London is the place for me (1) Met een stuk of vijftien professionele voetbalclubs, spelend in verschillende afdelingen, mag Londen gerust de voetbalhoofdstad van Europa genoemd worden. Inmiddels zijn er vanuit F-Side kringen al twee busreizen naar wedstrijden van Tottenham Hotspur georganiseerd. Er zullen vast nog wel meer bezoekjes aan Tottenham volgen, maar wie zegt dat je niet naar wedstrijden van andere clubs zou mogen gaan. Er is immers keus genoeg. Hoe kom ik in Londen en waar slaap ik? Door de komst van Easy Jet zijn de vliegtarieven bij verschillende maatschappijen zo gekelderd dat het prijstechnisch nauwelijks nog interessant is om met de boot te gaan, ervan uitgaande dat je op de boot het een en ander verteert en tijd voor velen geld is. Alleen ais je een eigen auto wilt meenemen blijft een bootreis noodzakelijk. Voor nog geen 200,-- kun je tegenwoordig al heen en terug vliegen, mits de nacht van zaterdag op zondag in je reisschema is opgenomen. En ga je voor een wedstrijd op zaterdag, dan is dat al gauw het geval. Een telefoontje naar KLM-Air UK (020-4747747) is de meest simpele manier om een vlucht te boeken, vooral als je 's nachts belt want dan zijn er nauwelijks wachttijden. Wil je persé de laagste prijs, dan zul je even verder moeten informeren. Vanaf iedere luchthaven in en net buiten Londen is er een goede verbinding met Londen-centrum. Binnen Londen is het reizen met de metro (de Underground, bovengronds met een 'U' aangeduid) de gemakkelijkste manier om je snel te verplaatsen. Eéndags- en meerdaagse abonnementen zijn er niet al te duur (iets meer dan een tientje per dag) gezien de afstanden die je ermee kunt afleggen. Bij zo'n abonnement krijg je standaard een metro-plattegrond, die de basis zal vormen voor vrijwel al je uitstapjes in deze Metropool. In de rest van dit artikel zullen we bij de attracties dan ook altijd het dichtstbijzijnde metrostation vermelden. Als je van tevoren exact weet wanneer je in Londen overnacht, is het slim om in Nederland alvast je hotel te boeken. Dat scheelt je in de regel handenvol geld. Mocht je niet in Nederland hebben geboekt, dan is het het gemakkelijkst om op de luchthaven naar een 'stand' (bijv. Thomas Cook) te gaan waar je een hotelkamer kunt reserveren. Dat scheelt je veel gezoek in Londen en is veelal goedkoper dan wanneer je in het hotel zeif boekt. Ook kun je bij zo'n 'stand' gewoon jouw gewenste prijscategorie opgeven, wat je uiteraard bij het hotel zelf wel kunt vergeten. Bovendien hebben ze er regelmatig aanbiedingen en kun je als je geluk hebt in een viersterrenhotel voor de prijs van een tweesterrenhotel overnachten. Voetbal in Londen Het voetbal in Londen loopt een paar jaar voor op de ontwikkelingen in Nederland. De verzakelijking is verder doorgevoerd en bovendien heeft het invoeren van zitplaatsen zijn uitwerking op de altijd met veel sfeer omgeven wedstrijden niet gemist. De typische sfeer is er nog wel en zingen doet men ook nog steeds, maar het is niet meer wat het geweest is. Alleen bij speciale wedstrijden komt de ouderwetse sfeer vaak weer terug, zoals bij derby's of FA Cup wedstrijden. Dan wordt het staanverbod ook veelal massaal overtreden. En net zoals in Nederland wordt het dan ook oogluikend toegestaan. Ga je echter in je eentje staan terwijl iedereen blijft zitten, dan heb je ook in Engeland een stadionverbod met bijbehorende boete aan je broek. De stadions Wie naar Londen gaat kan niet vertrekken zonder Wembiey (Noord-west Londen, ca. 700 meter vanaf de metrostations Wembley Central en North Wembiey) te hebben gezien, ledereen kent het 24

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 24