek Zorba (tegenwoordig Trance Buddha) op de Oudezijds verder te gaan. In Robinson stonden jongens als Rob en Richard Witschge en Brian Roy altijd een beetje stoer tegen de muur te leunen, als ze maar gezien werden. Zij zaten op de terugweg ook altijd in de laatste bus, die vaak onder politiebegeleiding naar Amsterdam reed. Er werd regelmatig gesloopt en ook werd de bus nogal eens ondergekotst. Ik heb in die bus een dronken Richard Witschge nog wel eens 'Oh, kleine jodenjongen (i.p.v. jodeljongen, red.)' ten gehore zien brengen." 31

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 31