O' Wij van vak Gelukkig is de winterstop voorbij en Ajax zou Ajax niet zijn als er niets te vertellen viel. Wat me de laatste tijd opvalt is dat de boel wel heel erg snel los gaat! Zelfs bij wedstrijden als Hoereveen en MVV. Niet goed te praten, maar wat sommige agenten doen vind ik veel erger dan wat op hol geslagen fans. Ik zal een voorbeeld geven, neem de wedstrijd Hoereveen. Politiehonden gratis laten eten door die beesten los te laten ook als het nergens over gaat. Wat ik nog meer zie is dat politieagenten supporters een pak slaag geven, niet met een knuppeltje maar met hun vuisten en hun schoenen waar een stalen neus op zit (en dat zijn dingen die de media niet ziet) en dan doodleuk supporters aanklagen voor poging tot doodslaag als er een werpster (van het hek) in een motorkap van een politieauto terechtkomt. Wees blij dat dat gebeurt, heb je eindelijk je Mercedes die je al zolang wou hebben. Ik sluit dit orakel af. Hij is iets anders als anders, maar het is net als bij voetbalwedstrijden. Je hebt slechte en hele slechte. PS. Geachte Dick Jol, wordt het niet eens tijd voor een opticien, achterlijk kraslot, totolijer, lottomongool, bingodebiel, vervalst staatslot, postcodemafkees, sponsorloterijnicht! Vroeger toen series als "Lucy Ball" wekelijks op de buis verschenen, heb ik mij wel eens verbaasd over hoe het kwam dat al die mensen altijd als één man tot klappen overgingen. Na enkele malen achter de schermen van de televisie gekeken te hebben werd het mij duidelijk hoe het komt dat "Jan Publiek" zo enthousiast is. Op momenten dat de regisseur een teken geeft staan zgn. cheerleaders op om met borden en armgebaren die van tevoren zijn afgesproken, het publiek tot klappen, schreeuwen en gillen over te laten gaan. De goedgelovige "zapper" thuis denkt dat het programma dat uitgezonden wordt echt leuk is en gaat daar in veel gevallen ook in geloven. U zult ongetwijfeld begrijpen dat deze suggestie in de strijd om de kijkcijfers een machtig wapen is. Dat sfeer ook bij het voetballen een wapen van formaat is, heeft één derde van de Arena bevolking jaren lang zelf aan den lijve mogen ondervinden. Zodra de tegenstander de gang van De Meer in liep of de pis van het Olympisch Stadion rook, stond men bij wijze van spreken al met één-nul achter. Jarenlang heeft het bestuur ons doen geloven dat slechts met een multifunctioneel stadion Ajax zou worden opgestuwd in de vaart der volkeren. Zonder een volgens Amerikaans concept opgezet "Dome" zouden wij in de toekomst verstoken blijven van voetbal op het allerhoogste niveau. Dat deze op macht uitzijnde regenten daarbij enige zeer cruciale denk- en inschattingsfouten hebben gemaakt moge inmiddels meer dan duidelijk zijn. Een grasmat die maar niet wil groeien (ligt hier soms een oorzaak van de vele blessures?), de chaos bij het toewijzen van plaatsen en volledig ontbreken van sfeer zijn enkele zeer trieste voorbeelden. Het gooien van papiersnippers geeft wei een leuk effect, daar zul je mij niet over horen, maar als 60 van het publiek uit bankemployees, zakenrelaties en founders bestaat, zal er in zo'n grote betonnen bak nooit een vonkje overslaan. De laatste truc die men uit de grote hoed getoverd heeft, heb ik min of meer boven beschreven. Alsof er slechts debielen op de tribune plaats genomen hebben is de nieuwste vondst de manipulatie door de luidsprekers. Tijdens de wedstrijd tegen Vitesse verbaasde ik mij er over dat er ritmisch handgeklapt werd. Nergens kon ik echter ontdekken waar dat vandaan kwam. Toen ik daarna gezang hoorde van boven uit de nok van het stadion, begon het mij langzaam duidelijk te worden. Het Ajax bestuur denkt dat de gemiddelde bezoeker net zo dom is als diegene die op een doordeweekse middag in de Joop van de Ende studio een opname voor een familiequiz bijwoont. Men denkt door middel van stadiongeluiden de toeschouwers te kunnen stimuleren tot het verhogen van de sfeer. Dat dit met inachtneming van het reeds eerder genoemde percentage waarschijnlijk onmogelijk zal zijn, heeft men zich ongetwijfeld nog nooit afgevraagd. Ik denk dat deze oplossing net zo veel kans van slagen heeft dat als je Arie van Os met behulp van een videoband moet laten leren hoe een goede speler aangekocht moet worden. Of Frank Kales met zo'n band iets van voetbal te laten snappen en Michael van Praag in te laten zien dat de move naar deze kille betonnen bak een volkomen verkeerde beslissing is geweest. Evanzet 21

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 21