Als Tottenham (Noord-Londen, ca. 3 kilometer van metrostation Seven Sisters. Bij Seven Sisters kun je overstappen op de bovengrondse trein naar White Hart Lane station) niet speelt heb je bij het stadion White Hart Lane ook niets te zoeken. Het ligt in een wat ongure buurt en de club heeft geen behoefte aan pottekijkers. Het hele stadion zit potdicht en is aan alle kanten hermetisch afgesloten. Zoek niet naar iemand aan wie je zou kunnen vragen of je naar binnen mag, want die is er niet. Als zo iemand er wel was zou het vast niet mogen. West Ham United (Oost-Londen, ca. 500 meter van het metrostation Upton Park, stap dus niet bij het metrostation 'West Ham' uit!) is min of meer het tegenovergestelde. Toen wij hier waren, hadden we geen tijd meer voor een rondleiding. Na enig onderhandelen werd de terreinknecht gebeld, die ons de binnenkant van het stadion heeft laten zien. Zo hoort het. Van binnen is Boleyn Ground een prachtig stadion, ga er dus kijken! Vlakbij vind je ook Cassetari's Café (Barking Road 25), onlosmakelijk verbonden met de geschiedenis van de club. Bij West Ham wordt het staan gedoogd en er wordt nog uit volle borst gezongen. Wie met eigen ogen wil zien hoe voetbalgek Londenaren zijn, zou eens op een wedstrijddag bij Arsenal (Noord-Londen, ca. 10 meter vanaf het metrostation Arsenal) op Highbury moeten gaan kijken. Dit stadion ligt in de gelijknamige, nogal troosteloze volksbuurt. Uren voor de wedstrijd hangt men hier rond op straat. Zelfs als het koud en guur is, heerst er drukte. (Juist dan valt op hoe ongelooflijk lelijk sommige Engelsen kunnen zijn.) Aan de kleding van de mensen valt af te lezen, dat Arsenal een primaire levensbehoefte is. Een mens heeft in de eerste plaats recht op voetbal, wat voor kleren hij of zij aan heeft is minder belangrijk. Er wordt in eengrote hoeveelheid stalletjes allerlei soorten Arsenal-snuisterijen verkocht. Vanaf een kwartier voor tijd stromen de straten leeg. De geluksvogels met een kaartje lopen het stadion in, anderen zoeken hun heil in een van de diverse Arsenal-pubs rond het stadion. (wordt vervolgd in DAS nr 23) 26

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 26